Goniec.pl
Gdzie można zrezygnować z maseczek ochronnych?

Freepik/teksomolika

Gdzie nie trzeba nosić maseczek ochronnych?

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Maseczki ochronne stały się nieodłącznym elementem codzienności Polaków. Należy nosić je w sklepach, zakładach pracy, kościołach, aptekach, szpitalach, w urzędach, na ulicach i na stacjach benzynowych. Wielu Polaków nie pamięta, że rozporząd

Na liście miejsc, w których nie trzeba nosić maseczek ochronnych, znalazło się aż dziesięć pozycji. Brak osłony nosa i ust w tych przypadkach nie grozi mandatem ani pouczeniem ze strony policjantów. Wyjątki dotyczą przede wszystkim terenów zielonych i rekreacyjnych.

Gdzie można zrezygnować z maseczek ochronnych?

Maseczki ochronnej nie trzeba mieć na twarzy w parkach. W miastach możemy spacerować bez ograniczeń przede wszystkim w parkach miejskich. Zasada dotyczy jednak także parków narodowych, między innymi Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Brak osłony nie będzie skutkował negatywnymi konsekwencjami między innymi w Parku Śląskim w Chorzowie, Parku Zdrojowym w Nałęczowie, Parku Mużakowskim w Łęknicy, Parku Skaryszewskim w Warszawie, Parku Zdrojowym w Kudowie-Zdroju, Parku Szczytnickim we Wrocławiu, Parku Źródliska w Łodzi oraz Parku Saskim w Lublinie.

Spacerowicze często rezygnują z maseczek ochronnych także w lasach. Z wyjątku chętnie korzystają także osoby, które uprawiają sport. W wyjątkach ujęto między innymi Puszczę Białowieską, Puszczę Kampinoską, Borek Tucholski, Las Kabacki, Lasy Janowskie, Puszczę Niepołomicką, Puszczę Drawską i Krzywy Las w Warszawie.

Maseczek ochronnych nie trzeba nosić także w parkach zabytkowych, takich jak: Łazienki Warszawskie, Ogrody w Wilnowie, Ogród Czartoryskich, Park w Łańcucie, Park w Pszczynie, Ogród Saski w Warszawie i ogrody pałacowe Branickich w Białymstoku.

Rząd wskazuje również, że spod obowiązku noszenia maseczek wyłączone są zieleńce, czyli zielone tereny w miastach o powierzchni do 2 ha, które pełnią funkcje reprezentacyjno-wypoczynkowe. W samej Warszawie takich miejsc jest ponad 160.

Dobrym pomysłem dla zmęczonych noszeniem maseczek będą wyjazdy na plaże. Pas wybrzeża Bałtyku ma ponad 500 km, co daje spore możliwości w kwestii spacerów. W nadmorskich miejscowościach znajdują się także lasy, zieleńce i parki.

Mandatu nie otrzymamy także spacerując bez maseczki po ogrodach botanicznych. W zależności od zarządcy taka konieczność może jednak pojawić się w czasie stania w kolejce do kasy biletowej czy korzystania z innych atrakcji obecnych na terenie ogrodu.

Ochrony twarzy nie będą konieczne również w pracy podczas spożywania posiłków, na terenie ogródków działkowych, w prywatnym samochodzie oraz we własnym domu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Zachodniopomorskie: W pensjonacie znaleziono zwłoki 40-latka. Prawdopodobnie doszło do zbrodni

Czytaj więcej >
sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >