Goniec.pl
Andrzej Duda udzielił szczerego wywiadu o Zełenskim, bezpieczeństwie Polski i Władimirze Putinie

Beata Zawadzka/East News

Szczery wywiad Andrzeja Dudy, prezydent niczego nie ukrywał. "Autentycznie bałem się"

20 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

- Autentycznie bałem się, że już go nie usłyszę - powiedział Andrzej Duda o rozmowach z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent RP uchylił rąbka tajemnicy nie tylko zakulisowych kontaktów ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Polska głowa państwa postanowiła w wywiadzie ujawnić ryzyko ataku na Polskę oraz tego, co czeka Władimira Putina.

Najnowszy wywiad Andrzeja Dudy dla "Polski Times" rzuca więcej światła na kontakty polskiego prezydenta i Wołodymyra Zełenskiego. Chociaż już wcześniej było wiadomo, że nie od razu pochwalić mogli się zażyłością, to od początku 2022 roku nastąpiła spora zmiana.

Putin

Nowe doniesienia o stanie zdrowia Putina. Media: przeszedł tajną operację

CZYTAJ DALEJ

Potwierdzają to słowa prezydenta RP. - Nasza znajomość się scementowała, tuż przed atakiem i potem, kiedy faktycznie dzwoniłem do niego codziennie. Autentycznie bałem się, że już go nie usłyszę - powiedział Andrzej Duda dla "Polski Times".

Andrzej Duda ujawnia szczegóły, szczery wywiad prezydenta

Nie tylko rozmowy telefoniczne z Wołodymyrem Zełenskim zrobiły na Andrzeju Dudzie druzgocące wrażenie. Polski prezydent podczas wywiadu sięgnął pamięcią do swojej ostatniej przedwojennej wizyty za wschodnią granicą.

- Wołodymyr Zełenski na pożegnanie mówił mi, że jest pewien, że Ukraina zostanie zaatakowana w ciągu kilku czy kilkunastu najbliższych godzin - wyjawił Andrzej Duda w rozmowie dla "Polski Times".

Prezydent RP postanowił się otworzyć i wyznał, że sytuacja ta mocno zapadła w jego pamięci. - To było dla mnie bardzo wzruszające spotkanie i wzruszający moment - dodał.

Andrzej Duda relacjonował, że usłyszał wtedy od Wołodymyra Zełenskiego przejmujące słowa: "Andrzej, być może widzimy się ostatni raz". Prezydent RP podkreślił, że wywołało to obawę dotyczącą kolejnego spotkania.

Ołena i Wołodymyr Zełenski wyszli publicznie, pierwszy raz od początku wojny

Pierwsze publiczne wyjście ukraińskiej pary prezydenckiej. Ołena i Wołodymyr spotkali się na pogrzebie

CZYTAJ DALEJ

Co czeka Władimira Putina? Andrzej Duda komentuje

Przedmiotem wywiadu była nie tylko znajomość z Wołodymyrem Zełenskim. Andrzej Duda odniósł się do sytuacji, w której znalazł się Władimir Putin. W wywiadzie dla "Polski Times" prezydent Polski nie był łaskawy dla kierującego wojną z Moskwy polityka.

- To z całą pewnością nie jest sukces Władimira Putina - zakpił Andrzej Duda, odnosząc się do złożenia przez Finlandię i Szwecję wniosków o członkostwo w NATO. Rosja już wcześniej groziła "krokami odwetowymi" w przypadku podjęcia ostatecznej decyzji w tej kwestii.

Zdaniem Andrzeja Dudy "to są właśnie skutki wojny, które osiągnął prezydent Putin". Co więcej, prezydent RP ma nadzieję, że upokorzenie Władimira Putina będzie jeszcze większe i Ukraina nie tylko odbuduje się po wojnie, ale odzyska zagrabione wcześniej przez Kreml terytoria.

- To dla mnie sprawa niezwykle ważna, dla bezpieczeństwa Polski, na przyszłość. To by oznaczało, że w sensie politycznym Ukraina by tę wojnę wygrała. Bardzo na to liczę, staram się wspierać na wszystkie sposoby, bo uważam, że tak jest sprawiedliwie i tak powinno być - dodał Andrzej Duda.

Ryzyko dla Polski wciąż istnieje

W wywiadzie, który ukazał się w czwartek wieczorem, znaleźć można również szczere słowa Andrzeja Dudy na temat bezpieczeństwa Polski. - Potencjalne zagrożenie oczywiście cały czas istnieje - oświadczył polityk.

Andrzej Duda od razu podkreślił, że należy w tym przypadku zwrócić jednak uwagę, że "w Polsce obecnych jest ponad 10 tysięcy żołnierzy największej armii świata". - Armii najpotężniejszej, najlepiej i najnowocześniej wyposażonej - wskazał.

Tak wyglądało ukraińskie "studio" skąd Timur Mirosznyczenko relacjonował Eurowizję 2022

Niewiarygodne, gdzie Ukraińcy urządzili studio Eurowizji. Lokalizacja musiała zostać w pełni tajna

Niewiarygodne, jak wyglądało "studio" ukraińskiego dziennikarza Timura Mirosznyczenki, który relacjonował konkurs Eurowizji 2022. Komentator nadawał wprost ze schronu, a informacje o jego lokalizacji były pilnie strzeżone. Zdjęcia mówią same za siebie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Polska Times

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Nicole Sochacki-Wójcicka, Mama Ginekolog, afera, instagram

Wiadomości

Ostra reakcja NFZ na wywody Mamy Ginekolog. Celebrytka ma problem

Czytaj więcej >
Zaginiony Bartosz, Zaginiony z Wrocławia, nie żyje, policja, sygnał, kogut policyjny

Wiadomości

24-letni Bartosz nie żyje. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Czytaj więcej >

Wiadomości

500 plus i 300 plus trafią do kieszeni seniorów? Jest jeden warunek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjanci wykryli u niego 1,5 promila alkoholu. Kierowca autobusu schwytany przez policjantów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjant z Zawiercia, który zginął w wypadku był pijany. Zadziwiające wyniki badań

Czytaj więcej >
Iberion materiały własne

Wiadomości

Zaginiony Łukasz z Białegostoku nie żyje. Miał 31 lat

Czytaj więcej >