Prezydent podpisał dziś (29.05) budzącą skrajne emocje ustawę o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich, tzw. Lex Tusk, co spotkało się z falą oburzenia ze strony opozycji. Głos w sprawie zabrał m.in. Donald Tusk, który złożył Andrzejowi Dudzie nietypową propozycję.
Prezydent Andrzej Duda podjął dziś (29.05) decyzję o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badaniu wpływów rosyjskich, która potocznie jest znana jako “Lex Tusk”. Wywołało to falę zażartej krytyki po stronie opozycji. Politycy piszą o hańbie, łamaniu prawa i ciągnięciu Polski na Wschód, wykluczając ją tym samym z grona zachodnich demokracji.
W piątek (26.05) Sejm odrzucił weto Senatu ws. tzw. Lex Tusk i tym samym przyjął ustawę o utworzeniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Decyzję o podpisaniu ustawy podjął właśnie prezydent Andrzej Duda.
"Lex Tusk", czyli ustawa w sprawie powołania Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, została w piątek 26 maja przyjęta przez większość sejmową. Teraz ustawa trafi na biurko Andrzeja Dudy. Pałac Prezydencki na ten moment unika odpowiedzi na pytanie o stanowisko prezydenta w tej sprawie.
Kontrowersyjne “Lex Tusk” zostało dziś (26.05) przyjęte przez Sejm, a konkretnie izba niższa odrzuciła senackie weto ws. dokumentu. Oznacza to, że ustawa trafi teraz na biurko Andrzeja Dudy. Jak podkreślają dr Anna Materska-Sosnowska i Mariusz Janicki, wszystko teraz zależy od prezydenta.
Małgorzata Sadurska, była szefowa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, osiągnęła w ubiegłym roku najwyższe wynagrodzenie spośród wszystkich członków zarządu PZU. Wyniosło ono 2,05 mln zł. Łączne wynagrodzenia zarządu ubezpieczeniowego giganta w 2022 roku wyniosły 15,4 mln zł.
W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego na prośbę Andrzeja Dudy odbyło się właśnie pilne zebranie. Prezydent, w towarzystwie m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka, szefa MSZ Zbigniewa Rau oraz szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda Andrzejczaka, omawiał kwestie dotyczące polskiego bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiego pocisku pod Bydgoszczą oraz białoruskiego balonu. Tuż po spotkaniu oświadczenie wydał szef BBN, Jacek Siewiera.
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji PISM Strategic Ark 2023, która rozpoczęła się dziś (18.05) w Warszawie, powiedział, że "musimy uświadomić całej społeczności na świecie, że losy świata ważą się teraz na Ukrainie; musimy stworzyć mechanizmy, które w długiej perspektywie zapewnią wsparcie Ukrainie".
Andrzej Duda zwołał naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent przed szczytem NATO chce porozmawiać z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, szefem MSZ Zbigniewem Rau, szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmundem Andrzejczakiem i Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomaszem Piotrowskim. Zaproszone osoby wcześniej zabierały głos na temat rakiety, którą odnaleziono w okolicach Bydgoszczy.
Andrzej Duda przerwał milczenie na temat niepokojących incydentów związanych z naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej. Rakieta pod Bydgoszczą, a teraz tajemniczy balon z Białorusi, przez który wielu Polaków otrzymało alert RCB. Prezydent zdecydował się na wyjątkowo zachowawczy ton. - Polskie wojsko nie widziało nad naszym terytorium takich zdarzeń od wielu dziesięcioleci - mówił Andrzej Duda na poligonie w Ustce.
W politycznych kuluarach pojawił się intrygujący pomysł na wyjście z patowej sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zarówno przedstawiciele PiS-u, jak i opozycji zaczęli dyskutować na temat scenariusza, w którym prezydent odegrałby kluczową rolę. Zgodnie z tym pomysłem, jeden ruch Andrzeja Dudy mógłby rozwiązać kryzys.
Pod koniec kwietnia całą Polską wstrząsnęła wiadomość o tym, że pod Bydgoszczą znaleziono szczątki rosyjskiej rakiety zdolnej przenosić ładunki jądrowe. Sprawa jest bardzo zagadkowa. Minister obrony narodowej, jak i premier twierdzą, że o rosyjskiej rakiecie nic nie wiedzieli. Mariusz Błaszczak odpowiedzialność za brak reakcji i informacji zrzucił na Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który w związku z tymi zarzutami opublikował dzisiaj specjalny apel.
Andrzej Duda brał udział w koronacji króla Karola III. Kiedy w sieci podziękował za tą możliwość, pod wpisem pojawił się osobliwy komentarz. Internauci “koronowali” prezydenta RP osobliwym tytułem. Mem nie tylko dotarł do Andrzeja Dudy. Niespodziewanie pojawiła się odpowiedź.
Koronacja króla Karola III tuż, tuż. Swoją obecnością brytyjskiego monarchę zaszczyci polska para prezydencka. Andrzej Duda wciąż ma dylemat, jaki prezent wręczyć następcy Elżbiety II. Propozycje upominków mogą być dla wielu zaskakujące.
Dziś (3.05) rocznica uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Podczas uroczystości celebrujących ten fakt prezydent Andrzej Duda opowiedział o wartościach dokumentu przez pryzmat współczesnych wyzwań. Przekazał też, komu i za co dziękuje na kolanach oraz poprosił Polaków o udział w wyborach.
Andrzej Duda nieoczekiwanie obarczył rząd i parlament winą za wzrost cen. - Jest inflacja, bo rozdawaliśmy pieniądze — oznajmił prezydent, przyznając, że politycy zdawali sobie sprawę, że inwestowanie w tarcze będzie skutkowało inflacją. Mieli jednak wybierać pomiędzy wzrostem cen a bezrobociem.
Trwają obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda, oddał hołd ofiarom zarówno w Warszawie, jak i na Wawelu, gdzie spoczęli Lech i Maria Kaczyńscy. - To byli ludzie zasłużeni dla Polski, którzy wiele dla niej zrobili. Do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dzieła — wspominał.
W niedzielę rano para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożyli Polakom życzenia z okazji świąt wielkanocnych. - Niech w polskich domach w kraju i za granicą zagości uroczysta świąteczna atmosfera pełna pokoju, rodzinnego szczęścia i harmonii - powiedział prezydent.
Prezydent Andrzej Duda nie zastanawiał się dwa razy i oficjalnie powołał nowych ministrów. Henryk Kowalczyk nie będzie już dłużej ministrem rolnictwa, ale nie musi martwić się o utratę posady wicepremiera. Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda dokonali konkretnych ustaleń. Już w czwartek rano prezydent przyznał, że personalne roszady w rządzie to kwestia godzin, a nie dni.
Andrzej Duda jest politykiem, który ma dość "plastyczne" podejście do zasad protokołu dyplomatycznego. To, że pochodzi do nich z dużą swobodą, pokazał również podczas oficjalnego spotkania z prezydentem Wołodymirem Zełeńskim. Zachowanie Pierwszej Pary wobec gości z Ukrainy zostało poddane surowej ocenie Ireny Kamińskiej-Radomskiej z "Projektu lady".
- Nie ma już takiej siły, która przeważyłaby nad braterstwem ukraińskim i polskim - powiedział na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy wraz z małżonką złożyli w Polsce wizytę w środę, 5 kwietnia. Wizyta ukraińskiej pary prezydenckiej w naszym kraju trwała zaledwie jeden dzień, jednak w jej trakcie poczyniono wiele kluczowych ustaleń, a także podpisano ważne umowy międzynarodowe.
Wołodymyr Zełenski w środę 5 kwietnia gości w Warszawie. Prezydent Ukrainy, który przyjechał do Polski na zaproszenie Andrzeja Dudy, wieczorem pojawił się na dziedzińcu Zamku Królewskiego, gdzie przemawiał do Polaków i Ukraińćów.
Wołodymyr Zełenski w środę 5 kwietnia odwiedzi Polskę. Prezydentowi Ukrainy ma towarzyszyć żona Ołena Zełenska. Z informacji przekazanych przez Interię wynika, że polityk chce spotkać się nie tylko z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim, ale także z przedstawicielami polskich organizacji pomocowych oraz przedsiębiorcami. Wizyta będzie więc krótka, ale bardzo intensywna.
W środę (5.04) do Warszawy przybędzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polityk spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz na Zamku Królewskim z Polakami i Ukraińcami mieszkającymi w naszym kraju.
Prezydent Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Jednym z głównych założeń dokumentu jest zmiana zasad publikacji przeprosin ws. naruszenia dóbr osobistych. W przestrzeni publicznej nowela zyskała miano "lex Kaczyński", ze względu na głośną sprawę pomiędzy prezesem PiS a Radkiem Sikorskim.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z księciem Williamem, następcą tronu Wielkiej Brytanii. Wcześniej syn króla Karola III złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wczoraj zaś na Podkarpaciu spotkał się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami.
Prezydent Andrzej Duda zakomunikował, że Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Jak zapewnił, maszyny trafią do zaatakowanego przez Rosję państwa "dosłownie w najbliższych dniach". Wcześniej o dostarczeniu samolotów Ukraińcom mówił premier Mateusz Morawiecki.
Andrzej Duda wziął w dłoń długopis i podpisał dwie ustawy. Prezydent przychylił się do krytykowanej przez Senat nowelizacji Kodeksu wyborczego. Dodatkowo Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą wiatrakową. Co to oznacza?