Maseczki: gdzie nie trzeba Żródło: Żródło: Fot. Pexels.com/Anna Shvet

Miejsca, w których nie trzeba zakładać maseczki

24 Kwiecień 2021 Damian WitońDamian Witoń

Noszenie maseczek w miejscach publicznych jest jednym z nakazów, które narzucił nam rząd w czasie pandemii. Nie wszyscy wiedzą jednak, że nie trzeba ich zakładać wszędzie.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że życie wielu osób wywróciło się do góry nogami. Gdyby kilka lat temu powiedzieć komuś, że nie będzie można wyjść z domu bez zakrytej twarzy, zapewne popukałby się w czoło. Teraz jest już zupełnie inaczej. Niebezpieczny patogen sprawił, że rząd postanowił wprowadzić wiele obostrzeń.

Jednym z nich jest nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Nie wszyscy wiedzą jednak, że od istnieją pewne wyjątki do tej zasady. Przedstawiamy, co mówią na ich temat najnowsze wytyczne.

Gdzie nie trzeba zakładać maseczki?

Aktualne przepisy wyraźnie mówią, że maseczek nie trzeba zakładać na terenach zielonych. Wiele osób nie wie jednak dokładnie, co kryje się pod tym pojęciem. W praktyce tereny zielone odnoszą się do lasów, parków, zieleńców, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, rodzinnych ogródków działkowych oraz plaż.

Nie żyje Aleksandra Karzyńska znana ze słuchowiska „Matysiakowie”Nie żyje Aleksandra Karzyńska znana ze słuchowiska „Matysiakowie”Czytaj dalej

Warto wspomnieć również o tym, że maseczek nie trzeba wcale nosić wtedy, gdy podróżujemy samochodem. Warto jednak mieć je wtedy przy sobie, gdyż są już obowiązkowe podczas kontroli policyjnej. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, może czekać nas surowa kara finansowa.

Wielu ekspertów uważa, że maseczek nie powinno być również w wielu innych miejscach, gdyż w ich opinii, noszenie tego typu zakrycia twarzy na zewnątrz, mija się z celem. Jednym ze specjalistów, który głosi taką opinię jest profesor Flisiak.

- O tym, że noszenie maseczek na zewnątrz ma małe znaczenie w zapobieganiu szerzeniom się zakażenia SARC-CoV-2, mówiłem już na początku epidemii. W styczniu, gdy spadła liczba zakażeń, próbowałem przeforsować stanowisko Rady Medycznej zwalniające z noszenia maseczek na otwartej przestrzeni, jeśli możliwe jest zachowanie dystansu - powiedział prof. Flisiak w wywiadzie z Polską Agencją Prasową

- Wówczas większość Rady była jednak przeciwna temu. Nadal podtrzymuję swoją dotychczasową opinię, zwłaszcza, że pojawiają się doniesienia naukowe potwierdzające takie podejście - dodał

Lekarze coraz częściej mówią o tym, że długotrwałe noszenie maseczki może mieć również negatywne skutki zdrowotne. Szczególnie ryzykują osoby, które zakładają brudne maseczki i przez długi czas nie wymieniają ich na nowe. Warto zatem zadbać, aby te, które nosimy my oraz nasi bliscy, były czyste.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Popularne

Następny artykuł