Goniec.pl > Wiadomości > Gwałtowne burze, ulewy i grad. W ciągu doby służby interweniowały 650 razy
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 06.08.2023 21:59

Gwałtowne burze, ulewy i grad. W ciągu doby służby interweniowały 650 razy

Grad
LoraPalner/pixabay

Dziś (6.08) niemal cała Polska była objęta ostrzeżeniami IMGW w związku z gwałtownymi burzami i intensywnymi opadami. W internecie pojawiają się nagrania ukazujące skutki nawałnic przechodzących nad krajem.

Trwa załamanie pogodowe w Polsce

Od kilku dni obserwujemy załamanie pogody, które charakteryzuje się deszczami, burzami, gradem i gdzieniegdzie silnym wiatrem. To wszystko wynika z niżu Zachariasz, który przesuwa się nad Polską.

Gwałtowne burze występowały już wczoraj (5.08). Dziś po południu większość kraju objęta była alertem drugiego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla części Wielkopolski wydany został nawet najwyższy, trzeci stopień alertu pogodowego.

Pogodowa anomalia. Zrobiło się biało, pługi śnieżne wyjechały na ulice

Tragiczne skutki żywiołu

Skutki nawałnic są łatwe do zaobserwowania w internecie, w którym użytkownicy udostępniają filmiki i zdjęcia. Niestety wiele z nich to świadectwa poważnych w skutkach działań żywiołu.

Na przykład miejscowości Dalewo pod Drawskiem Pomorskim w wyniku ulewy doszło do zawalenia się ściany budynku mieszkalnego czterorodzinnego, której fundament został wcześniej odkryty przez właściciela jednego z mieszkań. Sześć osób zostało ewakuowanych. Nikt nie został ranny.

Służby w ciągu 24 godzin interweniowały ponad 650 razy

Do niesprzyjających warunków atmosferycznych odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który przekazał, że odbył rozmowy z wojewodami z południowej Polski. - Od kilkunastu godzin w całej Polsce padają ulewne deszcze. Nasze służby w ciągu ostatnich 24h odnotowały ponad 650 interwencji w całym kraju. W związku z sytuacją odbyłem dziś rano rozmowy z wojewodami z Polski południowej: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. Stany ostrzegawcze rzek zostały przekroczone szczególnie na południowym zachodzie kraju: na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Nasze służby monitorują sytuację, szczególnie pod kątem możliwych podtopień i powodzi - pisał szef rządu.

Premier podkreślał, że szczegółowe informacje są udzielane przez wojewodów i PSP. - Bądźmy dziś ostrożni i uwzględniajmy sytuację pogodową w naszych niedzielnych planach - apelował.

Źródło: IMGW, Mateusz Morawiecki/Twitter

Tagi: Pogoda IMGW