Goniec.pl
Sanepid prowadzi dochodzenie ws. księdza, który nie nosił maseczki

István Kis/Pixabay

"Ksiądz wyśmiewał istnienie koronawirusa, chodził bez maseczki". Gdy zachorował, sprawą zajął się sanepid

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Ksiądz z parafii w Wartkowicach koło Poddębic (województwo łódzkie) miał wyśmiewać istnieje koronawirusa i unikać korzystania z maseczki ochronnej. Tuż po Wielkanocy okazało się, że jest zakażony koronawirusem. Sanepid sprawdza, czy nie dosz

- Wyśmiewał istnienie koronawirusa, chodził bez maseczki zarówno po szkole, w której prowadził swego czasu katechezę, jak i po kościele. Przyjmował tak interesantów. Podczas jednego ze ślubów podał kielich z winem parze młodej, z którego sam wcześniej pił, a dopiero co ogłoszono restrykcje - doniósł jeden z czytelników Gazety Wyborczej.

Sanepid prowadzi dochodzenie ws. księdza, który nie nosił maseczki

Podczas nabożeństwa w Święta Wielkanocne duchowny miał zacząć uskarżać się na złe samopoczucie. Z relacji parafian wynika, że w pewnym momencie oparł głowę o ołtarz i na chwilę przerwał odprawianie mszy. Jego stan zdrowia miał pogarszać się z dnia na dzień.

Wierni twierdzą, że wikariusz został ostatecznie poddany testowi na koronawirusa, który dał wynik dodatni. Kapłan został objęty izolacją, ale proboszcz i dwie gospodynie, które również bywają w budynku parafii, uniknęli przykrych konsekwencji.

Czytelnik Gazety Wyborczej utrzymuje, że cała czwórka miała ze sobą kontakt podczas świąt i w późniejszym okresie. Mimo to pracownicy Kościoła mają bez ograniczeń poruszać się po ulicach miejscowości. Anonimowy informator swoimi wątpliwościami podzielił się już z sanepidem w Poddębicach.

Z informacji, jaką uzyskaliśmy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poddębicach, z którą skontaktowali się dziennikarze portalu wynika, że inspektorzy natychmiast po uzyskaniu informacji o możliwych nieprawidłowościach wszczęli dochodzenie epidemiologiczne.

- Sprawdzamy, jak wyglądała kwestia wywiadu epidemicznego i informacji o kontaktach, jakie zakażony miał z innymi osobami. Badamy, czy nie było w tej kwestii nieprawidłowości. Zrobiliśmy to po informacji, jaka wczoraj do nas wpłynęła - przekazał Dariusz Warpas, zastępca dyrektora stacji.

To, że wikariusz zachorował na koronawirusa, potwierdził ksiądz Janusz Szeremeta, proboszcz Parafii Świętej Anny i Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Wartkowicach, który tłumaczył, że nie przebywa na kwarantannie, bo przyjął szczepionkę przeciwko COVID-19. Chory ma z kolei mieszkać na innym piętrze niż pozostali lokatorzy.

Duchowny utrzymuje, że zarażony wikariusz przebywa w odosobnieniu, a zarówno on, jak i gospodynie, ograniczają się do pozostawiania posiłków pod drzwiami jego pokoju. Zaznaczył, że o domniemanych nieprawidłowościach zawiadomił już łódzką kurię.

- Jeśli sytuacja niestosowania się do zaleceń arcybiskupa Rysia przez wikariusza jest prawdą, to jest mi bardzo przykro, że to miało  miejsce i było powodem zgorszenia - skomentował sprawę rzecznik kurii ksiądz Paweł Kłys.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >