Goniec.pl > Wiadomości > RCB masowo wysyła pilne alerty do Polaków "Dzwoń pod 112"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 15.07.2023 13:24

RCB masowo wysyła pilne alerty do Polaków "Dzwoń pod 112"

alert RCB ludzie fontanna
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polacy otrzymali pilny alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed sobotnim niebezpieczeństwem. Zagrożenie potwierdzają eksperci z IMGW. Cały kraj objęto alertami. Nie chodzi o burze.

Jest niebezpiecznie, RCB wysłało specjalną wiadomość

Weekend minie pod znakiem upałów. Temperatura osiągnie piekielne wręcz wskazania, a to stanowi zagrożenie nie tylko dla seniorów oraz dzieci. Polacy masowo dostają wiadomość SMS z ostrzeżeniem.

Praktycznie każdy telefon w kraju zadzwonił z informacją, iż w skrzynce odbiorczej pojawiła się nowa wiadomość. Nadawcą ostrzeżenia było Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wyjątkowo alert RCB nie został wysłany ze względu na szalejące w nad Polską burze.

Nie żyje syn Sylwii Peretti z "Królowych życia". Tragedia pod osłoną nocy

Ogromne upały w całym kraju, RCB wysłało alerty

Alert RCB ostrzega przed upałami. Wysoka temperatura to mordercza pułapka, a wielu turystów jadących na wakacje zapomina, że nie powinno się leżeć wystawionym na promienie słoneczne zbyt długo.

- Uwaga! Dziś (15/07) prognozowany upał powyżej 30 stopni Celsjusza. Unikaj słońca, wysiłku fizycznego i odwodnienia organizmu. W przypadku pogorszenia zdrowia dzwoń pod 112 - czytamy w alercie RCB.

RCB przygotowało specjalny poradnik, gdzie wyjaśniono jak przetrwać piekielne upały, które w weekend 15-17.07 nawiedzają kraj. IMGW potwierdza, że praktycznie nie będzie miejsca w kraju, gdzie będzie można uciec od skwaru.

IMGW wydało alerty, objęły całą Polskę

Od Szczecina, przez Poznań, Wrocław, Łódź, Warszawę, a kończąc na Krakowie, Lublinie i Białymstoku. W całej Polsce obowiązują alerty. Większość mapy pokrywa pomarańcz ostrzeżenia IMGW II stopnia. Tylko w powiatach bieszczadzkim, nowotarskim oraz żywieckim eksperci wydali żółte alerty I stopnia.

- Koniec tygodnia upalny, z temperaturami nawet do 36°C - czytamy w prognozie pogody IMGW. Nie należy bagatelizować upałów. Przegrzanie organizmu oraz udar to poważne zagrożenie.

Źródło: goniec.pl