Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Imgw

Imgw

IMGW – co to jest?

IMGW to skrót od nazwy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jest to instytut w pełni podlegający dziś pod Ministerstwo Infrastruktury, przy czym zgodnie z obowiązującą literą prawa, podlegać on może pod dowolne ministerstwo właściwe dla spraw hydrologii i meteorologii. To właśnie szeroko pojęta służba hydrologiczna i meteorologiczna na terytorium Polski stanowi główny powód istnienia instytutu.

IMGW jest finansowane zarówno ze środków publicznych, jak i z własnej działalności. Środki publiczne zapewnia Skarb Państwa, Unia Europejska oraz EUMETSAT, czyli Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych. W ramach działalności własnej IMGW przygotowuje specjalistyczne analizy, sprzedaje dane hydro-meteo, prowadzi serwisy internetowe i przygotowuje prognozy pogody.

Czym zajmuje się IMGW?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) kompleksowo zajmuje się badaniami hydrologicznymi i meteorologicznymi na terenie Polski. Część obowiązków instytutu wynika z konieczności dostosowania się polskiego prawa wodnego do dyrektyw unijnych w zakresie transparentności danych o stanie atmosfery i hydrosfery.

Do praktycznych zadań IMGW należy zbieranie informacji na temat atmosfery i hydrosfery, ich przechowywanie, przetwarzanie i udostępnianie. IMGW zajmuje się także opracowywaniem i udostępnianiem prognoz pogody i ostrzeżeń dla ludności i gospodarki, ocenia stan techniczny budowli piętrzących, a także bada i prognozuje jakość zasobów wodnych i zanieczyszczenia atmosfery.

IMGW jest częścią wielu międzynarodowych organizacji klimatycznych, hydrologicznych i meteorologicznych i aktywnie uczestniczy w ich życiu. Najistotniejszą z takich organizacji stanowi Światowa Organizacja Meteorologiczna, stanowiąca jedną z organizacji zależnych od ONZ.

Kontrowersje w IMGW

Jak się okazuje, nawet organizacje stricte naukowe o międzynarodowej renomie nie mogą obyć się bez afer i kontrowersji. Najpoważniejszą z takowych dla IMGW stanowi aresztowanie jej wieloletniego dyrektora, Mieczysława Ostojskiego, które miało miejsce w 2016 roku, a także kilku innych pracowników. Oskarżona w sprawie została również jego córka, Estera.

Ostojskiemu przedstawiono łącznie aż 94 zarzuty. Dotyczyły one korupcji, przywłaszczenia mienia, fałszowania dokumentów, nadużywania uprawnień w celu przyjęcia korzyści majątkowej, czy oszustwa. 

Pokaż więcej

spacerujący ludzie
19.04.2024 09:44 Nagły zwrot w pogodzie. Burze i przymrozki to nie wszystko, co czeka Polaków

Według najnowszych prognoz, przed nami kolejne chłodne i deszczowe dni. Popularne przysłowie mówi, że nie powinno to nikogo dziwić, bo przecież „Kwiecień plecień – bo przeplata trochę zimy, trochę lata”, ale trudno nie zauważyć, że ostatnio… przeplata głównie zimę. Kiedy możemy spodziewać się zmiany?

śnieg mapa
17.04.2024 21:59 Nadchodzi powrót zimy. IMGW ostrzega przed przymrozkami i burzami

To nie najlepsza informacja dla osób, które planują wyjazd w majówkę. W ciągu najbliższych dni odczuwalna będzie zmiana aury z wiosennej na zimową. W nocy ze środy na czwartek w przeważającej części kraju wystąpią przymrozki nawet do około -5 st. C. IMGW ogłasza kolejny alert w związku z niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi.

deszcz parasolka
15.04.2024 12:45 Nadchodzi gwałtowne załamanie pogody. Możliwy także śnieg

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach nie możemy liczyć na przyjemną, wiosenną pogodę, do której przyzwyczaiły nas ubiegłe tygodnie. IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami, a gdzieniegdzie spadnie nawet śnieg. Do tego dochodzą przygruntowe przymrozki.

mapa, deszcz, wiatr
13.04.2024 19:29 W kilka godzin dojdzie do gwałtownego załamania pogody. IMGW już wydało alerty

W ciągu kilku godzin pogoda przyniesie ze sobą załamanie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega Polaków przed silnym wiatrem. Wichury będą szczególnie odczuwalne w dwóch województwach i to właśnie tam ze względu na prognozę pogody na niedzielę (14.04) wydano żółte alerty I stopnia.

mapa pogody
11.04.2024 21:56 Nadciąga ochłodzenie. Jakiej pogody spodziewać się w majówkę?

Wszyscy, którzy cieszą się z nadejścia wiosny i coraz dłuższych słonecznych dni będą mieli powody do zmartwień. W najbliższym czasie czeka nas prawdziwe zawirowanie pogodowe i znaczne ochłodzenie. Możliwe nawet lokalne przymrozki i opady śniegu. Tegoroczna majówka według ekspertów również nie będzie należeć do najcieplejszych.

Pochmurne niebo
09.04.2024 13:15 Nadciąga załamanie pogody, IMGW ostrzega Polaków. Znaczne ochłodzenie to nie wszystko

Synoptycy zapowiadają zmianę pogody. Po kilku upalnych jak na tę porę roku dniach, czeka nas ochłodzenie, za które odpowiada napływające w kierunku Polski polarno-morskie powietrze. Możliwy deszcz, miejscami nawet burze. 

parasol deszcz
08.04.2024 20:49 Taka pogoda czeka nas w majówkę. Możemy być zaskoczeni

Polacy uwielbiają spędzać majówkę na łonie natury. Podróże w góry, na Mazury, czy też nad morze albo grille na działkach to coś, co powtarza się w każdym sezonie. Niestety, aby wypoczynek był udany, konieczna jest sprzyjająca pogoda. Jak będzie w tym roku? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma już pewne przypuszczenia.

burza
07.04.2024 15:01 Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce. Trzeba będzie uważać

Prognoza pogody na początek kwietnia zaskakuje niemal wakacyjnymi upałami. Damian Dąbrowski z Planetarium Śląskiego wyjaśnił, że nad Polską utworzyła się “autostrada ciepła”. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już teraz zapowiada możliwe wydanie alertów w związku z silnymi burzami oraz porywistym wiatrem.

deszczowa pogoda
06.04.2024 10:39 Jaka pogoda na majówkę? Synoptyk nie ma wątpliwości

Ostatnie zawirowania pogodowe sprawiają, że Polacy zachodzą w głowę, jakich temperatur należy spodziewać się w okresie majówki. Czy warto już teraz planować urlop? Synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski przekazał, jakiej pogody należy oczekiwać. Nie wszyscy będą zadowoleni.

Pogoda
05.04.2024 13:32 Szykuje się zmiana w pogodzie. Synoptycy przewidują burze i silniejszy wiatr

Piątek w pogodzie ma być pochmurny i deszczowy, miejscami burzowy, choć nie zabranie też rozpogodzeń. Na południu Polski temperatury sięgną niemal 20 stopni Celsjusza. Pomimo początku kwietnia, na najbliższe dni synoptycy zapowiadają duże wzrosty temperatur. W niedzielę nawet 27 stopni. Wraz ze wzrostem temperatur poprawie ulegną również warunki biometeorologiczne. 

wichura straż
02.04.2024 09:18 Wichury, ulewny deszcz i burze. IMGW wydał kolejne alerty, zrobi się niebezpiecznie

Wielkanocny poniedziałek w wielu miejscach w Polsce nie był taki, jakbyśmy sobie tego życzyli. Silny wiatr na południu kraju doprowadził do śmierci pięciu osób, którym nie udało się uniknąć starcia z żywiołem. Niestety, synoptycy nie mają dla nas dobrych wiadomości i alarmują, że to nie koniec zagrożenia. IMGW właśnie wydał alerty przed kolejnymi wichurami, a także ulewnym deszczem.

wypadek
01.04.2024 21:15 Polacy otrzymują alerty RCB. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi, występującymi najbliższych godzinach. Wszystko za sprawą silnego wiatru i burz, z którymi już teraz mierzyć muszą się mieszkańcy województwa dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i małopolskiego.

deszcz parasolka
01.04.2024 19:37 Cyklon Patrycja nad Polską. Nadchodzi gwałtowna zmiana pogody

Nad Polskę nadciąga cyklon Patrycja, a wraz z nim zimniejsze masy powietrza. Pogoda już w ciągu kilku najbliższych dni przestanie nas rozpieszczać, zrobi się także niebezpiecznie. W prognozach przeważają chmury, opady i silny wiatr. W niektórych rejonach kraju wystąpi deszcz ze śniegiem i śnieg.

mapa
25.03.2024 22:11 Pył znad Sahary nadchodzi nad Polskę. Dotrze we wtorek

Synoptycy z europejskich centrów badawczych nie mają żadnych wątpliwości – pył znad Sahary powróci na kontynent, w tym także do Polski. Zgodnie z prognozami dotrze on do kraju już we wtorek. Eksperci podkreślają, że jego pojawienie się w powietrzu może być niebezpieczne dla niektórych osób.

burza mapa
24.03.2024 14:40 Na wiosnę trzeba jeszcze poczekać. Nowe prognozy zaskakują

Pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Po deszczowej w wielu regionach sobocie nadeszła dynamiczna niedziela, a wraz z nią alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Te dotyczą nie tylko opadów śniegu, ale i burz oraz przymrozków. Podpowiadamy, gdzie zrobi się naprawdę niebezpiecznie.

straż pożarna
23.03.2024 20:29 Potężne wichury nad Polską. Drzewa łamane jak zapałki, dwie osoby ranne

Sobota w wielu regionach Polski upływa pod znakiem groźnej pogody. Nad krajem przesuwa się front, niosący burze i siny wiatr. Wichura zebrała już pierwsze żniwa, zniszczenia pojawiły się zwłaszcza w południowej części Polski. W Myszkowie ranne zostały dwie osoby.

zima, śnieg
22.03.2024 16:13 Wszyscy się mylili, to nie koniec zimy. Ostrzeżenia dla 11 województw

Zimowa prognoza pogody na najbliższe dni. Wiosenna aura ustąpiła miejscu ochłodzeniu, a także chmurom i opadom deszczu oraz śniegu. IMGW planuje wydanie żółtych alertów przed przymrozkami dla aż 11 województw.

mapa, śnieg
21.03.2024 14:47 Weekendowe załamanie pogody. Wraca zima, spadnie śnieg

Prognoza pogody na weekend (22-24.03) przynosi ze sobą załamanie pogody. Chłodne powietrze zaowocuje opadami śniegu. Miejscami pokrywa śnieżna wrośnie nawet do 20 cm. Już w piątek (22.03) przygotować trzeba się na opady deszczu i ciężkie chmury.

ludzie mapa
20.03.2024 22:41 Prognoza pogody na Wielkanoc. Wszyscy się mylili

Mamy astronomiczną wiosnę, jednak jak na razie trudno znaleźć w Polsce miejsce z temperaturami adekwatnymi do tej pory roku. Niektórzy już wyczekują ocieplenia rzędu 15-20 stopni Celsjusza. Co ciekawe, nie jest to niemożliwe. Synoptycy przekonują, że znaczny wzrost temperatury jest ”coraz bardziej prawdopodobny”.

wichura
16.03.2024 08:43 Cała Polska na pomarańczowo. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami. W piątek alerty pierwszego stopnia wydano dla województw lubelskiego i podkarpackiego. W najbliższych dniach kolejne ostrzeżenia mogą objąć nawet całą Polskę i utrzymać się aż do poniedziałku. IMGW alarmuje przed trzema możliwymi zjawiskami.

śnieg
14.03.2024 19:17 Koniec zimy? Jest nowa prognoza, ostrzeżenie dla 11 województw

Przyjemne temperatury nie pozostaną z nami na długo, już wkrótce powrócą mrozy i opady śniegu. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują wydanie ostrzeżeń dla praktycznie całego kraju, wszystko przez przymrozki i oblodzenie. Wskazania na termometrze spadną do minus -6°C. “Pogodowy rollercoaster” rozpocznie się już w nocy z niedzieli na poniedziałek. 

mapa, dzieci
12.03.2024 20:33 Jaka pogoda w wakacje 2024? Są pierwsze prognozy

Pojawiły się pierwsze prognozy pogody dotyczące tego, na jaką pogodę liczyć można w wakacje 2024. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalne przewidywania. Lepiej poznać je przed planowaniem urlopu i wyjazdów wakacyjnych. Czerwiec 2024 może się okazać zaskoczeniem.

mżawka samochód mapa
12.03.2024 11:49 Nad Polskę nadciąga cyklon, będzie niebezpiecznie. Synoptycy ostrzegają

Ci, którzy czekali na dni pełne słońca i termicznego komfortu, z pewnością będą zawiedzeni. Na horyzoncie rysują się, póki co, same szare obrazy, za które odpowiadać ma cyklon o niepozornej nazwie Elfi. To on w najbliższych godzinach zamiesza w pogodzie i to całkiem porządnie. Wrócą i deszcz, i śnieg, kierowcy z kolei muszą uważać na mgły.

śnieg, samochody
08.03.2024 10:17 Prognoza pogody na marzec. Zima znów zaatakuje

Prognoza pogody na najbliższe dni przynosi ze sobą spore zaskoczenie. Osoby liczące na powiew wiosny i wzrost temperatury będą rozczarowane. Wskazania meteorologów sugerujące, odejście wiosny były błędem. IMGW utrzymuje alerty dotyczące przymrozków, a mapy pogodowe wskazują, że już niedługo spadnie śnieg. Opady będą intensywne i wprost można nazwać je śnieżycami.

zima ulica auta mapa
06.03.2024 12:28 Nadchodzi gwałtowna zmiana pogody. Nowa prognoza

Luty zakończył się wyjątkowo ciepłymi temperaturami. Wszystko wskazuje jednak na to, że przynajmniej początek marca wiązać się będzie ze znacznym ochłodzeniem. W nocy ze środy na czwartek będzie można zaobserwować ostry spadek temperatur. W następnych tygodniach ma być jeszcze gorzej.

Zima
03.03.2024 10:10 Na wiosnę trzeba jeszcze poczekać. To czeka Polaków w marcu

Wszyscy, którzy cieszą się już z nadejścia wiosny i powoli świętują cieplejszą i słoneczną aurę, nie powinni jeszcze chwalić dnia przed zachodem słońca. Najnowsze prognozy synoptyków jasno wskazują, że w połowie miesiąca możemy spodziewać się gwałtownego zwrotu w pogodzie i spadku temperatur. Zima jeszcze wróci.

zima
29.02.2024 22:38 Zima wróci z pełną siłą. Eksperci zapowiadają mrozy i deszcz ze śniegiem

Najbliższy weekend zapowiada się na wyjątkowo ciepły. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zakładają, że w pierwsze dni marca zobaczymy dużo słońca i wysokie wskazania na termometrze, nawet do 16 st. C. Niestety na horyzoncie widać także zimniejsze dni. Zima wyprze wiosnę, powróci mróz i deszcz ze śniegiem.

samochód, pył, mapa
26.02.2024 22:45 Nad Polskę nadchodzi pył saharyjski. Odczujemy to wszyscy

Już we wtorek (27.02) do Polski dotrze nietypowe zjawisko pogodowe. Będzie ono widoczne gołym okiem i część osób odczuje to na własnej skórze ze względu na reakcje alergiczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już komunikat. Na pył saharyjski trzeba się przygotować.