NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Tropikalne upały i gwałtowne burze z gradem. IMGW wydał ważne ostrzeżenia
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 20.08.2023 09:21

Tropikalne upały i gwałtowne burze z gradem. IMGW wydał ważne ostrzeżenia

Upał, mapa IMGW
Piotr Molecki/East News, IMGW

W niedzielę, 20 sierpnia, w pierwszej połowie dnia będziemy mieli do czynienia z kontynuacją wysokich temperatur. Jednak po południu i wieczorem nad znaczną częścią Polski przetoczą się burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał stosowne ostrzeżenia.

 

 

Oto prognoza pogody na niedzielę

Przed nami ogrome upały, które następnie ustąpią burzom. Zgodnie z prognozami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niedzielę (20.08) przewiduje się wystąpienie burz w dwóch różnych strefach. Na terenie wschodniej Polski burze miały one charakter izolowany i prawdopodobnie krótkotrwały, choć lokalnie mogą powodować intensywne opady deszczu, nawet 15-20 mm.

W przypadku zachodniej Polski, burze będą związane z przemieszczającym się chłodnym frontem atmosferycznym. W tej części kraju możliwe są opady deszczu do 25 mm, wystąpienie gradu o średnicy 2-3 cm oraz silne porywy wiatru osiągające prędkość do 80 km/h.

Ksiądz miał dopuścić się "nieobyczajnego zachowania" na plaży. Duchowny nie żyje

IMGW wydał pilne alerty

Na obszarze praktycznie całego kraju w niedzielę (20.08) obowiązują alerty meteorologiczne wydane przez IMGW informujące o potencjalnie niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych. Alerty drugiego stopnia dotyczące zagrożenia upałem są w mocy w ciągu całego dnia na terenie całej Polski, z wyjątkiem województwa zachodniopomorskiego.

Alerty 1. stopnia ostrzegające przed burzami z gradem obowiązywać będą od 14:00 dla pasa rozciągającego się od województwa pomorskiego, przez kujawsko-pomorskie i wielkopolskie, aż po południową część województwa lubelskiego i większość dolnośląskiego.

Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Z kolei ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

Jaka temperatura nas czeka?

Lokalnie można spodziewać się (20.08) przelotnych opadów deszczu i burz, którym miejscami może towarzyszyć grad. W trakcie występowania burz suma opadów może wynieść około 20 mm.

Temperatury maksymalne w Polsce zawahają się od 27°C na północnym zachodzie kraju do 32°C na wschodzie i zachodzie. Na wybrzeżu oraz w dolinach górskich będzie nieco chłodniej, a termometry pokażą od 23°C do 25°C.

Wiatr będzie przeważnie słaby lub umiarkowany, kierujący się z północnego zachodu i zachodu. Jego siła będzie wzrastać w trakcie burz, w których porywach może osiągnąć prędkość nawet do 70 km/h, a lokalnie nawet do 80 km/h.

Podczas nocy z niedzieli na poniedziałek spodziewane jest zmniejszenie zachmurzenia, przeważnie do poziomu umiarkowanego, początkowo tylko lokalnie dużego. Występują również szanse na przelotne opady deszczu i burze. Temperatury minimalne wahać się będą od 13-14°C na północnym zachodzie Polski do 18-19°C na pozostałych obszarach. Wiatr będzie ogólnie słaby, płynący z północno-zachodniej i zachodniej strony, choć na południowym wschodzie może być bardziej zmienny. Podczas burz możliwe są porywy wiatru osiągające prędkość do 80 km/h.

Źródło: IMGW

Tagi: IMGW Pogoda