Goniec.pl
Andrzej Duda nie przebywał w schronie w czasie niedzielnego alarmu lotniczego w Kijowie

Jakub Szymczuk / KPRP

Szczegóły alarmu lotniczego w czasie wizyty Dudy. Prezydent skomentował, nie trafił do schronu z deputowanymi

23 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Po wizycie w Kijowie Andrzej Duda zorganizował konferencję, gdzie poruszył między innymi temat alarmu, który zabrzmiał w czasie jego przemówienia w stolicy Ukrainy. Kiedy deputowani trafili do schronów, prezydent RP nie zdawał sobie sprawy z całej sytuacji.

- Ja tego alarmu w ogóle nie odnotowałem - stwierdził Andrzej Duda w Przemyślu. Po powrocie z Kijowa opowiedział o swoich wrażeniach oraz chwilach grozy związanej z wystrzeleniem przez Rosjan rakiet w stronę stolicy Ukrainy w czasie, gdy on oraz Wołodymyr Zełenski przemawiali do parlamentarzystów.

EN 01173232 0017

Magdalena Ogórek żyje w strachu. Dziennikarka otrzymuje pogróżki, doszło nawet do ataku

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda nie słyszał alarmu w Kijowie

Stojąc przed pociągiem po powrocie do kraju Andrzej Duda skomentował wizytę w Kijowie, którą już wcześniej nazywał historyczną. Prezydent RP otrzymał od dziennikarzy pytania dotyczące ewentualnego zagrożenia.

Przypomnijmy, że relacjonujący słowa padające z ust Andrzeja Dudy z mównicy parlamentarzysta Roman Hryshchuk siedzący na sali plenarnej podał, że deputowani w trybie pilnym skierowani zostali do schronów. Powodem były lecące w stronę Kijowa rosyjskie rakiety oraz rozbrzmiewający z głośników alarm powietrzny.

W poniedziałek rano Andrzej Duda odniósł się do tego wydarzenia. Kiedy parlamentarzyści skierowani zostali do schronu... on nie wiedział o całym zamieszaniu. - Ja tego alarmu w ogóle nie odnotowałem, ale wiem, że był - powiedział w Przemyślu prezydent.

- My po zakończeniu mojego wystąpienia, po pożegnaniu z deputowanymi przeszliśmy z panem prezydentem do innej części budynku, a następnie wyjechaliśmy z budynku i przejechaliśmy do siedziby pana prezydenta - wyjaśnił Andrzej Duda.

Relacja Andrzeja Dudy z wizyty w Kijowie

- To była ważna wyprawa i ważne spotkanie. W wystąpieniu przedstawiłem polski punkt widzenia na wojnę - mówił Andrzej Duda, stojąc przed pociągiem w barwach Ukrainy. Poza poruszeniem kwestii alarmu w czasie wizyty prezydenta w Kijowie, padło również wiele innych istotnych słów.

Rosyjska Duma chce zmienić prawo, do wojska będą mogli być wezwani straci Rosjanie

Rosyjska Duma chce zmiany przepisów. Do wojska będą mogli być powołani starsi obywatele

CZYTAJ DALEJ

Wśród deklaracji, jakie przedstawiła polska głowa państwa, nie zabrakło tych, dotyczących Sojuszu Północnoatlantyckiego, który już niedługo - ku niezadowoleniu Władimira Putina - może znacząco przesunąć swoje granicę.

- NATO musi być twarde, wzmocnić wschodnią flankę i prowadzić politykę potencjalnej obrony. Chciałbym, aby takie decyzje zapadły - oświadczył stanowczo Andrzej Duda. Prezydent przekonywał również, że konieczne jest utrzymanie jedności w kwestii stanowiska dotyczącego rosyjskiej agresji. - Widzimy, kto jest agresorem, a kto ofiarą. Tylko twarda polityka może zatrzymać rosyjski imperializm - dodał.

Jeszcze w niedzielę w ukraińskim parlamencie Andrzej Duda przekonywał deputowanych, że Ukraińcy, którzy z racji wojny musieli uciec z kraju, nie są w Polsce uchodźcami, a "naszymi gośćmi".

W poniedziałek zwrócił się do Polek i Polaków, którzy od początku wojny nieustannie pomagają w organizowaniu noclegów i pomocy. - Proszę moich Rodaków, aby wspierali naszych gości i obrońców Ukrainy. Budowanie relacji dobrosąsiedzkich jest w interesie naszych narodów - powiedział Andrzej Duda po prostocie z Kijowa.

Tak wyglądało ukraińskie "studio" skąd Timur Mirosznyczenko relacjonował Eurowizję 2022

Niewiarygodne, gdzie Ukraińcy urządzili studio Eurowizji. Lokalizacja musiała zostać w pełni tajna

Niewiarygodne, jak wyglądało "studio" ukraińskiego dziennikarza Timura Mirosznyczenki, który relacjonował konkurs Eurowizji 2022. Komentator nadawał wprost ze schronu, a informacje o jego lokalizacji były pilnie strzeżone. Zdjęcia mówią same za siebie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Mama Ginekolog / TVP Info

Wiadomości

Oburzające sceny w TVP Info, kolejny raz przekroczyli wszelkie granice. Widzowie byli wściekli

Czytaj więcej >
Skandal w Biedronce. Seniorka ukarana mandatem, nawet nie wiedziała, że dopuściła się wykroczenia

Wiadomości

Skandal w Biedronce. Seniorka dostała mandat tuż po odejściu od kasy

Czytaj więcej >
kontrola, urzędnicy / Goniec.pl

Wiadomości

Urzędnicy zapukają do drzwi Polaków, lepiej im otworzyć. Będą dostarczali ważne pisma

Czytaj więcej >
13. emerytura z podatkiem? Seniorzy zapłacą, jeśli rząd nie podejmie decyzji

Wiadomości

13. emerytura będzie pomniejszona o podatek? Brak decyzji to mniejsze pieniądze dla seniorów

Czytaj więcej >
Biedronka zmieniła shakeomat, będzie jeszcze więcej promocji

Wiadomości

Nie robisz tej rzeczy w Biedronce? Stracisz podwójnie. Uwielbiana promocja Polaków została zmieniona

Czytaj więcej >
Mróz nie odpuszcza, IMGW ostrzega przed niskimi temperaturami

Wiadomości

"Jęzor mrozu" nad Polską. IMGW ostrzega Polaków. Nadciągają siarczyste mrozy

Czytaj więcej >