Minister zdrowia zapowiedział powrót zabiegów planowych Żródło: Piotr Molecki/East News

Minister zdrowia: Po majowym weekendzie wracają zabiegi planowe

26 Kwiecień 2021 Irmina JachIrmina Jach

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej wizyty w Nałęczowie zapowiedział, że najbliższy kwartał będzie przeznaczony na stabilizację służby zdrowia. Po majowym weekendzie szpitale zaczną powracać do zabiegów planowych. To wiadomość, na którą czekało wielu pacjentów.

Minister zdrowia podkreślił, że Polacy mają już za sobą apogeum trzeciej fali pandemii koronawirusa. Z uwagi na znaczy spadek zakażeń rząd może zmienić swoje priorytety w zakresie funkcjonowania służby zdrowia. Nowym celem jest „odbudowa stanu zdrowia Polaków”.

Minister zdrowia zapowiedział powrót zabiegów planowych

Adam Niedzielski zaznaczył, że wspomniana „odbudowa” będzie dotyczyła nie tylko regulowania zakażeń COVID-19, ale także leczenia innych schorzeń. Zauważył, że podczas trzeciej fali zakażeń koronawirusem cała służba zdrowia skupiła się na walce z niebezpiecznym patogenem.

Wiązało się to z gwałtownym spadkiem wykonywanych badań profilaktycznych, wizyt u specjalistów oraz zawieszenie wielu zabiegów planowych w szpitalach. Niekorzystna dla pacjentów sytuacja ma ulec diametralnej zmianie tuż po weekendzie majowym.

- Najbliższe dwa-trzy miesiące to będzie powrót do normalnego leczenia, zajmowania się zdrowiem w takim sensie jak zajmowaliśmy się nim w czasie przedpandemicznym- obiecał Adam Niedzielski.

Tak wygląda dziś grób Marka Perepeczki. Bardzo smutny widokTak wygląda dziś grób Marka Perepeczki. Bardzo smutny widokCzytaj dalej

Minister zdrowia oznajmił, że od 4 maja zniesiona będzie rekomendacja do ograniczenia zabiegów planowych w szpitalach. Mowa przede wszystkim o odmrożeniu operacji w wielu dziedzinach, które do tej pory nie były możliwe ze względu na przekształcenie wielu placówek na covidowe oraz kwestią ograniczenia ryzyka zakażeń.

- To była smutna konieczność spowodowana tym, że musieliśmy poświęcić wszystko walce z COVID-19. Teraz chcemy przerzucić siły i środki na leczenie w innych zakresach - deklarował Adam Niedzielski.

Ze słów szefa resortu zdrowia wynika, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni w szpitalach ma być przywróconych do normalnego funkcjonowania 10 tysięcy z 46 tysięcy łóżek covidowych. O tym, które oddziały zostaną przekształcone jako pierwsze, zadecydują dyrektorzy w porozumieniu z wojewodami.

Po majówce mają rozpocząć się także znacznie intensywniejsze niż do tej pory badania profilaktyczne dla osób, które mają za sobą 40. urodziny.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł