Goniec.pl
Ludzie w maskach ochronnych

unsplash.com/@jorjoson

Ekspert nakłania do używania maseczek w otwartej przestrzeni

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Ekspert wirusologii prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska skomentowała niedawne wypowiedzi prof. Miłosza Parczewskiego, który stwierdził, że noszenie maseczek na zewnątrz jest "bez sensu ". Specjalistka uważa, że zaprzestanie ich używania

Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni otwartej ma wielu zwolenników i przeciwników. Kierują się oni różnymi przesłankami i chętnie wyrażają swoje opinie. Kilka dni temu w rozmowie z RMF FM prof. Miłosz Parczewski przedstawił swój pogląd na tę sprawę.

Noszenie maseczek w przestrzeni otwartej „bez sensu ”?

W wywiadzie radiowym profesor skomentował obowiązujące obostrzenia: - Jedyne badanie, które się pojawiło w ostatnim tygodniu i jest istotne epidemiologicznie to to, że na zewnątrz nie dochodzi do istotnej liczby zakażeń. Noszenie masek na dworze jest bez sensu - powiedział Parczewski.

Zupełnie innego zdania jest wirusolożka prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, która skomentowała te słowa w rozmowie z portalem Interia. Przyznała, że wirus najszybciej i najefektywniej rozprzestrzenia się w pomieszczeniach zamkniętych, ale nierozsądnym byłoby rezygnowanie w obecnym momencie z zakrywania twarzy w przestrzeni otwartej.

Wirusolożka ma jasną odpowiedź

- Prawdą jest, że najszybciej wirus rozprzestrzenia się w zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeniach, w których gromadzi się wiele osób - powiedziała ekspertka. - Nie zgadzam się jednak z tezą, że nie musimy się zabezpieczać maseczkami na zewnątrz. Owszem, jeśli wędrujemy samotnie po lesie czy jesteśmy na szlaku z dala od innych ludzi, to maseczkę można zdjąć dla własnego komfortu - przekazała Szuster-Ciesielewska.

Jej opinia pokazuje również to, jak o tym obowiązku myślą ludzie związani z badaniami nad wirusami. Jak największe ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa jest w tej chwili najważniejsze. Czasami nawet kosztem komfortu. Chodzi przecież o zdrowie i życie ludzi.

Nie warto ryzykować i zdejmować maseczkę ochronną w przestrzeni otwartej, w której znajduje się sporo ludzi. W przypadku bliskiego kontaktu nawet na świeżym powietrzu może dojść do zakażenia. Warto zatem o tym pamiętać, gdy znajdujemy się na zewnątrz.

Nie wiemy, czy ktoś do kogo zbliżmy się w przestrzeni otwartej nie ma bezobjawowego zakażenia wirusem. W tym momencie zniesienie obowiązku noszenia maseczek jest bardzo niepotrzebnym oraz nierozsądnym pomysłem, który byłby obarczony wielkim ryzykiem.

Postanowiła również ostrzec tych, którzy nie są przekonani do maseczek jako zabezpieczenia przed wirusem. Powiedział, że musimy pamiętać o tym, że pandemia nie ustępuje i cały czas trwa. Do czasu, gdy naprawdę będzie bezpiecznie, powinniśmy traktować rządowe restrykcje bardzo poważnie. Noszenie maseczki ochronnej może być małym dyskomfortem, nie jest jednak czymś niewyobrażalnym. A to małe poświęcenie może uratować wiele istnień.

Minister zdrowia zabrał głos

Minister zdrowia Andrzej Niedzielski na swoim Twitterze również odniósł się do głosów twierdzących, że zakrywanie ust i nosa w przestrzeni otwartej niewiele daje i pora z tego przepisu zrezygnować. Zaapelował, by nie wyciągać pochopnych wniosków z publikowanych badań. Szef resortu zdrowia odpowiedział na wpis dziennikarza Polsatu Grzegorza Jankowskiego, który chciał poznać opinię ministra te temat ostatnich doniesień.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje kultowa dziennikarka TVP Blanka Danilewicz

  • Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

  • Kardynał Kazimierz Nycz opuścił szpital

Kamil Matuszak

Studiował filologię polską, bo chciał opanować język i literaturę, by stać się rzetelnym dziennikarzem. Po wszystkim trafił do… agencji marketingowych, w których odpowiedzialny był za media społecznościowe. Po kilku latach rozpoczął pisanie i wydawanie portalu z wiadomościami. Zakochany w filmach i serialach, w wolnych chwilach rozbudowuje kolekcję winyli, poszukując ulubionych albumów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Lech Wałęsa zamieścił niepokojący wpis. "Spotkanie z kolegami, może ostatnie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ryszard Czarnecki wygwizdany na meczu Polska - Słowenia

Czytaj więcej >

Wiadomości

Andrzej Duda przekazał właśnie wiadomość. Polski generał objął ważną funkcję w NATO

Czytaj więcej >
uwaga na podejrzane numery

Wiadomości

Oszuści z zagranicy wydzwaniają pod różnymi numerami. Odebranie połączenia może słono kosztować

Czytaj więcej >
mężczyzna próbował uprowadzić 5-latkę

Wiadomości

Katowice: Próbował uprowadzić 5-latkę z placu zabaw, sąd go wypuścił

Czytaj więcej >

Wiadomości

Agresor napadł na 16-latka. Nie wiedział, że to multimedalista w sztukach walki

Czytaj więcej >