Ile do koperty na Komunię w 2025? W tym roku stawki zaskakują

Jeszcze chwila i wiele dzieci, zwykle trzecioklasistów, przystąpi do Pierwszej Komunii Świętej. Wydarzenie to jest istotne nie tylko dla nich, ale także dla rodziców oraz ich bliskiej rodziny, która pojawi się w kościele. Często po kościelnych uroczystościach organizowane są przyjęcia lub uroczyste obiady, które pozwalają na mile spędzony wspólnie czas. Zwykle właśnie wtedy rodzina pierwszokomunijnego dziecka wręcza mu prezenty, tak wyczekane i upragnione, jednak zazwyczaj wiele osób zastanawia się, ile pieniędzy powinni włożyć do koperty, by każdy był zadowolony. O czym zatem warto pamiętać przy wyborze prezentu i kwoty?
Sezon pierwszokomunijny tuż tuż
Zwykle tuż po świętach Wielkanocnych rozpoczyna się sezon pierwszokomunijny - czas ten najczęściej przypada na maj oraz czerwiec. To właśnie wtedy dzieci stają odświętnie ubrane przed ołtarzem, by po raz pierwszy przyjąć Eucharystię i pogłębić swoją wiarę.
Pierwsza Komunia Święta, choć jest związana z uroczystą mszą, często poprzedzana jest licznymi zobowiązaniami. Dzieci przygotowują się pieczołowicie, by wszystko przebiegło zgodnie z planem, mają próby z księdzem, a nawet organistą, co pozwala im na zmniejszenie stresu, gdy mają świadomość, jak ten dzień konkretnie będzie przebiegał.
Nie można również zapomnieć o przygotowaniach okołokomunijnych - mowa tu m.in. o doborze odpowiedniego stroju, ale także organizacji przyjęcia lub uroczystego obiadu, gdy rodzina zjawi się na miejscu, by w dalszym ciągu celebrować wydarzenie, jakim jest przyjęcie przez dziecko Pierwszej Komunii Świętej.
Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Komunijne prezenty - co można podarować dziecku?
Zwykle goście, którzy przybywają na Pierwszą Komunię Świętą, a następnie udają się na przyjęcie lub obiad, decydują się na to, by pierwszokomunijnemu dziecku wręczyć prezent. W taki sposób, oprócz swojej obecności, chcą uczcić to wydarzenie, sprawiając jednocześnie, że na twarzy dziecka maluje się szczęście i radość z otrzymanego podarku.
ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w dziedziczeniu już obowiązują. Te osoby nie dostaną spadku
Co zatem można mu dać? Opcji tutaj jest wiele, a wszystko zależy od zainteresowań dziecka oraz możliwości darczyńców. Niegdyś panowało stwierdzenie, że chrzestni kupują rower i co ciekawe, opinia ta nadal panuje, lecz wraz z upływem czasu i pojawiającymi się nowinkami na rynku, niektórzy stawiają na nowoczesne sprzęty. Mogą to być rolki, hulajnogi lub deskorolki elektryczne, a co niektórzy decydują się nawet na zakup quada.
Z okazji Pierwszej Komunii Świętej niektórzy podejmują decyzję, by kupić dziecku biżuterię związaną z okolicznością. Mowa tu o srebrnych lub złotych medalikach, czy bransoletkach, zawierających motyw religijny.
Nie mogło oczywiście zabraknąć modnej wśród młodych ludzi elektroniki. Niektórzy goście decydują się na zakup telefonów, tabletów, laptopów, słuchawek czy smartwatchy.
Mogą to być również vouchery na ciekawy wyjazd lub do ulubionego przez dziecko sklepu, by mogło sobie wybrać samodzielnie rzecz, której potrzebuje i z której zdecydowanie będzie zadowolone.
Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Ile dać do koperty z okazji Pierwszej Komunii Świętej?
Choć możliwości na prezenty rzeczowe jest ogromna, znaczna część osób decyduje się na to, by z okazji Pierwszej Komunii Świętej wręczyć dziecku kopertę z pieniędzmi. Pomysł ten jak najbardziej niesie ze sobą wiele korzyści. Darczyńcy mają wówczas pewność, że prezenty nie zdublują się, a dziecko będzie zdecydowanie szczęśliwe, gdy samodzielnie będzie mogło wybrać rzecz i zakupić ją za otrzymane w ramach podarunku pieniądze.
Zatem jaką kwotę najlepiej włożyć do koperty, by każdy był zadowolony, zarówno darczyńca, jak i osoba obdarowana? Niejednokrotnie padały sugestie, jakoby osoby najbliższe, tj. dziadkowie bądź chrzestni, w kopertach umieszczali nieco większe kwoty, niźli pozostali goście. Wiele osób również uważa, że w przypadku organizowania przyjęcia w lokalu, w kopercie powinna znaleźć się kwota, która pokryłaby koszt za tzw. talerzyk.
Warto jednak pamiętać, że Pierwsza Komunia Święta jest wydarzeniem duchowym i nie należy opierać go wyłącznie na prezentach, bowiem te powinny być wyłącznie dodatkiem, dopełnieniem do całości. Ponadto kwoty, które umieszczane są w kopertach, powinny być racjonalne i nie nadwyrężać domowego budżetu. Jak wiadomo, nie ma powodów, by zadłużać się, lub też znacznie ograniczyć swoje finanse tylko po to, by podarować takie kwoty, na które kogoś nie stać. W tym przypadku powiedzenie “zastaw się, a postaw się”, zdecydowanie nie powinno mieć miejsca.






































