Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Właśnie potwierdziły się doniesienia o prokurator Ewie Wrzosek. Wiele osób tylko na to czekało
Julia Dębek
Julia Dębek 04.04.2025 13:50

Właśnie potwierdziły się doniesienia o prokurator Ewie Wrzosek. Wiele osób tylko na to czekało

Ewa Wrzosek
Fot. Wojciech Olkusnik/EastNews

Śledztwo w sprawie śmierci Barbary Skrzypek, wieloletniej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego, nabiera tempa. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga ustaliła terminy kolejnych przesłuchań, w których udział wezmą zarówno osoby związane z przesłuchaniem Skrzypek z 12 marca, jak i pełnomocnicy stron zaangażowanych w sprawę. 

Śmierć Skrzypek i kontrowersje wokół przesłuchania

Barbara Skrzypek zmarła 15 marca w wieku 66 lat. Zgodnie z ustaleniami sekcji zwłok, przyczyną zgonu był zawał serca. Jej śmierć nastąpiła trzy dni po przesłuchaniu w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym spółki Srebrna i tzw. „dwóch wież”. 

To właśnie przesłuchanie, które odbyło się 12 marca, stało się osią kontrowersji. Skrzypek stawiła się na wezwanie bez swojego pełnomocnika, ponieważ – jak twierdzi prokuratura, nie miała prawa uczestnictwa osoby reprezentującej jej interesy prawne. 

Mecenas Gotkiewicz, działający w jej imieniu, nie został dopuszczony do udziału w czynnościach. Prowadząca przesłuchanie prokurator Ewa Wrzosek podkreślała, że decyzja ta wynikała z obowiązujących przepisów oraz z „interesu prawnego i faktycznego świadka”.

Zaczęło się "polowanie" po awanturze Kaczyńskiego i Giertycha. Posypią się kary

Kolejne przesłuchania. Znamy daty i nazwiska

Jak ustalił dziennikarz TVN24 Maciej Duda, w nadchodzących dniach prokuratura planuje przesłuchać kluczowe osoby mogące mieć wiedzę o okolicznościach poprzedzających śmierć Barbary Skrzypek. 

7 kwietnia zeznawać mają mecenas Jacek Dubois, który uczestniczył w marcowym przesłuchaniu jako pełnomocnik pokrzywdzonego, oraz mecenas Krzysztof Gotkiewicz, pełnomocnik Barbary Skrzypek, który nie został do przesłuchania dopuszczony.

Dzień później, 8 kwietnia, w prokuraturze ma się stawić mecenas Krystian Lasik z kancelarii Romana Giertycha, również działający jako pełnomocnik pokrzywdzonego. Kluczowym terminem jest także 17 kwietnia – na ten dzień zaplanowano przesłuchanie prokurator Ewy Wrzosek, która prowadziła marcowe czynności ze Skrzypek.

ZOBACZ TAKŻE: Wielka zmiana w lekcjach religii. Uczniowie i ich rodzice czekali na taką wiadomość

Reakcje polityczne i zapowiedź wyjaśnień

Sprawa śmierci Skrzypek wzbudziła ogromne emocje, zarówno wśród opinii publicznej, jak i w kręgach politycznych. Środowisko Prawa i Sprawiedliwości zaczęło sugerować, że śmierć mogła mieć związek z presją związaną z jej marcowym przesłuchaniem. 

Informację o tym, że Jarosław Kaczyński rozmawiał ze Skrzypek po przesłuchaniu, przekazano dopiero po jej śmierci. Z kolei Prokuratura Okręgowa w Warszawie w oficjalnym oświadczeniu stwierdziła, że Skrzypek nie zgłaszała żadnych zastrzeżeń do przebiegu przesłuchania, nie informowała też o złym stanie zdrowia – poza trudnościami z czytaniem. 

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział dokładne zbadanie wszystkich okoliczności tej sprawy, w tym zasadności decyzji o niedopuszczeniu pełnomocnika do przesłuchania. W tle tych działań pozostaje pytanie: czy cała procedura została przeprowadzona zgodnie z prawem i etyką, czy też doszło do uchybień, które mogły mieć wpływ na tragiczny finał?