Koronawirus jest z nami już ponad rok. To, jak zmienił naszą rzeczywistość, odczuwalne jest przez wszystkich. Do tej pory większość pracowników wykonuje swoje obowiązki na tzw. home office, czy w zaciszu 4 ścian.Jedna z telewizyjnych reklam lata temu wskazywała, że najwięcej wypadków dzieje się w domu i radziła, by w nim przebywać jak najmniej. Pandemiczna rzeczywistość bardzo mocno zmieniła zasady, a izolowanie się w zaciszu 4 ścian jest zalecane przez rządzących. Najnowszy raport Państwowej Inspekcji Pracy wskazuje, że nie możemy się czuć jednak bezpieczni.
Dane dotyczące epidemii koronawirusa z ostatnich dni, które dostarczyło Ministerstwo Zdrowia, są przytłaczające. Już 3 dzień z rzędu mamy ponad 25 tysięcy zakażeń. Za dużą część z nich odpowiedzialna jest brytyjska mutacja patogenu. Tłumaczymy, jakie objawy mogą pojawić się, gdy ją złapiemy.
Według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy rząd szykuje właśnie nowe rozwiązanie, które miałoby pomóc osobom dotkniętym przez epidemię koronawirusa. Chodzi o wprowadzenie bonów żywnościowych, którymi można byłoby płacić w restauracjach oraz innych jadłodajniach.
Wielkanoc upłynie w tym roku niestety pod znakiem epidemii. Rząd postanowił wprowadzić bowiem wiele obostrzeń, które w zamyśle mają powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Teraz dochodzi do nich kolejne. Chodzi o limit gości, którzy będą mogli zgromadzić się na święta w jednym domu. Część Polaków nie kryje oburzenia.
Pierwszy dzień lockdownu w Polsce przebiega bardzo burzliwie. Tłumy Polaków, którzy nie zgadzają się z decyzjami rządu wyszły dziś na ulice Warszawy oraz innych miast, aby zaprotestować. Do strajkujących w stolicy dołączył nawet były kandydat na prezydenta Rzeczypospolitej.
Od wczoraj cała Polska została objęta lockdownem. Wszystko przez szalejąca w naszym kraju III falę pandemii koronawirusa. Zamknięte pozostają kina, teatry, siłownie, kluby fitness, solaria, baseny oraz znaczna część sklepów w galeriach handlowych. Wiele osób w tej sytuacji zastanawia się co z kościołami i innymi miejscami kultu religijnego. Pytanie jest gorące, ponieważ zbliżają się święta wielkanocne.
Rząd podjął ważną decyzję dotyczącą obowiązku noszenia maseczek przez Polaków. Wprowadzono zmiany na liście osób, które nie muszą już zakrywać nimi ust w przestrzeni publicznej. Podano też istotne informacje na temat tego, gdzie obowiązuje obostrzenie. Warto zapoznać się z nowymi informacjami, aby uniknąć ewentualnej kary.
Już od jutra urzędy w całej Polsce będą funkcjonowały na nowych zasadach. Ma to związek z wprowadzonym przez rząd lockdownem, który potrwa przynajmniej do 9 kwietnia. Ważna wiadomość powinna dotrzeć do wszystkich osób.
W wielu krajach świata programy szczepień przeciwko koronawirusowi przyspieszają i coraz większa część populacji staje się odporna na wirusa. Pojawiać zaczęły się zatem pytania, kiedy życie zacznie wracać do normalności. Padają również pytania m.in. o to, jak długo będziemy musieli nosić maseczki ochronne.
