Tak ciepłego września jak obecnie, Polacy nie pamiętają od lat. Mimo iż najbliższy weekend zapowiada się chłodniejszy, to w przyszłym tygodniu temperatura dalej będzie nas rozpieszczać. Warto zapoznać się z 14-dniową prognozą, przygotowaną przez synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Prognoza na jesień to niepokojący sygnał. Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni przyniósł ze sobą przelot opady, ale wszystko wskazuje na to, iż październik również będzie bił rekordy ciepła. Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) pokazało mapy.
Gdzie jest burza? Gwałtowne wyładowania, wiatr i grad będą w niedzielę 3 września przetaczać się przez trzy województwa. IMGW wydało żółte alerty I stopnia.
Wielu z nas niechętnie zerka wraz z upływającym czasem na zbliżającą się zmianę pogody i nieuchronne nadejście jesiennej aury, za którą tęsknią nieliczni. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali pierwszą długoterminową prognozę pogody na nadchodzącą zimę. Zaskakujące daty.
Gdzie jest burza? Przez Polskę przetacza się front, który przynosi ze sobą deszcz i wyładowania. IMGW nieustannie aktualizuje żółte i pomarańczowe alerty. Dodatkowo meteorolodzy ostrzegają, że od poniedziałku do środy odczujemy działanie strefy “falującego frontu”.
Mimo iż dzisiaj (23.08) niemal cała Polska powinna cieszyć się bardzo przyjemną pogodą, bez groźnych zjawisk atmosferycznych, to już od jutra Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydawanie alertów pogodowych. Głównie przed upałem i mocnymi burzami z gradem. Ostrzeżenia obejmą cały kraj.
Niemal w całym kraju od ponad tygodnia panują upały i wysokie temperatury. Turyści nad morzem mogą jednak liczyć na znacznie niższe wskaźniki słupków rtęci, a niekiedy nawet chłód. Wszystkiemu towarzyszy nagle pojawiająca się mgła. IMGW wyjaśnia, czym jest to zjawisko, które zastanawia tak wielu turystów.
W niedzielę, 20 sierpnia, w pierwszej połowie dnia będziemy mieli do czynienia z kontynuacją wysokich temperatur. Jednak po południu i wieczorem nad znaczną częścią Polski przetoczą się burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał stosowne ostrzeżenia.
Kilkanaście domów zostało podtopionych, mury oporowe zostały uszkodzone, wystąpiły też osuwiska. To konsekwencje obfitych opadów deszczu oraz wylania potoku Radomierka w Jeleniej Górze. To jednak nie koniec niekorzystnych warunków pogodowych.
Warunki atmosferyczne, które panują obecnie w niemal całym kraju, zmuszają Polaków do ochładzania się na przeróżne sposoby. Wielu z nas przede wszystkim wietrzy swoje mieszkania, otwierając szeroko okna. Czy warto tak postępować? IMGW wydało na ten temat jednoznaczną opinię.
Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed upałem, które obowiązują niemal w całym kraju. Temperatura osiągnie nawet 35 stopni Celsjusza. Przed nami najpewniej najcieplejszy dzień 2023 roku.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne alerty meteorologiczne. Ostrzeżenia obowiązują 8 województw. Polskę znowu nawiedzą upały, czeka nas nawet tzw. noc tropikalna.
Przez wieś Siemień w województwie lubelskim przeszła trąba powietrzna. Zrywała dachy i łamała drzewa. Mieszkańcy przeżyli prawdziwe chwile grozy. Zniszczony został m.in. kościół.
Przed nami długi weekend związany ze Świętem Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ostatnie dni mogły zmartwić osoby, które wybierają się na wypoczynek. IMGW przekazał, jakiej pogody możemy spodziewać się od 12 do 15 sierpnia, a także po długim weekendzie.
Załamanie pogodowe daje w kość m.in. nad morzem. Urzędnicy morscy z Gdyni przyznają, że takiej pogody w sierpniu nie pamiętają. Na plaży w Lubiatowie doszło do ewakuacji stoisk z pamiątkami.
