Goniec.pl > Imgw

Imgw

IMGW - Państwowy Instytut Badawczy, instytucja pełniąca służbę meteorologiczną i hydrologiczną na terytorium Polski.

jesień pogoda
23.09.2023 11:42 Prognoza pogody na jesień 2023. Wszystko już jasne, listopad zaskoczy

Prognoza na jesień to niepokojący sygnał. Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni przyniósł ze sobą przelot opady, ale wszystko wskazuje na to, iż październik również będzie bił rekordy ciepła. Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) pokazało mapy.

grad burza
03.09.2023 14:50 Burze z gradem przechodzą przez kraj. IMGW wydało ostrzeżenia

Gdzie jest burza? Gwałtowne wyładowania, wiatr i grad będą w niedzielę 3 września przetaczać się przez trzy województwa. IMGW wydało żółte alerty I stopnia.

zima
01.09.2023 17:02 Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Jest pierwsza prognoza pogody na zimę 2023/24

Wielu z nas niechętnie zerka wraz z upływającym czasem na zbliżającą się zmianę pogody i nieuchronne nadejście jesiennej aury, za którą tęsknią nieliczni. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali pierwszą długoterminową prognozę pogody na nadchodzącą zimę. Zaskakujące daty.

burza piorun
28.08.2023 19:00 Zacznie się już w nocy. Pół Polski będzie zagrożone, IMGW ostrzega

Gdzie jest burza? Przez Polskę przetacza się front, który przynosi ze sobą deszcz i wyładowania. IMGW nieustannie aktualizuje żółte i pomarańczowe alerty. Dodatkowo meteorolodzy ostrzegają, że od poniedziałku do środy odczujemy działanie strefy “falującego frontu”.

deszcz
23.08.2023 11:35 IMGW od czwartku będzie wysłać alerty. Ostrzeżenia obejmą całą Polskę

Mimo iż dzisiaj (23.08) niemal cała Polska powinna cieszyć się bardzo przyjemną pogodą, bez groźnych zjawisk atmosferycznych, to już od jutra Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydawanie alertów pogodowych. Głównie przed upałem i mocnymi burzami z gradem. Ostrzeżenia obejmą cały kraj.

bałtyk
22.08.2023 17:59 Dziwe zjawisko nad Morzem Bałtyckim. Czym jest pojawiająca się nagle mgła?

Niemal w całym kraju od ponad tygodnia panują upały i wysokie temperatury. Turyści nad morzem mogą jednak liczyć na znacznie niższe wskaźniki słupków rtęci, a niekiedy nawet chłód. Wszystkiemu towarzyszy nagle pojawiająca się mgła. IMGW wyjaśnia, czym jest to zjawisko, które zastanawia tak wielu turystów.

Upał, mapa IMGW
20.08.2023 09:21 Tropikalne upały i gwałtowne burze z gradem. IMGW wydał ważne ostrzeżenia

W niedzielę, 20 sierpnia, w pierwszej połowie dnia będziemy mieli do czynienia z kontynuacją wysokich temperatur. Jednak po południu i wieczorem nad znaczną częścią Polski przetoczą się burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał stosowne ostrzeżenia.  

Podtopienia, powódź
18.08.2023 17:36 Woda wdarła się do domów i piwnic, mieszkańcy byli bezradni. "Szła szybko, jak tsunami"

Kilkanaście domów zostało podtopionych, mury oporowe zostały uszkodzone, wystąpiły też osuwiska. To konsekwencje obfitych opadów deszczu oraz wylania potoku Radomierka w Jeleniej Górze. To jednak nie koniec niekorzystnych warunków pogodowych.  

okno
15.08.2023 19:38 Czy w upały warto otwierać okna? Odpowiedź jest jednoznaczna

Warunki atmosferyczne, które panują obecnie w niemal całym kraju, zmuszają Polaków do ochładzania się na przeróżne sposoby. Wielu z nas przede wszystkim wietrzy swoje mieszkania, otwierając szeroko okna. Czy warto tak postępować? IMGW wydało na ten temat jednoznaczną opinię.

Upały
15.08.2023 09:42 Dziś może być najcieplejszy dzień roku. IMGW wydał ważne ostrzeżenia

Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed upałem, które obowiązują niemal w całym kraju. Temperatura osiągnie nawet 35 stopni Celsjusza. Przed nami najpewniej najcieplejszy dzień 2023 roku.

Mapa IMGW, alerty
12.08.2023 21:40 Niebezpieczna pogoda od jutra nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne alerty meteorologiczne. Ostrzeżenia obowiązują 8 województw. Polskę znowu nawiedzą upały, czeka nas nawet tzw. noc tropikalna.

Trąba powietrzna w Siemieniu
12.08.2023 18:27 Trąba powietrzna w polskiej miejscowości. Zrywała dachy, łamała drzewa, miażdżyła samochody

Przez wieś Siemień w województwie lubelskim przeszła trąba powietrzna. Zrywała dachy i łamała drzewa. Mieszkańcy przeżyli prawdziwe chwile grozy. Zniszczony został m.in. kościół.

Plaża, urlop
09.08.2023 18:09 Jaka pogoda na długi weekend? IMGW podał dobre informacje

Przed nami długi weekend związany ze Świętem Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ostatnie dni mogły zmartwić osoby, które wybierają się na wypoczynek. IMGW przekazał, jakiej pogody możemy spodziewać się od 12 do 15 sierpnia, a także po długim weekendzie.

Sztorm, Bałtyk
08.08.2023 18:17 Ewakuacja na plaży nad Bałtykiem. Dawno nie było tak silnego sztormu

Załamanie pogodowe daje w kość m.in. nad morzem. Urzędnicy morscy z Gdyni przyznają, że takiej pogody w sierpniu nie pamiętają. Na plaży w Lubiatowie doszło do ewakuacji stoisk z pamiątkami.

Mapka pogoda
07.08.2023 14:15 Polaków czeka dynamiczna zmiana pogody. Nowa prognoza długoterminowa na sierpień

Ostatnie dni minęły pod znakiem burz oraz opadów deszczu i gradu. IMGW przekazał, jaka pogoda czeka na nas w najbliższych dniach. Możemy spodziewać się ocieplenia i ustabilizowania warunków pogodowych.

Grad
06.08.2023 21:59 Gwałtowne burze, ulewy i grad. W ciągu doby służby interweniowały 650 razy

Dziś (6.08) niemal cała Polska była objęta ostrzeżeniami IMGW w związku z gwałtownymi burzami i intensywnymi opadami. W internecie pojawiają się nagrania ukazujące skutki nawałnic przechodzących nad krajem.

Nawałnica, podtopienia
05.08.2023 20:37 Przez Polskę przechodzą nawałnice. Zalane drogi, problemy z łącznością i połamane drzewa

Dziś (5.08) w wielu polskich miejscowościach można napotkać intensywne opady deszczu i gwałtowne burze. Miejscami występuje gradobicie. Sytuację pogarsza silny wiatr, a lokalnie zaobserwowano zalążki trąby powietrznej. IMGW ostrzega Polaków.

IMGW
01.08.2023 14:15 Pogodowy kryzys nad Polską. IMGW wydało ostrzeżenie dla 11 województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: w wielu regionach Polski dadzą nam się we znaki burze oraz intensywne opady deszczu. Alert został wydany dla 11 województw. Istnieje także ryzyko gwałtownych wzrostów poziomów wód.

przymrozki mapa
26.07.2023 22:37 Nadchodzi mróz i to nie jest żart. Termometry w Polsce wskażą ujemne temperatury

Lipcowa pogoda zainspirowała się kwietniem i postanowiła poprzeplatać trochę zimy, a trochę lata. Środa obfitowała w deszcze, a w górach spadł nawet śnieg. Noc będzie kolejnym zaskoczeniem. Będą miejsca, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

strażacy powalone drzewa
24.07.2023 22:09 Nawałnica w Tychach. Połamane drzewa i dziesiątki interwencji, IMGW pilnie ostrzega

Pogoda już od poniedziałku przypomina swoją groźną stronę. W Tychach przeszła nawałnica, która łamała drzewa. Wiatr, deszcz i grad sprawiły, że ludzie musieli w popłochu chować się do domów i mieszkań. IMGW ostrzega, że to nie koniec wyładowań na dziś. Z Zachodu wkroczyła do Polski “strefa burz”.

Plaża, ochłodzenie
23.07.2023 09:25 Czeka nas ochłodzenie. IMGW wydał prognozę

Dziś (23.07) do południowo-zachodniej część Polski powrócą temperatury zbliżone do 30 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje jednak, że już we wtorek (25.07) czeka nas ochłodzenie. 

ulewa
16.07.2023 15:30 Najpierw mordercze upały, teraz groźne burze z gradem. IMGW wydał kolejne alerty

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że kończący się właśnie weekend należy do najcieplejszych w tym roku. Niemiłosierny upał mocno daje nam się we znaki, dlatego zewsząd słychać ostrzeżenia i alerty przed groźnym skwarem, a to nie wszystko, na co trzeba się przygotować. W niektórych regionach Polski jeszcze w niedzielę może też porządnie zagrzmieć i popadać. Gdzieniegdzie zrobi się wówczas naprawdę niebezpiecznie.

alert RCB ludzie fontanna
15.07.2023 13:24 RCB masowo wysyła pilne alerty do Polaków "Dzwoń pod 112"

Polacy otrzymali pilny alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed sobotnim niebezpieczeństwem. Zagrożenie potwierdzają eksperci z IMGW. Cały kraj objęto alertami. Nie chodzi o burze.

ekstremalne upały w Polsce
14.07.2023 19:51 Czeka nas weekend z niebezpieczną pogodą. Wydano ostrzeżenia dla prawie całej Polski

Przed nami naprawdę gorące dni. O ile początek tygodnia przyniósł wysokie temperatury i dynamiczną aurę, koniec zapowiada się wręcz tropikalnie. Instytut Meteorologii Wodnej już teraz prognozuje wydanie szeregu alertów przed upałami dla praktycznie całego kraju, poza Wybrzeżem. W weekend na termometrach zobaczymy gdzieniegdzie aż 36 stopni Celsjusza, a synoptycy zauważają, że ulga nie będzie nadchodzić nawet wraz z nastaniem nocy.

ulewa
12.07.2023 09:36 Burze, grad, deszcz i silny wiatr. Prawie cała Polska w alertach, właśnie się zaczyna

Fatalne wiadomości pogodowe. Środa, 12 lipca, w praktycznie całym kraju będzie bardzo niespokojna i niebezpieczna. Przez wiele miejsc przetoczą się gwałtowne fronty burzowe, które będą niosły ze sobą silny wiatr, intensywne ulewy, a nawet grad. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty I stopnia dla aż 13 województw.

Poly, Opole
05.07.2023 21:01 Huragan Poly dotarł do Polski. IMGW wydał pilne ostrzeżenia

Nad Polską przechodzą nawałnice związane z cyklonem Poly. Służby apelują o ostrożność. Alerty pierwszego i drugiego stopnia dotyczące burz z gradem wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

powódź
27.06.2023 14:44 Najpierw Niemcy, później Polska. Niż Marcellinus podtopił Berlin, teraz szaleje u nas

Końcówka czerwca przypomina prawdziwy pogodowy rollercoaster. Po fali upałów nad naszą cześć Europy nadciągnął niż Marcellinus, a wraz z nim intensywne opady deszczu oraz burze. Front atmosferyczny spowodował, że stolica naszego zachodniego sąsiada znalazła się pod wodą. Po Berlinie, niż Marcellinus daje się we znaki mieszkańcom Polski. 

Burza, grad
26.06.2023 14:35 Polacy otrzymują alerty RCB. Nadciąga groźna zmiana w pogodzie. IMGW ostrzega: będą burze z gradem

Nadciąga bardzo groźna zmiana pogodowa. W poniedziałek do mieszkańców północno-zachodniej Polski rozesłano alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy burz z gradem. To jednak nie koniec - w kolejnych dniach na baczności muszą mieć się mieszkańcy pozostałych rejonów kraju.