Szczepienia na koronawirusa już ruszyły, a pierwsze grupy już mogą zapisywać się i przyjmować swoje dawki preparatu. Sprawdzamy, o czym należy pamiętać i co zabrać na szczepienie, aby cała procedura odbyła się sprawnie. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a nic Cię nie zaskoczy.Narodowy Program Szczepień stał się faktem. Od 22 stycznia na szczepienia przeciwko koronawirusowi mogą zapisywać się osoby, które ukończyły 70 lat. Dziś do tej grupy dołączyli 60-latkowie. Sama procedura iniekcji, według danych podanych przez Ministerstwo Zdrowia, rozpoczęła się 25 stycznia. Jak wygląda szczepienie i o czym należy pamiętać? Sprawdzamy najważniejsze informacje.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pojawił się w poniedziałek, 22 marca w Telewizji Republika. Podczas rozmowy poinformował o tym, że w Polsce pojawia się coraz więcej pacjentów-dzieci, które przybywają do szpitali z zakażeniem COVID-19.
Kwestia tegorocznej Wielkanocy rozgrzewa Polaków do czerwoności. Wszyscy zastanawiają się, w jaki sposób będą wyglądać święta i czy rząd zdecyduje się na zamknięcie kościołów. Tymczasem swoje stanowisko wydał Watykan. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że w 2021 roku obowiązuje wydany w zeszłym roku dekret o zasadach liturgii w czasach pandemii. Co znajduje się w dokumencie?
Od zeszłego tygodnia cała Polska objęta jest restrykcjami związanymi z lockdownem. Okazuje się jednak, że rząd nie powiedział ostatniego słowa i możliwe są dalsze obostrzenia i wprowadzanie kolejnych ograniczeń w funkcjonowaniu kraju. Jak informował rząd, jeżeli zostanie przekroczona granica 30 tys. nowych zakażeń na dobę, wówczas wprowadzone zostają radykalne rozwiązania.
Trzecia fala pandemii koronawirusa nie zwalnia, a rząd, pomimo wprowadzenia w ostatnią sobotę nowych obostrzeń, zastanawia się, jak walczyć epidemią. Z powodu ciągle rosnącej liczby nowych dziennych zakażeń planowane jest kolejne zaostrzenie lockdownu. Tym razem pod lupę idą przedszkola i żłobki.
Obecnie większość sklepów i punktów usługowych funkcjonuje w trybie zaostrzonego rygoru sanitarnego. Niestety, wszystko może zmienić się już w najbliższy weekend. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd chce jak najmocniej ograniczyć działalność wielu podmiotów.
Już w przyszłym tygodniu wejdą w życie znowelizowane przepisy dotyczące zwalczania pandemii koronawirusa. Jednym z zapisów nowej ustawy jest zakaz opuszczania terytorium Zjednoczonego Królestwa „bez uzasadnionego powodu”. Grzywna została przegłosowana przez Izbę Gmin wczoraj.
Sieci handlowe muszą się dostosować do nowych obostrzeń. Szykują się naprawdę duże zmiany w działalności najpopularniejszych w Polsce placówek. Czy czeka nas powtórka z zeszłego roku, gdy na wejście do sklepu, by zrobić przedświąteczne zakupy czekało się nawet dwie godziny? Co z godzinami dla seniorów? Sprawdzamy najnowsze informacje. Wiele osób może być zaskoczonych.
Waldemar Kraska pojawił się w piątek, 26 marca w Polskim Radiu 24, a podczas rozmowy pytany był m.in. o najnowsze dane dot. zakażonych, a także oto, kiedy nadejść powinien szczyt trzeciej fali pandemii. W tym tygodniu ministerstwa zdrowia podaje rekordowe wyniki nowych dziennych przypadków.W czwartek było ich 34 151, a w piątek padł kolejny rekord pandemii - 35 143 przypadków. Najgorzej sytuacja wygląda w woj. mazowieckim, śląskim oraz wielkopolskim.Mamy 35 143 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (5264), śląskiego (5095), wielkopolskiego (4141), dolnośląskiego (2876), małopolskiego (2826), pomorskiego (2625), kujawsko-pomorskiego (1940), łódzkiego (1872), podkarpackiego (1716),— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 26, 2021
Pandemia koronawirusa cały czas szaleje w Polsce. Ten tydzień przyniósł rekordowe liczby nowych zakażeń COVID-19. Sytuacja jest zła, a polski rząd zastanawia się nad kolejnymi krokami. W sobotę, 27 marca w życie weszła nowa porcja obostrzeń, a trwają rozmowy nad dodatkowymi restrykcjami.
