Goniec.pl
Pawel Wodzynski/East News, PETRAS MALUKAS/AFP/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Pawel Wodzynski/East News, PETRAS MALUKAS/AFP/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Sondaż zaufania do polityków. Duda na czele, jest kilka niespodzianek

27 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Największym zaufaniem wśród Polaków nadal cieszy się prezydent Andrzej Duda - wynika z sondażu CBOS. Największą nieufność obywatele wyrażają względem byłego szefa MON Antoniego Macierewicza. Na duże zaufanie Polaków nie mogą liczyć również odwieczni rywale - Jarosław Kaczyński i Donald Tusk.

Sondaż wskazuje również, że niektórzy czołowi politycy nadal pozostają dla obywateli anonimowi. Na tym tle wyróżnia się m.in. minister w KPRM Paweł Szefernaker, którego nie rozpoznaje aż 71 proc. obywateli.

pogoda

Prognoza pogody: w piątek będzie wiał silny wiatr. IMGW wydał już alerty II i I stopnia

CZYTAJ DALEJ

Duda liderem rankingu zaufania. Morawiecki wyprzedził rywali z opozycji

Na czele rankingu uplasował się po raz kolejny Andrzej Duda. Zgodnie z najnowszym sondażem CBOS prezydentowi ufa 58 proc. ankietowanych. To wzrost o 1 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania. Z kolei nieufność wobec Andrzeja Dudy zadeklarowało 29 proc. respondentów (spadek o 1 pkt. proc.).

Drugim politykiem o największym zaufaniu społeczeństwa jest Mateusz Morawiecki. Premierowi ufa 46 proc. uczestników badania (wzrost o 3 pkt. proc.). Tym samym wyprzedził Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołownię, którzy byli notowali wyżej w kwietniowym badaniu. Szefowi rządu nie ufa 40 proc. respondentów (spadek o 5 pkt. proc.).

Trzecie miejsce przypadło prezydentowi Warszawy. Rafałowi Trzaskowskiemu ufa obecnie 41 proc. (spadek o 3 pkt. proc.), a nie ufa - 38 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt. proc.). Tuż za nim znalazł się Szymon Hołownia, któremu ufa 39 proc. (spadek o 5 pkt. proc.), a nie ufa - 30 proc. badanych (bez zmian).

W pierwszej piątce najbardziej zaufanych polityków znalazł się również Mariusz Błaszczak. Szefowi MON ufa 38 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.), a nie ufa - 28 proc. respondentów (spadek o 4 pkt. proc.).

Polacy nie ufają Kaczyńskiemu

Jarosław Kaczyński nie może pochwalić się zbyt dobrym rezultatem. Choć ufa mu 36 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt. proc.), to nieufność zadeklarowała ponad połowa uczestników badania - 51 proc. (spadek o 6 pkt. proc.).

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Właśnie ujawnili oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego. Lepiej usiąść przed lekturą

CZYTAJ DALEJ

Na kolejnym miejscu uplasował się lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Szefowi ludowców ufa 34 proc., a nie ufa - 27 proc. ankietowanych. Tuż za nim znalazł się minister zdrowia Adam Niedzielski z zaufaniem 33 proc. badanych. Szefowi resortu nie ufa 29 proc. Polaków.

W opisie wyników badania CBOS zaznacza, że zaufanie do pozostałych polityków objętych badaniem kształtuje się poniżej jednej trzeciej. W tym gronie znalazła się Marszałek Sejmu. Elżbiecie Witek ufa 31 proc., a nie ufa - 30 proc. respondentów.

Wątpliwe jest także zaufanie Polaków do ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro otrzymał 29 proc. deklaracji zaufania. Nie ufa mu 52 proc. uczestników majowego badania.

Tusk z zaufaniem niższym niż 30 proc.

Najnowsze badanie wskazuje, że Donaldowi Tuskowi ufa tylko 28 proc. ankietowanych. Brak zaufania względem lidera Platformy Obywatelskiej wyraża 53 proc. Polaków. 25 proc. uczestników badania zadeklarowało, że ufa ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Piotrowi Glińskiemu. Odmiennego zdania jest 23 proc. osób. Co ciekawe, dla aż 33 proc. ankietowanych szef resortu jest osobą anonimową.

Niewielkim zaufaniem Polacy darzą również Marszałka Senatu. Tomaszowi Grodzkiemu ufa 24 proc., a nie ufa - 35 proc. respondentów. Na kolejnych pozycjach uplasowali się Krzysztof Bosak (23 proc. deklaracji zaufania, 36 proc. deklaracji nieufności), szef KPRM Michał Dworczyk (22 proc. mu ufa, 24 proc. nie ufa), a także minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau (21 proc. deklaracji zaufania, 11 proc. deklaracji nieufności). Aż 52 proc. uczestników badania przyznało, że nie zna szefa polskiej dyplomacji.

Na samym końcu znalazł się Antoni Macierewicz. Byłemu szefowi MON ufa 21 proc. respondentów. Z kolei aż 55 proc. osób przyznało, że mu nie ufa - to najwyższy wynik spośród wszystkich polityków. Z kolei minister aktywów państwowych Jacek Sasin cieszy się zaufaniem 20 proc. ankietowanych, a 43 proc. zadeklarowało wobec niego nieufność.

Kaczyński i Duda

Ile wzrostu mają polscy politycy? Wzrost Andrzeja Dudy może zaskoczyć

Polscy politycy różnią się nie tylko poglądami i przynależnością do ugrupowań politycznych, ale również wzrostem. To, ile mierzą najpopularniejsi z nich nie idzie w parze z władzą, jaką posiadają i może zaskoczyć niejednego wyborcę. / fot. AFP/EAST NEWS

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Obrabował mieszkanie, zostawił zdjęcie. Ukraińcy ujawnili tożsamość zbrodniarza z Irpienia

  • Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego. Znaczący spadek oszczędności

  • Premier Włoch rozmawiał z Putinem. Ujawniono, co powiedział prezydent Rosji

Źródło: Polsat News

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Iberion

Wiadomości

Rekordowa waloryzacja emerytur. Rząd przekazał, że chodzi nawet o kilkanaście procent podwyżki

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Świadkowie ujawnili, co zrobili rodzice po śmierci 1,5-rocznego Szymona w samochodzie. Dramatyczne sceny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wimbledon 2022. Iga Świątek poznała swoją rywalkę w pierwszej rundzie turnieju

Czytaj więcej >
PxHere

Wiadomości

Potężny pożar lasu na Dolnym Śląsku. W akcji 6 samolotów i ponad 30 zastępów straży pożarnej

Czytaj więcej >
Skandal w parafii w Łosicach. Ksiądz miał zgwałcić parafiankę

Wiadomości

Skandal w parafii w Łosicach. Ksiądz miał zgwałcić parafiankę

Czytaj więcej >
Alerty IMGW

Wiadomości

W weekend z nieba poleje się żar. IMGW wydał ostrzeżenia

Czytaj więcej >