Goniec.pl
Zdjęcia gdańskiego cmentarza powodują łzy w oczach

Freepik/bearfotos ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Opublikowano zdjęcia z gdańskiego cmentarza. Duża liczba świeżych grobów

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Pandemia koronawirusa wciąż zbiera ogromne żniwo, co pokazują między innymi statystyki zgonów w Gdańsku. W pierwszym kwartale tego roku zmarło tu 767 więcej osób niż dwanaście miesięcy temu. Mnogość świeżych grobów na Cmentarzu Łostow

W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku w Gdańsku sporządzono 2272 aktów zgonów. Przed pandemią statystyki były znacznie niższe - w najtragiczniejszych latach nie przekraczały 1700 śmierci. Rok temu w analogicznym okresie było ich 1505.

Zdjęcia gdańskiego cmentarza opublikowane przez „Fakt” powodują łzy w oczach

Mimo że pandemia koronawirusa trwa już ponad rok, liczba zgonów nasiliła się dopiero w czwartym kwartale 2020 roku. Jeśli obecna tendencja się utrzyma, do końca 2021 roku śmierć poniesie nawet 9 tysięcy mieszkańców Gdańska i okolic.

Tragiczną passę może przerwać tylko Narodowy Program Szczepień, którego celem jest znaczne zahamowanie transmisji niebezpiecznego patogenu, a co za tym idzie - szybszy powrót do normalności, co zapowiadali dziś Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin.

Odzwierciedleniem wzrostu śmiertelności są zdjęcia wykonane na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku opublikowane za pośrednictwem „Faktu”. Liczba nowych mogił jest przytłaczająca. W pierwszym kwartale bieżącego roku na terenie nekropolii odbywało się średnio prawie 12 pogrzebów dziennie.

W poprzednich latach średnia dzienna liczba pochówków na cmentarzu nigdy nie przekroczyła ośmiu. Należy pamiętać, że w Gdańsku funkcjonuje jeszcze osiem innych nekropolii. Świeże groby położone są w bardzo bliskiej odległości, nie ma alejek i pomników.

Tylko część nadmiarowych zgonów, notowanych na przestrzeni ostatniego roku, to zgony covidowe. Pewna część przypadków może być spowodowana niewydolnością służby zdrowia. Zdaniem GUS najczęstszymi przyczynami śmiertelności Polaków w ostatnim okresie były choroby układu krążenia i nowotwory.

W Gdańsku działa łącznie dziewięć cmentarzy o łącznej powierzchni blisko 100 ha. Największym z nich jest Cmentarz Łostowicki zajmujący prawie 50 ha. Wkrótce nekropolia ma się jeszcze powiększyć. W przetargu na jego rozbudowę bierze udział siedem firm.

- W ramach rozbudowy cmentarza oprócz budowy instalacji sanitarnej, powstaną miejsca czerpania wody oraz nowe wiaty na odpady. Ponadto na cmentarzu przewidziano nasadzenia drzew i krzewów oraz budowę ogrodzenia - przekazała Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska w rozmowie z Faktem.

W Sopocie w pierwszym kwartale 2021 roku zmarło 119 osób. To mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Z kolei w Gdyni od stycznia do marca tego roku sporządzono 845 aktów zgonu, co stanowi wzrost o około 14 procent w stosunku do poprzednich lat.

Źródło zdjęcia: Screen z artykułu przygotowanego przez portal Fakt pt. „Pandemia zbiera przygnębiające żniwo. Zdjęcia z gdańskiego cmentarza pokazują jej skalę” 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >