NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Dziś może być najcieplejszy dzień roku. IMGW wydał ważne ostrzeżenia
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 15.08.2023 09:42

Dziś może być najcieplejszy dzień roku. IMGW wydał ważne ostrzeżenia

Upały
Pawel Wodzynski/East News

Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed upałem, które obowiązują niemal w całym kraju. Temperatura osiągnie nawet 35 stopni Celsjusza. Przed nami najpewniej najcieplejszy dzień 2023 roku.

Przed nami najcieplejszy dzień 2023 roku

Fatalne informacje dla osób, które źle przeżywają upały. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia.

- Wiele wskazuje na to, że wtorek może być najcieplejszym dniem w roku - ostrzegł rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Przekazał, że temperatura maksymalna wyniesie dziś (15.08) do 35 stopni Celsjusza, choć możliwe, że termometry wskażą jeszcze więcej. Najbardziej upalnie będzie w centralnej części Polski.

Nowe ustalenia ws. morderstwa w Radzionkowie. Zabójca wysłał wiadomość SMS do rodziny ofiary

IMGW wydał pilne alerty

Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Alerty pierwszego stopnia obowiązują w województwach: dolnośląskim (powiaty: karkonoski, Jelenia Góra, kamiennogórski, wałbrzyski, Wałbrzych, kłodzki), śląskim (powiat żywiecki), małopolskim (powiaty: nowotarski, nowosądecki, Nowy Sącz, gorlicki) i podkarpackim (powiaty: jasielski, krośnieński, Krosno, sanocki, leski, bieszczadzki).

Z kolei ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

Alerty drugiego stopnia przed upałem obowiązują w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim (powiaty: starogardzki, malborski, tczewski, sztumski, kwidzyński), warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, łódzkim, opolskim, dolnośląskim (z wyjątkiem powiatów: karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, kłodzkiego), śląskim (poza powiatem żywieckim), małopolskim (poza powiatami: tatrzańskim, nowotarskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim) oraz podkarpackim (z wyjątkiem powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, Krosno, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego).

Jakie temperatury nas czekają?

Najwyższa temperatura prognozowana jest w północnej połowie województwa mazowieckiego, gdzie termometry mają odnotować od 30 do 34-35 st. C. W nocy będzie od 18 do 21 st. C.

Na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Kujawach, Dolnym Śląsku i w zachodniej części woj. opolskiego Polacy doświadczą temperatury od 30 do 34 st. C, w nocy zaś termometry pokażą od 18 do 20 st. C. Na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach temperatura maksymalna w dzień sięgnie od 29 do 33 st. C., lokalnie do 34 st. C. W nocy będzie minimum 18-20 st. C.

W pozostałych miejscach objętych alertami drugiego stopnia temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 30 do 32 st. C., a w nocy słupki wskażą od 18 do 20 st. C. W miejscach, dla których wydano alerty pierwszego stopnia, w dzień termometry pokażą miejscami od 29 do 31 st. C., w nocy zaś temperatura sięgnie od 15 do 17 st. C.

Źródło: IMGW