Ostatnie dni minęły pod znakiem burz oraz opadów deszczu i gradu. IMGW przekazał, jaka pogoda czeka na nas w najbliższych dniach. Możemy spodziewać się ocieplenia i ustabilizowania warunków pogodowych.
Dziś (6.08) niemal cała Polska była objęta ostrzeżeniami IMGW w związku z gwałtownymi burzami i intensywnymi opadami. W internecie pojawiają się nagrania ukazujące skutki nawałnic przechodzących nad krajem.
Dziś (5.08) w wielu polskich miejscowościach można napotkać intensywne opady deszczu i gwałtowne burze. Miejscami występuje gradobicie. Sytuację pogarsza silny wiatr, a lokalnie zaobserwowano zalążki trąby powietrznej. IMGW ostrzega Polaków.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: w wielu regionach Polski dadzą nam się we znaki burze oraz intensywne opady deszczu. Alert został wydany dla 11 województw. Istnieje także ryzyko gwałtownych wzrostów poziomów wód.
Lipcowa pogoda zainspirowała się kwietniem i postanowiła poprzeplatać trochę zimy, a trochę lata. Środa obfitowała w deszcze, a w górach spadł nawet śnieg. Noc będzie kolejnym zaskoczeniem. Będą miejsca, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.
Pogoda już od poniedziałku przypomina swoją groźną stronę. W Tychach przeszła nawałnica, która łamała drzewa. Wiatr, deszcz i grad sprawiły, że ludzie musieli w popłochu chować się do domów i mieszkań. IMGW ostrzega, że to nie koniec wyładowań na dziś. Z Zachodu wkroczyła do Polski “strefa burz”.
Dziś (23.07) do południowo-zachodniej część Polski powrócą temperatury zbliżone do 30 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje jednak, że już we wtorek (25.07) czeka nas ochłodzenie.
Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że kończący się właśnie weekend należy do najcieplejszych w tym roku. Niemiłosierny upał mocno daje nam się we znaki, dlatego zewsząd słychać ostrzeżenia i alerty przed groźnym skwarem, a to nie wszystko, na co trzeba się przygotować. W niektórych regionach Polski jeszcze w niedzielę może też porządnie zagrzmieć i popadać. Gdzieniegdzie zrobi się wówczas naprawdę niebezpiecznie.
Polacy otrzymali pilny alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed sobotnim niebezpieczeństwem. Zagrożenie potwierdzają eksperci z IMGW. Cały kraj objęto alertami. Nie chodzi o burze.
Przed nami naprawdę gorące dni. O ile początek tygodnia przyniósł wysokie temperatury i dynamiczną aurę, koniec zapowiada się wręcz tropikalnie. Instytut Meteorologii Wodnej już teraz prognozuje wydanie szeregu alertów przed upałami dla praktycznie całego kraju, poza Wybrzeżem. W weekend na termometrach zobaczymy gdzieniegdzie aż 36 stopni Celsjusza, a synoptycy zauważają, że ulga nie będzie nadchodzić nawet wraz z nastaniem nocy.
Fatalne wiadomości pogodowe. Środa, 12 lipca, w praktycznie całym kraju będzie bardzo niespokojna i niebezpieczna. Przez wiele miejsc przetoczą się gwałtowne fronty burzowe, które będą niosły ze sobą silny wiatr, intensywne ulewy, a nawet grad. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty I stopnia dla aż 13 województw.
Nad Polską przechodzą nawałnice związane z cyklonem Poly. Służby apelują o ostrożność. Alerty pierwszego i drugiego stopnia dotyczące burz z gradem wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Końcówka czerwca przypomina prawdziwy pogodowy rollercoaster. Po fali upałów nad naszą cześć Europy nadciągnął niż Marcellinus, a wraz z nim intensywne opady deszczu oraz burze. Front atmosferyczny spowodował, że stolica naszego zachodniego sąsiada znalazła się pod wodą. Po Berlinie, niż Marcellinus daje się we znaki mieszkańcom Polski.