Goniec.pl
Lockdown

pixabay.com Candid_Shots CC0

Nieoficjalnie: Wyciekły rządowe plany dotyczące lockdownu. Wszystko za sprawą wyborów w PiS?

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Wyciekły rządowe plany dotyczące końca lockdownu w Polsce. Wszystko za sprawą wyborów w PiS. Okazuje się, że z powodu obostrzeń kongres, na którym zostanie wybrany Jarosław Kaczyński na prezesa partii, nie może się odbyć. Znamy datę, na kied

Wielki kongres Prawa i Sprawiedliwości, na którym ma pojawić się ponad 1000 osób i który ma potwierdzić niezmienne przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w partii, z powodów obostrzeń nie może się w najbliższym czasie. Partia jednak podała konkretną datę, kiedy działacze PiS spotkają się pod Częstochową. Czy to oznacza, że podano datę końca lockdownu?

Kiedy koniec lockdownu?

Obostrzenia zamknęły Polskę na ponad rok. Niezmiennie są ustalane „na dwa tygodnie”, a następnie przedłużane o kolejne dni. Aktualnie w Polsce trwa zapoczątkowany 26 marca lockdown, który został wydłużony do 18 kwietnia. Polacy mają dość i buntują się przeciwko władzy. Politycy z kolei niechętnie i ogólnikowo mówią o znoszeniu obostrzeń, nie chcą podać konkretnej daty.

Według wstępnych planów rządu sytuacja miała poprawić się na przełomie marca i kwietnia 2021. PiS miał wówczas wprowadzić do życia swój Nowy Ład, a III fala miała być w odwrocie. Jak wyszło, sami widzimy. Data premiery owego projektu, który ma ożywić Polskę po kryzysie, została odłożona w czasie.

Wszyscy zapytują, kiedy w końcu obostrzenia zostaną zniesione i lockdown stanie się faktem historycznym, a nie trwającą rzeczywistością. Pomocne w odpowiadaniu na to pytanie mogą być informacje udzielone przez Prawo i Sprawiedliwość w kwestii organizacji kongresu. Kongres partii odbyć się musi w zgodzie z obowiązującym prawem. Aby ponad 1000 osób mogło się legalnie spotkać, konieczne jest zniesienie restrykcji.

Do tej pory politycy z partii rządzącej pokazywali, że są ponad obowiązującymi i uchwalanymi przez siebie restrykcjami. A to Jarosław Kaczyński wszedł na zamknięty cmentarz, to Mateusz Morawiecki spotkał się bez zachowania dystansu i bez maseczki na twarzy z przedsiębiorcami. To jednak rozdrażniło nawet najtwardszy elektorat partii. Nic dziwnego, że tym razem politycy postanowili dostosować się do prawa, które sami tworzą.

Kiedy kongres PiS?

Status partii nie pozwala na wybór władz w sposób zdalny. Członkowie muszą się spotkać w jednym miejscu. Jest to ponad 1000 osób. W obecnej sytuacji jest to niemożliwe. Jest zatem pewne, że data kongresu oznacza czas, gdy obostrzenia w Polsce będą poluzowane. Pytanie brzmi, jednak kiedy się to stanie. Nieopatrznie PiS podał datę.

Dziennikarze Wirtualnej Polski dotarli do Krzysztofa Sobolewskiego, przewodniczącego Komitetu Wykonawczego PiS. Polityk przekazał, że kongres Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się nie wcześniej, niż pod koniec czerwca. Dziennikarze dotarli głębiej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kongres ma odbyć się w lipcu 2021.

Na luzowanie restrykcji przyjdzie nam jeszcze poczekać, jednak jeżeli informacje te się potwierdzą, oznaczałoby to, że czekają nas wakacje bez lockownu. Aby przeprowadzić kongres, należy bowiem znieść zakaz zgromadzeń, a także ponownie uruchomić hotele, w których nocowaliby politycy przybyli na wydarzenie.

Co z majówką?

[EMBED-242]

Jak podał dzisiaj portal money.pl, który dotarł do nieoficjalnych ustaleń, najbliższa konferencja ministra zdrowia i premiera Morawieckiego ma podobno zakończyć się kolejnym przedłużeniem obostrzeń na dwa tygodnie. Oznaczałoby to, że majówkę również spędzilibyśmy w obecnie panujących zasadach reżimu sanitarnego.

Warto zaznaczyć, że część nieoficjalnych ustaleń portalu znalazła już potwierdzenie w narracji rządu. Dzisiaj rano minister edukacji zaznaczył, że istnieje możliwość powrotu dzieci do przedszkoli nawet od 19 kwietnia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Artur Tomala

  • Minister Czarnek: powrót dzieci do szkół nawet od 19 kwietnia

  • Naukowcy odkryli, kto może lżej przejść przez infekcję koronawirusem

Oktawian GóralAutor

Humanista, człowiek wielu pasji. W dziennikarstwie stawia swoje pierwsze kroki. Najchętniej podejmuje się tematyki społecznej, politycznej oraz związanej z ekonomią. Znaczną część życia poświęcił na pracy w branży turystycznej, które

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Msza

Wiadomości

Zaczęło się dziś rano. Liczenie wiernych w kościołach w całej Polsce

Czytaj więcej >
Straż pożarna wypadek

Wiadomości

Warmińsko-mazurskie: Śmiertelny wypadek drogowy pod Olsztynem. Kierowca zginął na miejscu

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Podlasie: We wsi Dubiny odnaleziono zwłoki niemowlęcia. Trwa ustalanie przyczyn tragedii

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Dolny Śląsk: Poszedł na grzyby i nie wrócił. W lesie znaleziono zwłoki 76-letniego mężczyzny

Czytaj więcej >
Sejm

Wiadomości

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. Członkowie opozycji: "Boi się, że przegra głosowanie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ks. Isakowicz-Zaleski zdradził kulisy działalności o. Rydzyka. Dochodziło do nadużyć

Czytaj więcej >