NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Czy w upały warto otwierać okna? Odpowiedź jest jednoznaczna
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 15.08.2023 19:38

Czy w upały warto otwierać okna? Odpowiedź jest jednoznaczna

okno
EAST NEWS

Warunki atmosferyczne, które panują obecnie w niemal całym kraju, zmuszają Polaków do ochładzania się na przeróżne sposoby. Wielu z nas przede wszystkim wietrzy swoje mieszkania, otwierając szeroko okna. Czy warto tak postępować? IMGW wydało na ten temat jednoznaczną opinię.

Upały w całej Polsce

Upał panuje obecnie praktycznie na terenie całego kraju. Dzisiejszego dnia (15.08) odnotowaliśmy najcieplejszy dzień w całym roku kalendarzowym. Tegoroczny rekord padł w Legionowie, gdzie termometry wskazały 35,5 stopni Celsjusza. Poprzedni rekord padł w Słubicach, gdzie równo miesiąc temu 15 lipca zanotowano 35,4 stopni Celsjusza. Wakacje w tym roku w Polsce są wyjątkowo gorące.

Polacy zastanawiają się jak przetrwać te upalne tygodnie? Wielu z nas wietrzy mieszkania, otwierając okna. Jak się jednak okazuje, ten sposób może przynieść zupełnie odwrotny efekt. Naukowcy nie mają wątpliwości, czy należy otwierać okna podczas upalnych dni.

Elementarny brak kultury w autobusie. Pasażer aż zrobił zdjęcie z ukrycia

Czy warto otwierać okna w gorące dni?

Otwierać okna czy nie? Jak przekazuje IMGW na Twitterze, weryfikacja tego problemu doczekała się prac badawczych.  

- Nie gotuj mieszkania na upał - apeluje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i przedstawia wnioski, do których doprowadziły prace badawcze: - Powietrze w zamkniętym pomieszczeniu w upalny dzień będzie się nagrzewać, jeśli nie zastosuje się dodatkowych zasłon. Okna działają jak przegrody - zależnie od ich specyfikacji - ograniczają przenikanie ciepła do wewnątrz - czytamy na załączonej grafice.

- Natomiast nawet niewielkie uchylenie okna - na 1/6 jego powierzchni może sprawić, że po kilku godzinach takiego wietrzenia temperatura powietrza wewnątrz będzie wyższa o niemal 2 stopnie (względem wariantu z zamkniętym oknem) i na poziomie tej zewnętrznej. Te dwa stopnie to może być duża różnica w Twoim komforcie. Nie warto zostawiać otwartego okna w okresie upałów.

Warto o tym pamiętać, bo przed nami gorące dni

Podsumowując: Nie warto otwierać okna w czasie upału, bo w ten sposób sprowadzamy gorące powietrze do naszego wnętrza. Możemy w ten sposób podnieść temperaturę w mieszkaniu jeszcze bardziej. - Zamknij okno i bądź COOL - zachęca IMGW.

Warto o tym pamiętać, bowiem w środę i czwartek czeka nas kontynuacja upalnej aury z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura maksymalna do 35 stopni Celsjusza. Burzom może towarzyszyć wiatr wiejący z prędkością nawet do 65 km/h.

 

Źródło: IMGW