NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Prognoza pogody na jesień 2023. Wszystko już jasne, listopad zaskoczy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 23.09.2023 11:42

Prognoza pogody na jesień 2023. Wszystko już jasne, listopad zaskoczy

jesień pogoda
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Prognoza na jesień to niepokojący sygnał. Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni przyniósł ze sobą przelot opady, ale wszystko wskazuje na to, iż październik również będzie bił rekordy ciepła. Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) pokazało mapy.

Prognoza pogody na jesień 2023

Kiedy przyjdą przymrozki? Pogoda na jesień przynosi ze sobą spore zaskoczenie i chociaż w połowie października temperatura nieco spadnie, to próżno szukać drastycznego ochłodzenia.

Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni przypada w 2023 r. na 23 września. Dotychczasowa aura przypomina jednak bardziej miesiące wakacyjne, niż czas, gdy dzieci wracają do szkoły, a po wysokich temperaturach nie ma śladu. Tegoroczny wrzesień w pomiarach jest obecnie cieplejszy o blisko 4 stopnie Celsjusza w stosunku do tego, co przewiduje norma. Prognoza na październik nie jest lepsza.

[TYLKO U NAS] Fatalne informacje dla TVP. Polacy zadecydowali, na Woronicza nie będą zadowoleni

Anomalia pogodowa

Czeka nas złota polska jesień? Zdecydowanie nie należy wyciągać z szafy grubych płaszczy, gdyż mapy Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) jasno dowodzą, że październik nie będzie obfitował w chłodne dni.

Na termometrach będziemy widzieć około 15 stopni Celsjusza, czyli o 1-2 st. C. więcej niż przewiduje norma. Co ważne, pierwsze dni października dalej przynosić będą ze sobą iście letnią pogodę. W Polsce będą miejsca, gdzie temperatura będzie wynosić nawet ponad 20 stopni Celsjusza. Niemniej pogoda będzie się zmieniać dynamicznie i nie zabraknie lokalnych deszczy, a nawet burz.

Mapy pogodowe na jesień 2023

Synoptycy ECMWF wskazują, że nawet jeszcze w listopadzie Polska może znajdować pomiędzy niżami atlantyckimi a wyżami rozciągającymi się od Rosji po Morze Śródziemne. Skutkiem potwierdzenia tych prognoz będzie fakt, że do kraju nadal napływać będą niespotykanie, jak na tę porę roku, ciepłe masy powietrza. Listopad 2023 zamiast być ponury i mokry, może okazać się miesiącem, gdzie Polacy będą rozpieszczani temperaturami powyżej 10 stopni Celsjusza.

pogoda.jpg
Pogoda na listopad. Fot.: ECMWF

IMGW przyjrzało się temperaturze 22 września 2023 r. na tle innych lat. Wniosek jest katastrofalny z punktu widzenia klimatu. - Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można, jak na razie, uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie - czytamy w specjalnym komunikacie.

- Niemalże w całym kraju anomalie przekraczają +3,0°C. Najwyższą wartość anomalii notuje się na Śnieżce (+4,7°C), natomiast najniższą w Helu (+2,6°C) - dodają eksperci IMGW w specjalnym raporcie.

pogoda-jesien-2023-imgw.jpg
Wrzesień 2023 był rekordowo ciepły. Fot.: Twitter.com/imgw

Źródło: imgw, Onet.pl

Tagi: Pogoda IMGW