NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Jest pierwsza prognoza pogody na zimę 2023/24
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 01.09.2023 17:02

Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Jest pierwsza prognoza pogody na zimę 2023/24

zima
Pixabay/Oleksandr Pidvalnyi

Wielu z nas niechętnie zerka wraz z upływającym czasem na zbliżającą się zmianę pogody i nieuchronne nadejście jesiennej aury, za którą tęsknią nieliczni. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali pierwszą długoterminową prognozę pogody na nadchodzącą zimę. Zaskakujące daty.

Kiedy pierwszy śnieg w Polsce?

W zeszłym roku pierwsze opady śniegu w Polsce pojawiły się już w listopadzie, jednak prawdziwy atak białego puchu miał miejsce na początku grudnia. Wówczas intensywne opady śniegu sparaliżowały niemal cały kraj, a w niektórych szkołach odwoływano nawet zajęcia.

Wszyscy narzekający na wysokie temperatury, upał i gorące letnie miesiące powinni przeczytać ten artykuł z wielką przyjemnością. IMGW przedstawiło wstępną prognozę pogody na zimę 2023/2024. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych opadów śniegu w Polsce w tym roku?

Nowe informacje ws. wypadku polskich pielgrzymów w Chorwacji. Prokuratura właśnie postawiła zarzuty

Prognoza pogody na nadchodzącą zimę

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali prognozę, z której wynika, że zima w tym roku powinna w większym stopniu "zaatakować" w grudniu. Suma opadów atmosferycznych będzie wyższa niż zazwyczaj. W listopadzie opady i temperatury powinny być standardowe. 

Średnia miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju w grudniu będzie powyżej normy wieloletniej. Nie wiadomo jednak, czy będą to opady deszczu, śniegu czy deszczów ze śniegiem. Według serwisu Severe Weather Europe tegoroczna zima będzie bardzo zmienna i nieprzewidywalna, a wszystko to z powodu zjawiska zwanego El Niño.

Opady śniegu zależą od regionu kraju

- We wrześniu i październiku średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, zaś w listopadzie i grudniu powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 - informuje IMGW.

- We wrześniu, październiku i listopadzie (poza północą kraju, gdzie opady będą poniżej normy) miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej, zaś w grudniu powyżej normy wieloletniej - dodają synoptycy.

Z całą pewnością pierwszy śnieg powinien pojawić się najwcześniej w górach ze względu na wyższe położenie i niższe temperatury.