Goniec.pl
Paszport zdrowotny wkrótce? [kobieta na lotnisku spogląda na tablicę odlotów]

Pixabay.con/jeshoots-com/CC0

Wakacje 2021 z paszportem zdrowotnym? Unia robi kolejne posunięcia

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Paszporty covidowe mogą być gotowe już pod koniec czerwca tego roku. Państwa Unijne negocjują z Parlamentem Europejskim szczegóły wprowadzenia nowego dokumentu. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała za pomocą Twittera informa

Paszporty szczepionkowe mają być dokumentem, który pozwoli podróżować po terenie Wspólnoty bez większych ograniczeń wszystkim, którzy są zaszczepieni, uznano ich za ozdrowieńców lub mają negatywny wynik testu na koronawirusa. Proces wprowadzania jest ustalany na szczytach Unii Europejskiej.

Paszport coraz bliżej

Jak dowiadujemy się z Radia Zet, aktualnie wszyscy czekają na zgodę Parlamentu Europejskiego, który musi dać zielone światło propozycji wprowadzenia certyfikatu w życie. Stanowisko PE ma być znane jeszcze w kwietniu. W maju zaś ma dojść do rozmów między najważniejszymi instytucjami: Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską i Radą Europejską - jak wskazuje portal, ma to nastąpić jeszcze w maju.

Kraje zrzeszone w UE formalnie przyjęły stanowisko do negocjacji z Parlamentem Europejskim. Poinformowała o tym Ursula von der Leyen na swoim Twitterze. Szefowa Komisji Europejskiej wskazała, że jest to ogromny krok dla przywrócenia turystyki w Europie.

- Ważny krok naprzód: przybliża nas do celu, jakim jest wprowadzenie certyfikatu do czerwca, aby umożliwić Europejczykom bezpieczne podróżowanie tego lata. Certyfikat będzie akceptowany w całej UE i dostępny dla każdego - czytamy wypowiedź przewodniczącej KE.

Co zakłada projekt?

Unia Europejska chce, aby paszport wszedł w życie nie później niż 25 czerwca. Jest to data, gdy w większości państw Starego Kontynentu rozpoczyna się letnia przerwa wakacyjna. Obywatele Unii ruszają wówczas na swoje upragnione wakacje. W zeszłym roku znaczna część Europejczyków musiała zapomnieć o wypoczynku. Paszport ma sprawić, że w tym roku - mimo trawiącej Europę pandemii - będzie inaczej.

Projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, określanego także mianem paszportu szczepionkowego został złożony i przedstawiony przez Komisję Europejską już w marcu tego roku. Ma on ułatwić podróżowanie w ramach Unii w czasie trwania pandemii. CZC ma być dowodem na to, że legitymująca się nim osoba przeszła szczepienie na COVID-19, ma negatywny wynik testu na koronawirusa lub jest ozdrowieńcem.

Certyfikat ma być bezpłatny dla mieszkańców Unii. Jak wskazano w projekcie CZC ma mieć formę cyfrową i papierową. Aby zapewnić bezpieczeństwo i poufność zawartych w nim danych, wszystko zakodowane będzie w formie kodu QR oraz podpisane cyfrowo, aby nie było wątpliwości co do autentyczności dokumentu. Paszporty mają zawierać minimalną ilość informacji, jedynie taką, która potwierdza przebycie szczepienia: imię i nazwisko, data urodzenia, data wydania certyfikatu, informacje o szczepionce lub wynik testu, lub informacje o powrocie do zdrowia.

KE deklaruje, że stworzy platformę, która pomoże w weryfikowaniu certyfikatów. Komisja ma wspierać państwa członkowskie w implementacji nowej technologii.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje aktorka Ewa Wawrzoń

  • Były senator PiS w szpitalu. Wcześniej usłyszał zarzuty za zabicie psa

  • Prof. Parczewski twierdzi, że nie ma sensu nosić maseczek na zewnątrz

Oktawian Góral

Humanista, człowiek wielu pasji. W dziennikarstwie stawia swoje pierwsze kroki. Najchętniej podejmuje się tematyki społecznej, politycznej oraz związanej z ekonomią. Znaczną część życia poświęcił na pracy w branży turystycznej, której problemy zna i chętnie o nich pisze. Studiował filologię polską, obecnie kształci się na kierunku zarządzanie. Interesuje się historią, językami, naukami społecznymi oraz sztuką. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz wiadomość na adres: oktawian.goral@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >