Goniec.pl
Premier zapowiedział odmrażanie gospodarki

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Mateusz Morawiecki: Odmrażanie gospodarki możliwe na przełomie maja i czerwca

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki oznajmił, że odmrażanie gospodarki będzie prawdopodobnie możliwe na przełomie maja i czerwca bieżącego roku. Zastrzegł jednak, że ostateczna decyzja będzie zależała od postępu szczepień przeciwko koronawirusowi.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że ma nadzieję, że Narodowy Program Szczepień pozwoli Polakom zbliżyć się do upragnionego przełomu. Przełom ten „może w najbliższych tygodniach doprowadzić do tego, że wreszcie na przełomie maja i czerwca będzie można znaczną część gospodarki odmrażać”.

Premier zapowiedział odmrażanie gospodarki

Premier zaznaczył, że niektóre sektory gospodarki mogą wrócić do normalnego funkcjonowania wcześniej niż inne. Tempo zależy od postępu szczepień. By sytuacja epidemiologiczna uległa stabilizacji, na zaszczepienie musi zdecydować się milion Polaków.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że od 10 maja wszystkie osoby pełnoletnie będą mogły zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19, a w drugiej połowie miesiąca ruszą szczepienia w zakładach pracy i przedsiębiorstwach.

- Gen sceptycyzmu czy zwątpienie w sens Narodowego Programu Szczepień powodują, że szeroki powrót do normalności będzie trwał dłużej - zaznaczył. Podkreślił, że wszystkie dane potwierdzają prawidłowość, że konieczne jest osiągnięcie pewnego poziomu odporności populacyjnej.

Na temat zakończenia lockdownu w kraju wypowiedział się także wicepremier Jarosław Gowin. Stwierdził, że powrotu do normalności możemy spodziewać się już na początku maja, kiedy to przestaną obowiązywać ogłoszone przed kilkoma dniami zasady rządowe.

- W mojej ocenie na początku maja obostrzenia będą sukcesywnie likwidowane, wszystko zależy od słowności koncernów farmaceutycznych - ocenił polityk.

Zdaniem ministra rozwoju, pracy i technologii w pierwszej kolejności działać zaczną gastronomia, hotele i branża fitness, czyli przedsiębiorstwa, których właściciele od dłuższego czasu skarżą się na krytyczną sytuację finansową. Nie brakuje również przypadków bankructwa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kontrola sanepidu w hotelu Tadeusza Rydzyka. Są wyniki

  • Nie żyje aktorka Ewa Wawrzoń

  • Prof. Parczewski twierdzi, że nie ma sensu nosić maseczek na zewnątrz

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Agresor napadł na 16-latka. Nie wiedział, że to multimedalista w sztukach walki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pracownik TVP3 w obraźliwy sposób połączył wegetarianizm i homoseksualizm

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

TVP Info przerwała program i pokazała wystąpienie Donalda Tuska

Czytaj więcej >
Informacje

Wiadomości

Tragedia w Białym Miasteczku. TVP Info ustaliła, kim był mężczyzna, zostawił list pożegnalny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >