Goniec.pl > Życie > Burze z gradem przechodzą przez kraj. IMGW wydało ostrzeżenia
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 03.09.2023 14:50

Burze z gradem przechodzą przez kraj. IMGW wydało ostrzeżenia

grad burza
screen ventusky.com; Twitter.com/@SOB_pl

Gdzie jest burza? Gwałtowne wyładowania, wiatr i grad będą w niedzielę 3 września przetaczać się przez trzy województwa. IMGW wydało żółte alerty I stopnia.

W niedzielę będzie wiało i padało, nie zabraknie gradu

Prognoza pogody na niedzielę 3 września nie przynosi tylko i wyłącznie słońca. Koniec wakacji może okazać się burzowy. - Polska będzie w zasięgu klina wyżowego, w powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie lekko wzrośnie - czytamy w przewidywaniach meteorologów na koniec weekendu.

Niemniej nie zabraknie pytania “gdzie jest burza?”. 3 września zagrzmi w trzech województwach, a sytuacja jest na tyle poważna, iż IMGW wydało specjalne ostrzeżenia.

Śmiertelny wypadek na autostradzie A4. Samochód stanął na masce

Burze z gradem: IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia

Burze z gradem przetoczą się przez Podkarpacie, Lubelszczyznę oraz Małopolskę. Żółte alerty IMGW nie dotyczą jednak całości województw, a jedynie powiatów.

Na Lubelszczyźnie burze zagrażają powiatom biłgorajskiemu, zamojskiemu, krasnostawskiemu, tomaszowskiemu, hrubieszowskiemu oraz chełmskiemu. Ostrzeżenia I stopnia przed burzami wydane również zostały dla małopolskich powiatów. Burzy i gradu spodziewać mogą się mieszkańcy powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, suskiego, myślenickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, gorlickiego i tarnowskiego.

Ostrzeżenia I stopnia przed burzami z gradem objęły także praktycznie całe Podkarpacie. - Na linii Przemyśl - Krościenko występują burze, podczas których natężenie opadów wynosi od 5 do 15 mm/10 min. Największe sumy opadów deszczu zanotowano na stacji w Dynowie ponad 28 mm, zanotowano także w okolicy Przemyśla opady gradu o średnicy do 2 cm. Podczas burz możliwe są nadal porywy do około 70 km/h. W ciągu najbliższych godzin burze będą występować na w/w obszarze i przemieszczać się w kierunku południowo-wschodnim - czytamy w komunikacie dla powiatu sanockiego.

Pogoda na początek września, będzie ciepło

Wakacje 2023 zakończą się we wschodnio-południowym krańcu Polski burzami. Żółte alerty obowiązują do godziny 19, ale możliwe jest ich wydłużenie lub skrócenie.

Jak wygląda pogoda na początek września? - Od poniedziałku na ogół bez opadów i coraz cieplej - zapewniają eksperci IMGW.  Chociaż w poniedziałek 4 września na niebie będzie sporo chmur, to będzie również ciepło. Temperatura będzie kształtować się od 21 do 27 stopni Celsjusza. - W środę i czwartek nadal pogodnie i bez opadów. Temperatura bez większych zmian - dodają meteorolodzy.

burza-ostrzezenia-i-stopnia-imgw-niedziela.jpg
Obowiązują ostrzeżenia I stopnia przed burzami z gradem. Fot.: screen imgw

Źródło: imgw

Tagi: Pogoda burza IMGW