Goniec.pl
Andrzej Niedzielski

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Adam Niedzielski podał wysokość wskaźnika reprodukcji wirusa. Tak niski nie był od września

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał za pomocą mediów społecznościowych pozytywne dane związane z epidemią koronawirusa w Polsce. Według szefa resortu współczynnik R, mówiący o tym, ile osób zarazić może jeden chory na C

Polska cały czas walczy z epidemią koronawirusa, a rząd nieustannie kontroluję sytuacje zmieniając obowiązujące obostrzenia i przystosowując je do zaistniałej sytuacji tak, aby jak najskuteczniej walczyć z wirusem. Obecny zestaw restrykcji obowiązuje do 25 kwietnia.

Współczynnik reprodukcji spada

Minister zdrowia, Adam Niedzielski w czwartek wieczorem opublikował obiecujące statystyki. Szef resortu poinformował, że wskaźnik R, czyli współczynnik reprodukcji - liczba osób, które statystycznie zaraża jedna zakażona osoba - jest w Polsce najniższy od końca 2020 roku.

Niedzielski podał za pośrednictwem Twittera, że wskaźnik R wynosi obecnie dla Polski 0,86. Dzień wcześniej, w środę (14 kwietnia) minister przekazał, że wskaźnik to 0,89. Widać zatem, że tendencja jest spadkowa i może oznaczać polepszanie się sytuacji.

Wskaźnik R najniższy od września

Najwyższy wskaźnik R, jak do tej pory, zanotowano w naszym kraju w październiku ubiegłego roku. Wynosił on wówczas aż 1,55. W listopadzie spadł do 1,23, by pod koniec roku, w grudniu osiągnął najniższy poziom od początku pandemii - 0,81.

Na początku 2021 roku sytuacja zaczęła się zmieniać. Wskaźnik reprodukcji wirusa zaczął się znacząco podnosić. Pod koniec stycznia znajdował się na poziomie 1,04. W marcu wynosił już 1,21.

Wskaźnik R to współczynnik reprodukcji wirusa, który informuje, na jakim etapie znajduje się epidemia. Pokazuje on stan zaraźliwości - jak wiele osób zakaża jeden pacjent, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Gdy wskaźnik R wynosi ponad 1, sugeruje to, że osoba chora zakaża więcej niż jedną zdrową osobę i pokazuje, że pandemia, czyli rozprzestrzenianie wirusa wciąż się rozwija. Jeśli współczynnik spada poniżej 1,0 pokazuje to, że epidemia zwalnia i ludzie rzadziej zarażają się od siebie.

Restrykcje do 25 kwietnia

W czwartek, 15 kwietnia ministerstwo zdrowia przekazało informację o 21 130 nowych osób stwierdzono zakażenie koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło tego dnia 682 Polaków. Najwięcej zakażeń zdiagnozowano na Śląsku, było to 3142.

Do 25 kwietnia w cały kraju obowiązuje nowa pula restrykcji. Zamknięte pozostają m.in. kina, muzea, galeria handlowe, salony fryzjerskie, restauracje i hotele (co najmniej do 3 maja) oraz wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. Władze, od 19 kwietnia, wznowią działanie żłobków i przedszkoli, a także dopuszczą uprawianie sportu na świeżym powietrzu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje kultowa dziennikarka TVP Blanka Danilewicz

  • Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

  • Kardynał Kazimierz Nycz opuścił szpital

Kamil Matuszak

Studiował filologię polską, bo chciał opanować język i literaturę, by stać się rzetelnym dziennikarzem. Po wszystkim trafił do… agencji marketingowych, w których odpowiedzialny był za media społecznościowe. Po kilku latach rozpoczął pisanie i wydawanie portalu z wiadomościami. Zakochany w filmach i serialach, w wolnych chwilach rozbudowuje kolekcję winyli, poszukując ulubionych albumów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >