NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Niebezpieczna pogoda od jutra nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenia
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 12.08.2023 21:40

Niebezpieczna pogoda od jutra nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenia

Mapa IMGW, alerty
IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne alerty meteorologiczne. Ostrzeżenia obowiązują 8 województw. Polskę znowu nawiedzą upały, czeka nas nawet tzw. noc tropikalna.

Przed nami "noc tropikalna"

Po załamaniu pogodowym, którego doświadczyliśmy w zeszłym tygodniu, zostały “już tylko” zniszczenia dokonane przez żywioł. Dziś (12.08) na termometrach w niektórych częściach Polski odnotowano nawet do 30 stopni Celsjusza.

Według prognozy synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej od niedzieli (13.08) w wielu miejscach w naszym kraju temperatura przekroczy 30 stopni w dzień, a w nocy z poniedziałku na wtorek (14/15.08) nie spadnie poniżej 20 stopni, co oznacza tzw. noc tropikalną. Od niedzieli na zachodzie i w górach powrócą burze, także z gradem.

Wypadek polskiego busa w Austrii. Trzy osoby nie żyją, w tym roczne dziecko

IMGW wydał pilne alerty

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozpoczął więc wydawanie alertów pogodowych. Ostrzeżenia drugiego stopnia dla południowo-wschodniej części kraju będą obowiązywać od jutra (13.08). Warunki atmosferyczne będą dawać w kość mieszkańcom ośmiu województw, a ostrzeżenia zostały wydane dla:

  • mazowieckiego, dla powiatów: żyrardowskiego, grodziskiego, pruszkowskiego, piaseczyńskiego, otwockiego, garwolińskiego, grójeckiego, przysuskiego, białobrzeskiego, kozienickiego, zwoleńskiego, zwoleńskiego, lipskiego, radomskiego, Radom, szydłowieckiego;
  • łódzkiego;
  • świętokrzyskiego;
  • opolskiego, dla powiatów: oleskiego, strzeleckiego, krapkowickiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, prudnickiego, głubczyckiego;
    śląskiego, poza powiatami: żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała;
    małopolskiego, poza powiatami: tatrzańskim, nowotarskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim;
  • podkarpackiego, poza powiatami: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim;
  • lubelskiego, dla powiatów: łukowskiego, ryckiego, puławskiego, lubartowskiego, radzyńskiego, parczewskiego, łęczyńskiego, lubelskiego, Lublin, opolskiego, kraśnickiego, krasnostawskiego, janowskiego, biłgorajskiego. 

Co oznaczają alerty IMGW?

Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Alert drugiego stopnia oznacza z kolei, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.

- W strefie “1” prognozowana wysokość opadów 10-15 mm, porywy wiatru do 60 km/h, możliwy drobny grad. W strefie “2” burze będą bardziej intensywne - prognozowana wysokość opadów 20-25 mm, porywy wiatru do 75 km/h, miejscami grad 2-3 cm - głosi komunikat Burza-Alert-IMGW. Żółte alerty w związku z burzami z gradem mogą zostać ogłoszone dla województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego. 

Źródło: IMGW

Tagi: Pogoda IMGW