Przedsiębiorcy do wielu miesięcy zmagają się z trudami prowadzenia firm w trakcie pandemii. Część z biznesów w związku z rządowymi restrykcjami pozostaje zamknięta od października ubiegłego roku. Prowadzący małe i średnie przedsięwzięcia mówią dość i kierują apel do premiera.
Paraliż gospodarki wywołuje coraz większy kryzys. Lockdown i obostrzenia wciąż trwają, a duża część biznesów nie jest w stanie działać na pełnych obrotach lub w ogóle. W najgorszej sytuacji są w tej chwili restauracje, a sytuacja hoteli również pozostaje wiele do życzenia.
Wielki kongres Prawa i Sprawiedliwości, na którym ma pojawić się ponad 1000 osób i który ma potwierdzić niezmienne przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w partii, z powodów obostrzeń nie może się w najbliższym czasie. Partia jednak podała konkretną datę, kiedy działacze PiS spotkają się pod Częstochową. Czy to oznacza, że podano datę końca lockdownu?
- System szczepień działa dziś jak sklep mięsny w PRL - oświadczył w Interii dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej. Medyk wskazał, że obostrzenia, które obecnie funkcjonują, są nietrafione. Zaproponował inną wizję, która może być przez wielu odebrana jako kontrowersyjna. Lekarz wskazywał, że z lockdownu wychodzić powinniśmy regionalnie.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Adam Niedzielski przekazał bardzo ważne informacje. Lockdown w Polsce będzie zregionalizowany, co oznacza, iż poszczególne województwa mogą być objęte nieco innymi obostrzeniami w zależności od sytuacji, jaka w nich występuje.Minister Zdrowia powiedział, które z nich mogą spodziewać się zniesienia części obostrzeń jako pierwsze. Przedstawił też listę województw, gdzie sytuacja jest najcięższa.
Obostrzenia zostały przedłużone. Oznacza to, że ani gastronomia w formie stacjonarnej, ani hotele nie mogą działać. Przedsiębiorcy, których biznesy są na skraju bankructwa, mają dość. Zapowiadają, że i tak otworzą swoje podwoje dla gości i będą działać w szarej strefie. Kolejne punkty są otwierane mimo obostrzeń i zakazów.
Paszporty szczepionkowe mają być dokumentem, który pozwoli podróżować po terenie Wspólnoty bez większych ograniczeń wszystkim, którzy są zaszczepieni, uznano ich za ozdrowieńców lub mają negatywny wynik testu na koronawirusa. Proces wprowadzania jest ustalany na szczytach Unii Europejskiej.
Epidemia w Polsce cały czas trwa, politycy, pod naporem opinii społecznej oraz przedsiębiorców, zaczynają myśleć na tym, jak rozsądnie postąpić z procesem odmrażania gospodarki. Wielu z nich optuje za powolnym zdejmowaniem restrykcji.
Polska cały czas walczy z epidemią koronawirusa, a rząd nieustannie kontroluję sytuacje zmieniając obowiązujące obostrzenia i przystosowując je do zaistniałej sytuacji tak, aby jak najskuteczniej walczyć z wirusem. Obecny zestaw restrykcji obowiązuje do 25 kwietnia.
Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni otwartej ma wielu zwolenników i przeciwników. Kierują się oni różnymi przesłankami i chętnie wyrażają swoje opinie. Kilka dni temu w rozmowie z RMF FM prof. Miłosz Parczewski przedstawił swój pogląd na tę sprawę.
O tej tragedii poinformował jeden z rozmówców dziennikarzy z redakcji „Wprost”. Kobieta bardzo pragnęła pożegnać się z ojcem, dlatego zrobiono dla niej wyjątek. Po kilku dniach od otwarcia trumny u niej również potwierdzono zakażenie COVID-19.
Z dokumentu, jaki - zdaniem dziennikarzy Gazety Wyborczej - miała rozesłać Komenda Główna Policji wynika, że przed stawiającymi opór restauracjami funkcjonariusze mają ustawić „posterunek stały”, stosować politykę informacyjną, legitymować osoby będące w lokalach i nie dopuszczać do tego, by ktokolwiek wszedł do środka.
Dr Michał Sutkowski rozmawiał z Polską Agencją Prasową na niezwykle ważny dla nas wszystkich temat. Chodzi oczywiście o epidemię koronawirusa. Statystyki Ministerstwa Zdrowia z ostatnich dni wskazują pewną tendencję spadkową, dlatego wiele osób zastanawia się, czy to już koniec trzeciej fali zarażeń. Ekspert potwierdza, że faktycznie może tak być, ale studzi optymizm. Według niego bowiem w najbliższym czasie będziemy musieli zmierzyć się z poważnym problemem.
Biskup Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, niedawno ogłosił swoje stanowisko w sprawie szczepień przeciw COVID-19. Jego zdaniem preparaty AstraZeneka oraz Johnson & Johnson „budzą poważny sprzeciw moralny”.
