Goniec.pl
Epidemia: prognoza dr Sutkowski

Żródło: fot. unsplash.com/Ashkan Forouzani/

Dr Sutkowski o sytuacji epidemicznej w Polsce i przewidywaniach na najbliższy czas

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Wielu Polaków zastanawia się, kiedy zakończy się trzecia fala epidemii koronawirusa, z którą aktualnie się zmagamy. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski postanowił podzielić się swoją opinią na ten temat. Ekspert ostrze

Dr Michał Sutkowski rozmawiał z Polską Agencją Prasową na niezwykle ważny dla nas wszystkich temat. Chodzi oczywiście o epidemię koronawirusa. Statystyki Ministerstwa Zdrowia z ostatnich dni wskazują pewną tendencję spadkową, dlatego wiele osób zastanawia się, czy to już koniec trzeciej fali zarażeń. Ekspert potwierdza, że faktycznie może tak być, ale studzi optymizm. Według niego bowiem w najbliższym czasie będziemy musieli zmierzyć się z poważnym problemem.

Dr Sutkowski ostrzega przed dużą ilością zgonów. Ekspert przewiduje, jak rozwinie się epidemia 

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych potwierdza, że faktycznie możemy być obecnie w końcowej fazie trzeciej fali epidemii. W związku z tym prawdopodobnie w najbliższym czasie liczba nowych przypadków zakażeń powinna się zmniejszać. Dr Sutkowski studzi jednak optymizm.

Przewiduje bowiem, że do końca maja będziemy mieć bardzo dużą ilość zgonów. Jednym z powodów jest według eksperta przeciążenie systemu opieki zdrowia.

- Wydaje się, że spełnia się scenariusz stopniowego ustępowania trzeciej fali pandemii, przynajmniej jeśli chodzi o potwierdzone przypadki zakażeń i zmniejszającą się liczbę chorych, w szpitalach, także pod respiratorami - powiedział dr Sutkowski 

- Oczywiście nie oznacza to, że jest dobrze. W szpitalach jest bardzo źle, jest bardzo duże przeciążenie. Te zmniejszające się nieco liczby nie mają znaczenia z punktu widzenia szpitali, gdzie jest i tak nadmiarowość chorych. Bardzo trudno leczy się w takich warunkach - dodał ekspert.

Dziennikarze zapytali dr. Sutkowskiego o to, jakie wskaźniki należy brać pod uwagę, oceniając obecny stan epidemii w Polsce. Ekspert odpowiedział, że bardzo istotny jest tutaj współczynnik reprodukcji koronawirusa. 

- Jest on teraz na poziomie 0,89 – w każdym województwie jest poniżej 1. Wskazuje to, że pandemia jest w odwrocie. Już można powiedzieć, że trzecia fala jest w odwrocie, ale nie można powiedzieć więcej i należy to formułować ostrożnie - informuje Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych

Oprócz powyższego wskaźnika bardzo ważne są też oczywiście przyrosty dotyczące nowych zgonów osób zarażonych koronawirusem, nowych przypadków jego wykrycia oraz liczba osób hospitalizowanych z wyróżnieniem tych, które wymagają przebywania pod respiratorem. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Co z pierwszymi komuniami? Księża nie chcą przekładać

  • Tuż po pogrzebie do rodziny zadzwoniła policja. Doszło do pomyłki

  • Nie żyje Danuta Sokołowska

Damian Witoń

Redaktor goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >