NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Przez Polskę przechodzą nawałnice. Zalane drogi, problemy z łącznością i połamane drzewa
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 05.08.2023 20:37

Przez Polskę przechodzą nawałnice. Zalane drogi, problemy z łącznością i połamane drzewa

Nawałnica, podtopienia
TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News, Sieć Obserwatorów Burz/Twitter (zrzut ekranu)

Dziś (5.08) w wielu polskich miejscowościach można napotkać intensywne opady deszczu i gwałtowne burze. Miejscami występuje gradobicie. Sytuację pogarsza silny wiatr, a lokalnie zaobserwowano zalążki trąby powietrznej. IMGW ostrzega Polaków.

Trudne warunki atmosferyczne w Małopolsce

Burze szczególnie dały dziś popalić mieszkańcom Małopolski.  Silne wyładowania spowodowały przerwy w dostawach prądu czy łamanie drzew. W Myślenicach piorun uderzył w maszt na budynku Państwowej Straży Pożarnej, powodując problemy z łącznością. - Jednostka z Myślenic miała chwilowe problemy z łącznością, udało się to naprawić - poinformował dyżurny PSP.

To jednak nie koniec problemów. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Meteorolodzy przewidują, że miejscami mogą się pojawić również trąby powietrzne. 

Wypadek na S7. Siedem osób zostało rannych, trwają utrudnienia na drodze

Należy uważać na wysoki poziom wód

W regionie pojawiły się podtopienia, a na drogach zalegały liczne konary drzew. Straż pożarna interweniowała dziś w woj. małopolskim już ponad 100 razy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega również przed gwałtownym wzrostem stanów wody i wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Przed podniesieniem stanu rzek ostrzega także mieszkańców województw śląskiego i podlaskiego, a także Podlasia.

Wiele dróg może być nieprzejezdnych

W województwie świętokrzyskim na obwodnicę Staszowa osunęła się ziemia z nasypu. - Zablokowany w tej chwili jest fragment obwodnicy od ronda na Chmielnik do Ronda na Kraków. Strażacy usuwają ziemię z jezdni - przekazał w sobotnie południe rzecznik świętokrzyskich strażaków st. pkt. Marcin Bajur.

Kiedy wypowiadał te słowa, strażacy zdążyli interweniować w tym regionie 22 razy, z czego najwięcej w powiedzie sandomierskim. Najczęściej byli wzywani do udrożniania szlaków komunikacyjnych.

Źródło: Polskie Radio 24

Tagi: Pogoda IMGW