Goniec.pl
Paweł Grzesiowski

Piotr Molecki/East News

Dr Paweł Grzesiowski mówi o obostrzeniach. Ekspert ma własne, odważne propozycje

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, opowiadał w Senacie o służbie zdrowia. W wywiadzie, jakiego udzielił, wskazywał na nieskuteczność istniejących obostrzeń. Zaproponował zupełnie inne rozwiązanie. Zdaniem Grzesiowskiego wycofywanie s

- System szczepień działa dziś jak sklep mięsny w PRL - oświadczył w Interii dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej. Medyk wskazał, że obostrzenia, które obecnie funkcjonują, są nietrafione. Zaproponował inną wizję, która może być przez wielu odebrana jako kontrowersyjna. Lekarz wskazywał, że z lockdownu wychodzić powinniśmy regionalnie.

Służba zdrowia według Grzesiowskiego

Zdaniem doktora, gastronomia mogłaby już powrócić do działalności, a ogródki restauracyjne mogą być otwarte nawet „od dzisiaj”. Jeżeli zaś chodzi o edukację, to jak mówi ekspert, mogłaby ona wrócić do formy tradycyjnej, stacjonarnej jednak pod warunkiem, że lekcje musiałyby się odbywać na świeżym powietrzu.

Lekarz był gościem na otwarciu wystawy poświęconej służbie zdrowia, którą postanowiono zaprezentować w Senacie. Po uroczystym otwarciu do lekarza zbiegli się dziennikarze, którzy zadawali pytania o obecną ocenę służby zdrowia w Polsce. Ekspert NRL nie pozostawił złudzeń. Jest źle. Ekspert wskazał, że mamy sytuację, gdzie „każdy sobie rzepkę skrobie”, nie ma współpracy na linii rząd-samorządy.

Grzesiowski informował, że należy się mocno pochylić nad kwestią otwarcia szczepień dla pozostałych grup, niźli te określone, jako grupy ryzyka. - To jest koncepcja, która powinna być, moim zdaniem, bardzo mocno rozważona - dwa kanały szczepień - jeden: grupy ryzyka, drugi kanał: uwalnianie, jak tylko mamy pozostałości po grupach ryzyka - powiedział ekspert.

Ekspert mówi o obostrzeniach

Grzesiowski wskazał, że jego zdaniem wycofywanie się z lockdownu powinno następować regionalnie, ponieważ sytuacja epidemiologiczna jest zróżnicowana w poszczególnych regionach.

- Natomiast możemy rozważać, o co apelujemy od roku, żeby zarządzać lockdownem lokalnie. Tam, gdzie sytuacja jest wyraźnie lepsza, można by regionalnie uruchamiać pewne obszary życia społecznego czy gospodarczego - przekazał dziennikarzom ekspert.

Lekarz dodaje, że nie powinno to jednak mieć miejsca na poziomie wojewódzkim, jak dotychczas, ale powiatowym. Grzesiowski podkreśla, że należy utworzyć system zarządzania pandemią i restrykcjami na gruncie powiatowym. - W Nowym Jorku otwierano wręcz dzielnicę po dzielnicy - zaznaczył.

Zdaniem lekarza otwarte powinny zostać ogródki restauracyjne, a nauka może odbywać się stacjonarnie, ale na dworze, tak jak w USA rok temu - zaznaczał ekpert NRL.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Artur Tomala

  • Minister Czarnek: powrót dzieci do szkół nawet od 19 kwietnia

  • Naukowcy odkryli, kto może lżej przejść przez infekcję koronawirusem

Oktawian Góral

Humanista, człowiek wielu pasji. W dziennikarstwie stawia swoje pierwsze kroki. Najchętniej podejmuje się tematyki społecznej, politycznej oraz związanej z ekonomią. Znaczną część życia poświęcił na pracy w branży turystycznej, której problemy zna i chętnie o nich pisze. Studiował filologię polską, obecnie kształci się na kierunku zarządzanie. Interesuje się historią, językami, naukami społecznymi oraz sztuką. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz wiadomość na adres: oktawian.goral@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Mateusz Morawiecki założył podcast. Będzie przekazywał "informacje polityczne z pierwszej ręki"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Alfred Miodowicz, uczestnik obrad Okrągłego Stołu

Czytaj więcej >
ulewa

Wiadomości

Małopolska: Ulewa nad Nowym Sączem. Zalane posesje, drogi i magazyn szpitala

Czytaj więcej >
koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >