Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Najpierw Niemcy, później Polska. Niż Marcellinus podtopił Berlin, teraz szaleje u nas
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 27.06.2023 14:44

Najpierw Niemcy, później Polska. Niż Marcellinus podtopił Berlin, teraz szaleje u nas

powódź
Hans Pixabay

Końcówka czerwca przypomina prawdziwy pogodowy rollercoaster. Po fali upałów nad naszą cześć Europy nadciągnął niż Marcellinus, a wraz z nim intensywne opady deszczu oraz burze. Front atmosferyczny spowodował, że stolica naszego zachodniego sąsiada znalazła się pod wodą. Po Berlinie, niż Marcellinus daje się we znaki mieszkańcom Polski. 

Berlin pod wodą

Zgodnie z zapowiedziami meteorologów, po kilku dniach upałów nadeszła radykalna zmiana pogody. Początek bieżącego tygodnia przyniósł intensywne opady deszczu oraz burze z gradem. Sprawcą “zamieszania” jest niż Marcellinus, który nadszedł z rejonu południowej Skandynawii.

Z nieprzyjemnymi skutkami niżu musieli się w poniedziałek zmierzyć Niemcy. Internet obiegły zdjęcia zalanych berlińskich ulic, a także nagrania z katastrofalnego oberwania chmur nad stolicą naszego  sąsiada. 

Nowe informacje ws. zabójstwa Anastazji. Ujawnili treść SMS-a, którego miał wysłać 32-latek

IMGW ostrzega

Teraz czas na nasz kraj. Już w poniedziałek, 26 czerwca mieszkańcy wielu rejonów w Polsce otrzymali SMS-y z RCB. Skierowane one były przede wszystkim do wszystkich osób przebywających w północno-zachodniej części Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem.

- Uwaga! Dziś i w nocy (26/27.06) możliwe są gwałtowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - czytamy w SMS-ie wysłanym do mieszkańców województw zachodniopomorskiego (powiatów: choszczeńskiego, goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, kołobrzeskiego, łobeskiego, myśliborskiego, polickiego, pyrzyckiego, stargardzkiego, Szczecina, Świnoujścia; oraz lubuskiego (powiatów: gorzowskiego, Gorzowa Wielkopolskiego, krośnieńskiego, słubickiego i sulęcińskiego).

- We wtorek będzie w Polsce chłodniej, od 20 do 24 stopni. Będzie deszczowo, a na wschodzie prognozowane są burze - poinformował PAP dyżurny synoptyk IMGW Kamil Walczak. 

Skąd zmiany pogodowe?

Z czego dokładnie wynikają katastrofalne zmiany pogodowe? Polska, która znajduje się w obszarze o podwyższonym ciśnieniu, jest obecnie narażona na wpływ wiru niżowego pochodzącego z Północnego Atlantyku. Na obrzeżach tego wiru powstają mniejsze niże, z których najbliższy nam jest Marcellinus nad południową Skandynawią.

Front ciepły oznacza słaby wzrost zachmurzenia i silny wzrostem temperatury w płynącym do nas ciepłym powietrzu. Za nim jednak postępuje front chłodny z kłębiącymi się chmurami deszczowo-burzowymi.

Źródło: media/ Goniec.pl

Tagi: Pogoda IMGW