Jak wynika z informacji przekazanych przez portal Money premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski analizują, czy obostrzenia powinny być zdejmowane regionalnie. Temat ten był poruszany podczas ostatnich posiedzeń Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Mateusz Morawiecki stwierdził, że ma nadzieję, że Narodowy Program Szczepień pozwoli Polakom zbliżyć się do upragnionego przełomu. Przełom ten „może w najbliższych tygodniach doprowadzić do tego, że wreszcie na przełomie maja i czerwca będzie można znaczną część gospodarki odmrażać”.
Izolacją domową zostają objęte osoby, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, potwierdzone wykonaniem testu. Chorzy, którzy nie trafiają do izolatorium bądź do szpitala są zobowiązani do pozostania w miejscach zamieszkania. Jeśli nie mają takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne kierują ich do wyznaczonego ośrodka.
W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku w Gdańsku sporządzono 2272 aktów zgonów. Przed pandemią statystyki były znacznie niższe - w najtragiczniejszych latach nie przekraczały 1700 śmierci. Rok temu w analogicznym okresie było ich 1505.
- Wyśmiewał istnienie koronawirusa, chodził bez maseczki zarówno po szkole, w której prowadził swego czasu katechezę, jak i po kościele. Przyjmował tak interesantów. Podczas jednego ze ślubów podał kielich z winem parze młodej, z którego sam wcześniej pił, a dopiero co ogłoszono restrykcje - doniósł jeden z czytelników Gazety Wyborczej.
Minister edukacji przekonuje, że jeżeli obecny spadek nowych i potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem się utrzyma, uczniowie już wkrótce zawitają w szkolnych ławkach. Na powrót do szkół mają szansę uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Znoszenie obostrzeń może mieć charakter regionalny.
Zgodnie z zapowiedziami rządu, w II kwartale 2021 roku mają ruszyć szczepienia przeciwko COVID-19 w zakładach pracy. Największe sieci handlowe funkcjonujące w Polsce - Lidl, Biedronka, Żabka i Auchan, a także inne sklepy, zgłosiły się jako chętni do szczepienia pracowników i zadeklarowały gotowość do współpracy, w tym do otwierania mobilnych punktów szczepień przy marketach.
Na liście miejsc, w których nie trzeba nosić maseczek ochronnych, znalazło się aż dziesięć pozycji. Brak osłony nosa i ust w tych przypadkach nie grozi mandatem ani pouczeniem ze strony policjantów. Wyjątki dotyczą przede wszystkim terenów zielonych i rekreacyjnych.
Epidemia koronawirusa sprawiła, że życie wielu osób wywróciło się do góry nogami. Gdyby kilka lat temu powiedzieć komuś, że nie będzie można wyjść z domu bez zakrytej twarzy, zapewne popukałby się w czoło. Teraz jest już zupełnie inaczej. Niebezpieczny patogen sprawił, że rząd postanowił wprowadzić wiele obostrzeń.Jednym z nich jest nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Nie wszyscy wiedzą jednak, że od istnieją pewne wyjątki do tej zasady. Przedstawiamy, co mówią na ich temat najnowsze wytyczne.
Specjalistka przestrzegła Polaków, że choć jesteśmy już po szczycie tzw. trzeciej fali pandemii koronawirusa, zagrożenie epidemiczne w kraju wciąż jest wysokie. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska wskazała, jakich sytuacji unikać, by zminimalizować ryzyko infekcji COVID-19.
Minister zdrowia podkreślił, że Polacy mają już za sobą apogeum trzeciej fali pandemii koronawirusa. Z uwagi na znaczy spadek zakażeń rząd może zmienić swoje priorytety w zakresie funkcjonowania służby zdrowia. Nowym celem jest „odbudowa stanu zdrowia Polaków”.
Adam Niedzielski nie pozostawia złudzeń, obostrzenia związane z lockdownem zostały przedłużone. Co najmniej do 3 maja, a więc końca majówki nie ma możliwości otwarcia i kwaterowania gości w hotelach - oczywiście poza krótką listą wyłączeń. Decyzja ministra wywołała oburzenie w branży. Hotelarze nie pozostają dłużni i odpowiadają, że mimo zakazu otworzą hotele. Znaleźli kolejny sposób, by „przechytrzyć” rozporządzenie. Receptę zdradziła Polska Izba Hotelarzy, w swoim stanowisku wskazuje, że hotele powinny zacząć oferować zabiegi medyczne i paramedyczne, np. masaże czy fizjoterapię, dzięki czemu będą mogły legalnie działać.
Prezes Okręgowej Izby Lekarzy w Warszawie, Łukasz Jankowski, ostrzega, że zaraz po tym, jak skończy się pandemia koronawirusa, możemy mieć kolejny poważny problem. Ekspert twierdzi bowiem, że wtedy właśnie z Polski wyjedzie ogromna ilość specjalistów, a wszystko z jednego, istotnego powodu.
Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk przekazała dziś ważne informacje na temat tego, jak będzie wyglądało luzowanie obostrzeń, które rząd planuje po majówce. Dowiedzieliśmy się, które branże zostaną odmrażane jako pierwsze oraz kiedy możemy spodziewać się oficjalnego potwierdzenia Ministerstwa Zdrowia w tej kwestii.