Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Dziwe zjawisko nad Morzem Bałtyckim. Czym jest pojawiająca się nagle mgła?
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 22.08.2023 17:59

Dziwe zjawisko nad Morzem Bałtyckim. Czym jest pojawiająca się nagle mgła?

bałtyk
webcamera.pl

Niemal w całym kraju od ponad tygodnia panują upały i wysokie temperatury. Turyści nad morzem mogą jednak liczyć na znacznie niższe wskaźniki słupków rtęci, a niekiedy nawet chłód. Wszystkiemu towarzyszy nagle pojawiająca się mgła. IMGW wyjaśnia, czym jest to zjawisko, które zastanawia tak wielu turystów.

Mgła spowiła polskie morze

Upał, z którym mierzą się od kilku dni Polacy, nie przeszkadza turystom wypoczywającym nad morzem. W weekend (19-20 sierpnia) temperatura wody w niektórych miejscach nad Bałtykiem nie przekraczała 16 stopni Celsjusza.

Wszyscy urlopowicze wypoczywający na rodzimych plażach na domiar złego musieli mierzyć się z mgłą, która spowiła wybrzeże. Niemal każdy, kto był świadkiem charakterystycznego zjawiska, zachodził w głowę, czym tak naprawdę ono jest? Synoptycy z IMGW wyjaśniają.

Nieoficjalne: policja wie, kim jest przechodzień ze sprawy Patryka Perettiego

Czym jest to zjawisko?

W sieci w ciągu kilku ostatnich dni pojawiło się wiele nagrań oraz zdjęć przedstawiających mgłę, która pojawiła się nad polskim wybrzeżem. Za każdym razem temu zjawisku towarzyszył również spadek temperatury powietrza. Miejscami nawet poniżej 20 stopni.

Niecodzienne zjawisko, które pojawiło się nad polskim wybrzeżem, ma swoją fachową nazwę „upwelling”. Jak tłumaczy IMGW, jest to tak naprawdę mgła adwekcyjna, zwana inaczej upwellingiem. Powstaje, gdy gorące powietrze nasunie się nad dość chłodny zbiornik wodny, jakim jest Morze Bałtyckie. Wszystko przez wynoszenie chłodnej wody z dolnych warstw morza ku powierzchni.

Na czym polega upwelling?

Powstawaniu upwellingu sprzyja m.in. wiatr, który wcale nie musi być silny. Wystarczy, że wieje wzdłuż brzegu, czyli głównie ze wschodu i północnego wschodu. Gdy wiatr kieruje wody w stronę brzegu, woda powierzchniowa odpływa, a na jej miejsce unoszą się zimne wody z dolnych warstw. To właśnie one powodują zarówno obniżenie temperatury, jak i powstawanie gęstej mgły.

Jak wskazują jednak najbliższe prognozy pogody, wiatr będzie w najbliższym czasie wiał z kierunków niesprzyjających upwellingowi. Mgła powinna więc wycofać się w najbliższym czasie z rejonów polskiego morza.

 

Źródło: IMGW