Goniec.pl > Wiadomości > Zacznie się już w nocy. Pół Polski będzie zagrożone, IMGW ostrzega
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 28.08.2023 19:00

Zacznie się już w nocy. Pół Polski będzie zagrożone, IMGW ostrzega

burza piorun
Arkadiusz Ziolek/East News; screen ventusky.com

Gdzie jest burza? Przez Polskę przetacza się front, który przynosi ze sobą deszcz i wyładowania. IMGW nieustannie aktualizuje żółte i pomarańczowe alerty. Dodatkowo meteorolodzy ostrzegają, że od poniedziałku do środy odczujemy działanie strefy “falującego frontu”.

Falujący front przynosi gwałtowne burze i silny deszcz z gradem

Wakacje 2023 kończą się niespokojną aurą. Coraz częściej pada pytanie “gdzie jest burza?”. Podczas minionego weekendu pogoda przypomniała, że nie należy lekceważyć siły żywiołu. Zalane ulice, powalone drzewa oraz grad wielkości dłoni dorosłego mężczyzny.

Poniedziałek 28.08 nie przynosi zmiany pogody. Niebo pokryte chmurami oraz przelotne opady w większości kraju. Odczuwalny jest również spadek temperatury. Na południowym zachodzie termometry pokazały zaledwie od 18 do 24 stopni Celsjusza. Niemniej to noc z poniedziałku na wtorek przyniesie ze sobą najbardziej niespokojną aurę. Lepiej się przygotować i schować wszystkie rzeczy, które może porwać wiatr.

Na co zmarł Andrzej Precigs? Aktorka "M jak miłość" ujawniła bolesną prawdę

Prognoza pogody IMGW: burze, silny wiatr i grad

- Od poniedziałku do środy Polska będzie w strefie falującego frontu, oddzielającego upalne zwrotnikowe powietrze utrzymujące się nad południowo-wschodnią i wschodnią częścią Polski od chłodniejszego powietrza polarnego morskiego napływającego z północnego zachodu. Wystąpią duże różnice temperatury. Prognozujemy upały na wschodzie, liczne burze w cieplejszej masie powietrza i opady ciągłe, okresami intensywne, na zachodzie kraju - przekazało IMGW w specjalnej prognozie pogody.

Burze, które wystąpią w nocy z 28 na 29 sierpnia, miejscami będą miały gwałtowny charakter. IMGW przewiduje, że w pasie od Mazur i Podlasia do Górnego Śląska i Opolszczyzny burzom towarzyszyć będzie silny grad. - Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 30 mm do 45 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h - czytamy w żółtym alercie dla powiatu konińskiego w Wielkopolsce. Lista, gdzie szaleć będą burze, jest jednak dużo dłuższa.

Gdzie jest burza? Alerty IMGW ostrzegają przed gwałtowną aurą

Pas burz przechodzić będzie niemal przez środek Polski. IMGW wydało alerty I stopnia (żółte) w związku z prognozowaniem wystąpienia silnych burz w pasie od Elbląga, przez Olsztyn, Grudziądz, Toruń, Płock, Skierniewice, Łódź, Konin, Kalisz, Piotrków Trybunalski, Legnicę, Wrocław, Opole. Zagrzmi również przy południowej granicy Polski.

Jednocześnie obowiązują ostrzeżenia II stopnia (pomarańczowe) przed upałami w południowo-wschodniej części kraju. - Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C, lokalnie do 34°C. Temperatura minimalna w nocy od 19°C do 22°C - przekazuje IMGW w alercie dla Rzeszowa.

Warto na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez IMGW. Meteorolodzy nieustannie monitorują ruch frontu burzowego nad krajem i modyfikują ostrzeżenia.

Źródło: IMGW

Tagi: Pogoda burza IMGW