Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zełenska opublikowała wideo z uchodźcami. "Wrócimy, bo nie ma nic lepszego niż dom"
Maria Glinka
Maria Glinka 22.05.2022 18:15

Zełenska opublikowała wideo z uchodźcami. "Wrócimy, bo nie ma nic lepszego niż dom"

GINTS IVUSKANS/AFP/East News, Screen Facebook/Олена Зеленська
GINTS IVUSKANS/AFP/East News, Screen Facebook/Олена Зеленська

Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska opublikowała na Facebooku materiał wideo, na którym uchodźcy zapowiadają, że niedługo wrócą do ojczyzny. - Wrócimy, bo nie ma nic lepszego niż dom. I zdecydowanie zaprosimy Polaków, by im podziękować - podkreśliła.

Do nagrania Ołena Zełenska dołączyła także opis. "Wrócę. Te słowa powtarzają każdy Ukrainiec, który został zmuszony do opuszczenia domu. Wrócę do szkoły, do swojej filiżanki w kuchni, do swoich kasztanów, do krewnych", czytamy na Facebooku.

Poruszający klip Pierwszej Damy Ukrainy. "Dziękujemy, przyjaciele"

Klip, który w niedzielne popołudnie opublikowała Ołena Zełenska, przedstawia ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Pojawiają się w nim ujęcia dzieci. - Mieszkamy z mamą w Warszawie. To bardzo piękne miasto. Ale Kijów jest dla mnie piękniejszy - mówi chłopiec, bohater nagrania.

Następnie wskazuje, że "miał szczęście", że przyjechał do Polski. - Wiem, kto jest wrogiem, a kto przyjaciel. Rosja to wróg, a Polska - przyjaciel - przekonuje chłopiec. Mimo tego podoba mu się w Polsce, to chciałby wrócić do domu.

Ołena Zełenska pisze na Facebooku, że takich historii jest znacznie więcej. "Wrócimy, bo w domu najlepiej. I zaprosimy Polaków, aby podziękować im za coś więcej niż gościnność - za prawdziwy brak granic", czytamy w poście.

"Nie mamy szczęścia z jednym z sąsiadów, który dowodzi "braterstwa" uderzeniami rakietowymi i terrorem. Ale mamy wielkie szczęście, mając innego sąsiada, Polskę, która stała się najbliższym przyjacielem Ukrainy, nie tylko geograficznie", czytamy.

Ołena Zełenska zwróciła uwagę w poście, że Polska udzieliła pomocy już około 3 mln ukraińskich uchodźców. Podkreśliła, że nad Wisłą otrzymali "nie tylko tymczasowe miejsce do życia, lecz także stałą opiekę, darmowe lekarstwa i edukację".

Andrzej Duda w Kijowie

Tego samego dnia z wizytą do Kijowa udał się prezydent RP Andrzej Duda. Po południu wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy. To pierwszy przywódca obcego państwa, który zabrał głos w ukraińskim parlamencie od momentu wybuchu wojny w Ukrainie.

Fragment jego wystąpienia zacytował na Twitterze deputowany ukraińskiej Rady Najwyższej Roman Hryszczuk. "Duda: Drodzy Ukraińcy, wasi krewni - żony, rodzice, dzieci - którzy zostali zmuszeni do wyjazdu do Polski, nie są w naszym kraju uchodźcami. Są naszymi gośćmi!", czytamy.

Na koniec zwrócił się bezpośrednio do prezydenta Polski. "Podziękowania od wszystkich Ukraińców", czytamy pod koniec wpisu.

W trakcie wystąpienia Andrzej Duda przekonywał, że "wolny świat ma dziś twarz Ukrainy". Część przemówienia wygłosił w języku ukraińskim. Został powitany owacjami na stojąco.

Podczas wystąpienia Rosjanie wystrzelili pociski w stronę Kijowa, o czym pisaliśmy w tym artykule. Do podobnej prowokacji doszło w trakcie wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie. Wówczas Rosjanie ostrzelali Lwów, oddalony o około 70 km od granicy polsko-ukraińskiej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl