Goniec.pl
Policja będzie kontrolować przedsiębiorstwa?

Flickr.com, autor: Piotr Drabik (ZDJĘCIE POGLĄDOWE)

Komenda Główna Policji miała wydać rozkaz kontroli lokali

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Gazeta Wyborcza dotarła do treści rozkazu, jaki Komenda Główna Policji miała rozesłać do wszystkich komend wojewódzkich w kraju. Funkcjonariusze mieliby zadbać o to, by restauracje i inne lokale przestały funkcjonować nielegalnie. Nie jest

Z dokumentu, jaki - zdaniem dziennikarzy Gazety Wyborczej - miała rozesłać Komenda Główna Policji wynika, że przed stawiającymi opór restauracjami funkcjonariusze mają ustawić „posterunek stały”, stosować politykę informacyjną, legitymować osoby będące w lokalach i nie dopuszczać do tego, by ktokolwiek wszedł do środka.

Policja będzie kontrolować przedsiębiorstwa?

W rozkazie ma znajdować się zapis, że „działania mają być skuteczne”, a policjanci będą pracować w trybie dwuzmianowym. Sprawa jest priorytetowa, gdyż ocieplenie pogody sprawia, że ludzie chętniej wychodzą z domów. W części dokumentu dotyczącej klubów fitness zapisano, że zdarzały się sytuacje, gdy właściciele siłowni odmawiali policjantom wstępu na teren lokalu.

- Dlatego wskazane jest, aby dobierać odpowiednią taktykę i siły do kontroli tego typu obiektów - napisano. Odmowa zaprzestania prowadzenia działalności ma skutkować skierowaniem sprawy do prokuratury na podstawie art. 165 Kodeksu karnego, który mówi o sprowadzaniu niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach, za co grozi do ośmiu lat więzienia.

Kom. Marcin Fiedukowicz, rzecznik komendanta miejskiego policji w Łodzi, poproszony o zweryfikowanie informacji, odpowiedział wymijająco. Powołał się na przepisy, które obowiązują niemal od początku trwania pandemii koronawirusa w Polsce.

- Podstawą prawną działań policji są obowiązujące przepisy sanitarne, które wprowadzają obostrzenia związane z trwającym stanem epidemii. W tym zakresie nie zmieniło się nic od chwili wprowadzenia obostrzeń - skomentował funkcjonariusz.

Mundurowy przyznał, że policja w ostatni weekend prowadziła wzmożone kontrole. Funkcjonariusze odwiedzili 141 lokale gastronomiczne i siłownie. Nieprawidłowości stwierdzili w 26 obiektach na terenie Łodzi i w ich sprawie wszczęto czynności wyjaśniające.

- Od niedzieli kontrole policji nasiliły się dramatycznie. Patrol pod naszą restauracją mamy cały czas. Goście są informowani o tym, że jeśli usiądą, to dostaną kary. [...] Gdy policjanci stali u nas przed bramą we wtorek, próbowałem do nich podejść, ale odeszli szybkim krokiem i po 15 minutach byli w tym samym miejscu. Z kolei wczoraj byłem spisany cztery razy, choć w lokalu byłem sam z dziewczyną, nikogo innego w środku nie było - relacjonował Mateusz Raczyński to współwłaściciel restauracji Aloha Poke w centrum Łodzi.

Krzysztof Piątkowski, poseł Koalicji Obywatelskiej z Łodzi i były wiceprezydent miasta nie ukrywa, że nie popiera zdecydowanych działań policji i uważa je za nękanie. Jego zdaniem sytuacja jest dramatyczna, gdyż restauratorzy mają swoje rodziny i zobowiązania.

Zapowiedział, że jeśli „szykany” nie zakończą się, to restauracje w Łodzi posłużą mu jako miejsce spotkań z wyborcami, a także, że jeśli zajdzie taka potrzeba, zwróci się do innych łódzkich parlamentarzystów, by zrobili podobnie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Otworzyli dla córki trumnę ojca, który zmarł na COVID. Po 10 dniach zmarła

  • Danuta Holecka uczęszczała do katolickiego liceum

  • Nie żyje Andrzej Żak

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >