NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Burze, grad, deszcz i silny wiatr. Prawie cała Polska w alertach, właśnie się zaczyna
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 12.07.2023 09:36

Burze, grad, deszcz i silny wiatr. Prawie cała Polska w alertach, właśnie się zaczyna

ulewa
Marek BAZAK/East News, ventusky

Fatalne wiadomości pogodowe. Środa, 12 lipca, w praktycznie całym kraju będzie bardzo niespokojna i niebezpieczna. Przez wiele miejsc przetoczą się gwałtowne fronty burzowe, które będą niosły ze sobą silny wiatr, intensywne ulewy, a nawet grad. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty I stopnia dla aż 13 województw.

Dynamiczna środa w pogodzie. Będą burze, grad, deszcz i silny wiatr

Już jakiś czas temu synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegali, że trwający obecnie tydzień będzie nie tylko bardzo gorący, ale także, niestety, dynamiczny.

Pod koniec tygodnia na termometrach ujrzeć możemy nawet 35 st. Celsjusza. Zanim to jednak nastąpi, przyjdzie nam zmierzyć się z burzami, które w środę 12 lipca nawiedzą praktycznie cały kraj.

Z pierwszych doniesień wiadomo, że od rana bardzo gwałtownie pogodowo jest w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce. Znajdują się tam aż trzy strefy z opadami i burzami. Fronty te, w miarę upływu czasu, mają przemieszczać się na wschód.

Zacznie się już w środę. Dino przebiło ofertą nawet Lidla i Biedronkę

IMGW wydał alerty I stopnia

Meteorolodzy ostrzegają, że lokalnie, w czasie burz, rozmiary gradzin mogą osiągać rozmiar 5 cm. Towarzyszyć im będą także silny, porywisty wiatr oraz intensywne opady deszczu.

W związku z tym IMGW zdecydowało się wydać alerty dla 13 województw w Polsce. Na zachodzie obowiązywać one mają do godz. 16, zaś na pozostałych obszarach aż do godz. 22. I tak, ostrzeżenia meteorologiczne I stopnia dotyczą województw:

- pomorskiego;

- zachodniopomorskiego, we wschodniej części regionu;

- kujawsko-pomorskiego;

- warmińsko-mazurskiego, w powiatach zachodnich,;

- mazowieckiego, w prawie całym województwie poza wschodnimi powiatami;

- łódzkiego;

- wielkopolskiego, w prawie całym regionie poza zachodnimi powiatami;

- dolnośląskiego, poza powiatami północno-zachodnimi;

-  opolskiego;

- śląskiego;

- małopolskiego;

- świętokrzyskiego;

- podkarpackiego, z wyjątkiem powiatów na krańcach północno-wschodnich.

mapa.jpg
Mapa alertów IMGW na dzień 12 lipca, źródło: IMGW

Bardzo ciepło i niespokojnie w całym kraju

Prognozuje się, że na wskazanych obszarach może spaść dziś nawet 20-30 mm deszczu. Nad morzem także mocniej powieje - do 60 km/h, a w czasie burz do 80 km/h. Silne porywy nawiedzą również Karpaty i Sudety.

Jeśli chodzi o temperaturę, ta maksymalnie osiągnie w środę wartość 26 st. Celsjusza na zachodzie, do 32 st. Celsjusza w centrum. Chłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich, ale wcale nie oznacza to, że zimno (22-25 st. Celsjusza). W kolejnych dniach słupki rtęci będą tylko rosnąć.

Źródło: IMGW