NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Już niebawem pogoda może nas mocno zaskoczyć. 14-dniowa prognoza od IMGW
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 29.09.2023 16:16

Już niebawem pogoda może nas mocno zaskoczyć. 14-dniowa prognoza od IMGW

pogoda
weather.com/IMGW

Tak ciepłego września jak obecnie, Polacy nie pamiętają od lat. Mimo iż najbliższy weekend zapowiada się chłodniejszy, to w przyszłym tygodniu temperatura dalej będzie nas rozpieszczać. Warto zapoznać się z 14-dniową prognozą, przygotowaną przez synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Najcieplejszy wrzesień od lat

Lato w tym roku w Polsce było wyjątkowo słoneczne i upalne. Niewielu rodaków spodziewało się, że również wrzesień przyniesie bardzo słoneczną i przyjemną aurę. W niektórych dniach tego miesiąca w Polsce było nawet cieplej niż w Hiszpanii.

Dla zobrazowania dotychczas najcieplejszy wrzesień był w 1999 roku, kiedy średnia temperatura wyniosła 2,56 st. C powyżej normy. Z kolei wrzesień 2023 może pochwalić się temperaturą 3,8 st. C powyżej normy. Polacy zdecydowanie nie mają na co narzekać, ale warto zerknąć na prognozę pogody przygotowaną przez synoptyków z IMGW, bowiem aura w najbliższych dniach może nas nieco zaskoczyć.

Wiadomości TVP nie odpuszczają Agnieszce Holland. Danuta Holecka zmieniła minę w sekundę

Weekend będzie chłodniejszy

Piątek 29 września będzie słoneczny i przyjemny z całą pewnością w centrum kraju. W Warszawie temperatura może wynieść nawet do 27 stopni, a niebo będzie raczej bezchmurne. Od północnego zachodu zachmurzenie będzie jednak wzrastać wraz ze zbliżającym się chłodnym frontem atmosferycznym. Mogą pojawić się przelotne deszcze. 

Weekend zapowiada się na znacznie chłodniejszy. Według IMGW temperatura maksymalna wyniesie od 18°C na Pomorzu i nad morzem, do 23°C na Podkarpaciu, a w górach około 16-17. W poniedziałek i wtorek 2-3 października temperatura jednak znów może wzrosnąć do nawet 26°C.

Październik powinien być ciepły

W środę wszędzie poniżej 20 stopni. Długoterminowa prognoza IMGW-PIB z pierwszej dekady września przewiduje, że październik powinien być ciepły. Wszyscy spragnieni jesieni będą musieli jeszcze chwilę poczekać i wstrzymać się z wyciąganiem kurtek z szaf.

- To jest cały czas późne lato. Patrząc na prognozy 14-dniowe, jesieni nie widzę. Weekend będzie deszczowy i chłodniejszy, jednak w niedzielę temperatura choć niższa, też nie będzie jesienna, bo od średniej dobowej dla tego okresu zapowiada się wyższa o kilka stopni. To, co się dzieje, to ekstremalna sytuacja - mówi Grzegorz Walijewski z IMGW.

 

Źródło: IMGW