Trzecia fala pandemii koronawirusa przyniosła ze sobą wiele zakażeń i zgonów spowodowanych powikłaniami COVID-19. W niedzielę 28 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 29 253 przypadkach zarażenia. Zmarło kolejne 131 osób. Krytycznie jest zwłaszcza na Mazowszu (4652) i na Śląsku (4647).
Pan Lech trafił do szpitala w bardzo ciężkim stanie. Konieczne okazało się wprowadzenie go w stan śpiączki farmakologicznej i podłączenie do respiratora. W tym samym czasie jego żona przebywała w placówce tymczasowej na Stadionie Narodowym. Lekarze zalecali im, by pożegnali się przez telefon.
Paszport zdrowotny z informacjami o szczepieniach i przeciwciałach, jakie wytwarzane są przeciwko koronawirusowi ma zacząć obowiązywać w Unii Europejskiej już 15 czerwca. Jak wskazuje Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego, paszport nie będzie obowiązkowy, jednak jego brak uniemożliwi wiele codziennych czynności, w tym może utrudnić podróżowanie.
Z danych przekazanych przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach wynika, że w całym regionie dostępne są 4333 łóżka dla pacjentów z COVID-19. Zajętych pozostaje w tej chwili aż 3567 z nich. Krytycznie jest szczególnie w przypadku miejsc respiratorowych - tych pozostaje do dyspozycji zaledwie 27.
Biedronka jako pierwsza duża sieć handlowa wprowadziła do sprzedaży testy serologiczne na obecność przeciwciał na SARS-CoV-2. Jej krokiem poszedł największy konkurent, czyli Lidl. Niemiecka sieć postawiła na swoich półkach dokładnie ten sam test, który jest dostępny w Biedronce. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Lidl zaoferował test Primacovid o 10 złotych taniej, niż Portugalczycy.
Mandat za brak maseczki został uregulowany prawnie. Do tej pory wiele osób kwestionowało podstawę prawną nakazującą zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej, wskazując, że obowiązek ten został zapisany w rozporządzeniu, a nie ustawie. Wtórowały im sądy, które sprawy o nieprzyjęcie mandatu rozpatrywały na korzyść osób, które na braku maseczki zostały przyłapane.
Eksperci serwisu Money.pl publikują wstrząsające informacje. Wszystko wskazuje na to, że lockdown pozostanie z nami dłużej, niż zapowiadają rządzący. Jak piszą na łamach swojego portalu specjaliści, to się nie uda - wskazując na luzowanie obostrzeń i znoszenie restrykcji po 9 kwietnia. Jaki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny?
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 nie jest wyłącznie problemem w Polsce, choć z pewnością u nas liczby zarażeń kreują się na niepokojąco wielkie. Praktycznie cały świat nadal zmaga się ze skutkami rozprzestrzeniania się groźnego wirusa.Sytuacja w innych krajach jest na tyle poważna, że już od jakiegoś czasu ponownie funkcjonują kwarantanny po wjeździe do niektórych państw czy kontrole przy granicy. Czasami nie da się nawet wjechać bez ważnego testu na infekcję.Choć do tej pory głośno mówiło się o tragicznych skutkach infekcji u osób starszych, coraz więcej młodych również jest narażona na ciężkie powikłania. Pojawiają się kolejne odmiany patogenu, które mogą różnić się stopniem rozprzestrzeniania czy objawami.To, jak groźny potrafi być wirus, potwierdzają informacje, które dobiegły do nas z Ukrainy. To tam w odstępie zaledwie jednego tygodnia zmarł Wołodymyr Rodikow, a później jego żona - Diana Rodikowa. Osierocili aż 12 dzieci.
RMF FM dotarło do informacji mówiących, jakie zmiany pojawią się w ogólnopolskim programie szczepień przeciwko COVID-19. Mają one zostać ogłoszone we wtorek, 30 marca po godz. 15:00 na specjalnej konferencji prasowej, w której udział wezmą premier Mateusz Morawiecki oraz minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień.