Goniec.pl
Ministerstwo zdrowia chce zmienić zasady izolacji

Pixabay.com Наркологическая Клиника

Rząd planuje zmienić zasady izolacji

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie nowych zasad izolacji po przejściu COVID-19. Jedna z nich zakłada, że izolacja ma kończyć się dobę po ustąpieniu gorączki i zakończeniu zażywania leków przeciwgorączkowych.

Izolacją domową zostają objęte osoby, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, potwierdzone wykonaniem testu. Chorzy, którzy nie trafiają do izolatorium bądź do szpitala są zobowiązani do pozostania w miejscach zamieszkania. Jeśli nie mają takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne kierują ich do wyznaczonego ośrodka.

Ministerstwo Zdrowia chce zmienić zasady izolacji

Izolacja domowa w warunkach domowych zaczyna się w dniu, w którym pacjent otrzymuje pozytywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Ostateczny czas jej trwania zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem w szpitalu, albo w izolatorium.

Po siedmiu dniach spędzonych w domowym zaciszu lekarz POZ ma obowiązek przeprowadzić telefoniczny wywiad z chorym, by ustalić, kiedy wystąpiły objawy. Na tej podstawie medyk ustala, jak długo musi potrwać izolacja. Z reguły kończy się ona po trzech dniach po ustaniu objawów, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia pierwszych objawów.

Jeśli chory nie wykazuje żadnych objawów choroby, izolacja kończy się po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. W razie zauważenia nieprawidłowości okres ten może zostać wydłużony przez lekarza.

W poniedziałek 19 kwietnia Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt zmieniający zasady wychodzenia z izolacji po COVID-19. Są one korzystne zwłaszcza dla osób, które wychodzą z choroby. Pobyt w domu może zostać znacznie skrócony.

W uzasadnieniu projektu podano, że konieczność zmiany rozporządzenia, w zakresie okresów zakończenia izolacji, wynika ze zgłoszonych rekomendacji przez Radę Medyczną przy premierze w związku z „dynamiczną sytuacją epidemiczną”. 

Projekt zakłada, że zakończenie izolacji będzie mogło nastąpić 24 godziny po ustąpieniu gorączki, zakończeniu zażywania leków przeciwgorączkowych i ustąpieniu innych objawów klinicznych. Nie stanie się to jednak wcześniej, niż 10 dni od pojawienia się symptomów.

Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu przez szefa Ministerstwa Zdrowia, ze względu na konieczność pilnego wdrożenie rozwiązań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kontrola sanepidu w hotelu Tadeusza Rydzyka. Są wyniki

  • Nie żyje aktorka Ewa Wawrzoń

  • Prof. Parczewski twierdzi, że nie ma sensu nosić maseczek na zewnątrz

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Msza

Wiadomości

Zaczęło się dziś rano. Liczenie wiernych w kościołach w całej Polsce

Czytaj więcej >
Straż pożarna wypadek

Wiadomości

Warmińsko-mazurskie: Śmiertelny wypadek drogowy pod Olsztynem. Kierowca zginął na miejscu

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Podlasie: We wsi Dubiny odnaleziono zwłoki niemowlęcia. Trwa ustalanie przyczyn tragedii

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Dolny Śląsk: Poszedł na grzyby i nie wrócił. W lesie znaleziono zwłoki 76-letniego mężczyzny

Czytaj więcej >
Sejm

Wiadomości

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. Członkowie opozycji: "Boi się, że przegra głosowanie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ks. Isakowicz-Zaleski zdradził kulisy działalności o. Rydzyka. Dochodziło do nadużyć

Czytaj więcej >