Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska ostrzegła Polaków Żródło: Marek BAZAK/East News

Ekspertka wyjaśnia, gdzie najczęściej zarażamy się koronawirusem

25 Kwiecień 2021 Monika MajkoMonika Majko

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Instytutu Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie gościła w programie „Gość wydarzeń” w Polsat News. Ekspertka wskazała, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń koronawirusem.

Specjalistka przestrzegła Polaków, że choć jesteśmy już po szczycie tzw. trzeciej fali pandemii koronawirusa, zagrożenie epidemiczne w kraju wciąż jest wysokie. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska wskazała, jakich sytuacji unikać, by zminimalizować ryzyko infekcji COVID-19.

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska ostrzegła Polaków

Na antenie Polsat News Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Instytutu Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie rozmawiała z Piotrem Witwickim. Ekspertka przyznała, że Polska jest już po szczycie zakażeń związanych z trzecią falą pandemii koronawirusa, jednak nie oznacza to, że sytuacja jest już całkowicie ustabilizowana.

Jak wskazała Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, w Polsce w dalszym ciągu notuje się wysokie liczby nowych zakażeń koronawirusem, a także zgonów wywołanych przez infekcję COVID-19. Zdaniem ekspertki zagrożenie zacznie wyhamowywać dopiero w czerwcu.

Dziennikarz Polsat News zapytał specjalistkę również o kwestię zasadności wprowadzenia nakazu zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, również na zewnątrz. Prof. Szuster-Ciesielska przyznała, że maseczkę powinniśmy nosić zawsze, gdy znajdziemy się w towarzystwie innych osób, czyli m.in. na przystankach i w pojazdach komunikacji publicznej, w sklepach czy na zatłoczonych przejściach dla pieszych.

Śląsk: ogromny pożar na terenie hali produkcyjnejŚląsk: ogromny pożar na terenie hali produkcyjnejCzytaj dalej

- Gdy jednak jesteśmy sami, maseczkę można zdjąć. Tak samo, jadąc rowerem, czy spacerując w lesie. Wtedy nie jest konieczna - wskazała ekspertka.

Specjalistka przekazała, że według ustaleń naukowców, na wolnym powietrzu wirus zakaża znacznie słabiej, niż w pomieszczeniach. Zakażenia tą drogą stanowią jedynie 10 proc. liczby wszystkich infekcji koronawirusem.

Jednocześnie prof. Szuster-Ciesielska podkreśliła, że największe ryzyko zakażeń występuje tam, gdzie są duże skupiska ludzkie oraz zamknięte, słabo wentylowane pomieszczenia. Są to więc na przykład punkty usługowe, niektóre sklepy w galeriach handlowych, małe sklepy odzieżowe i spożywcze. W takich miejscach należy szczególnie zachować ostrożność, a najlepiej unikać przebywania w takich warunkach, jeśli mamy taką możliwość.

Specjalistka uspokoiła również osoby, które obawiają się nowych mutacji i wariantów koronawirusa, które pojawiają się w kolejnych regionach świata. Ekspertka podkreśliła, że na razie nie powinniśmy ulegać panice i przypomniała, że według informacji przekazywanych przez producentów szczepionek, preparaty te powinny chronić przed wszystkimi najczęściej występującymi mutacjami groźnego wirusa SARS COV-2.

- Oczywiście te preparaty są mniej skuteczne w przypadku nowych wariantów koronawirusa, ale nie znaczy to, że nie są w stanie nas ochronić - wskazała ekspertka.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia

Następny artykuł