Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Dlaczego Agata Duda nie zabiera głosu publicznie? Młodszy brat tłumaczy

27 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Pierwsza Dama Agata Duda niechętnie zabiera głos publicznie. O powodach takiego zachowania dziennikarka Dominika Wielowieyska rozmawiała z młodszym bratem prezydentowej dr Jakubem Kornhauserem. Niechęć do udzielania komentarzy ma wynikać z "braku zainteresowania polityką".

- Myślę, że przyczyną tych dzisiejszych zawirowań są konflikty personalne - przyznał młodszy brat Pierwszej Damy dopytywany o ostatnie sprzeciwy wobec polityki PiS, na które w ostatnim czasie zdecydował się Andrzej Duda.

pogoda

Prognoza pogody: w piątek będzie wiał silny wiatr. IMGW wydał już alerty II i I stopnia

CZYTAJ DALEJ

Kariera polityczna Andrzeja Dudy oczami bliskich i współpracowników

Dominika Wielowieyska opublikowała w "Gazecie Wyborczej" obszerny artykuł, w którym zbadała karierę polityczną Andrzeja Dudy. Tekst jest wzbogacony wieloma opiniami osób związanych bezpośrednio z prezydentem lub z PiS, które ujawniają, jak tak naprawdę kształtują się jego relacje z Jarosławem Kaczyńskim.

Zdaniem dziennikarki "Kaczyński do dziś nie może sobie darować, że namaścił na kandydata na prezydenta krakowskiego prawnika. Mógł przecież wskazać kogoś bardziej zaufanego, kto też wygrałby i nie denerwowałby tak prezesa PiS". Przypomniała, że w czasie drugiej kadencji Andrzej Duda postanowił być bardziej samodzielny, co określiła mianem "wybicia się na niepodległość".

Ewolucja poglądów Andrzeja Dudy. Dr Kornhauser: "Nasza rodzina nie miała na to wpływu"

W artykule pojawiają się także fragmenty rozmowy z dr Jakubem Kornhauserem. To młodszy brat Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy - romanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumacz, poeta i ekolog.

Jego wypowiedź została umieszczona we fragmencie artykułu poświęconemu poglądom politycznym Andrzeja Dudy. W czasach młodości należał do Unii Wolności. "Działał wtedy, gdy partia była już na równi pochyłej. W 2001 powstała PO i działacze zaczęli z UW uciekać. Dywagowano, że na ówczesne wybory Dudy miał wpływ jego teść, znany poeta i krytyk literacki prof. Julian Kornhauser. Bo w 1994 roku Duda ożenił się z jego córką Agatą", czytamy w tekście.

YURI KADOBNOV/AFP/EAST NEWS

Nowe groźby Kremla pod adresem Polski. Rzecznik ostrzega i podaje przykłady propagandy

CZYTAJ DALEJ

Jednak dr Jakub Kornhauser przekonywał, że "nasza rodzina nie miała wpływu na poglądy Andrzeja ani na jego decyzje". Przyznał, że nie wiedział, że Andrzej Duda należał do UW. - Dowiedziałem się z mediów - oznajmił.

Dodał, że od zawsze miał zupełnie inne poglądy niż szwagier i to nie zmieniło się wraz z upływem czasu. - Spotykamy się rzadko, a jak już, to nie rozmawiamy o polityce - stwierdził.

Dlaczego Agata Duda niechętnie komentuje wydarzenia polityczne? Brat tłumaczy

Dr Jakub Kornhauser skomentował także postawę Agaty Dudy, która przez media została okrzyknięta "milczącą Pierwszą Damą". Wskazał, że jego siostra unika wypowiedzi publicznych, ponieważ "polityką się nie interesowała".

- Poglądy miała umiarkowane we wszystkich sprawach. Zresztą wydawało mi się, że Andrzej także - przekonywał. Dodał, że "nie potrafi powiedzieć", czy jego siostra "teraz identyfikuje się z tym, co robi PiS".

Dziennikarka dopytywała dr Jakuba Kornhausera, czy zmienił zdanie na temat polityki Andrzeja Dudy, który w ostatnim czasie podjął kilka decyzji nie po myśli Jarosława Kaczyński. Stwierdził, że nie ma to dla niego znaczenia, bo "marzy mu się prezydent niepartyjny".

Trudno uwierzyć, jak naprawdę mieszka Agata Duda. Złote fotele to tylko początek, mamy zdjęcia

Agata Duda od kilku lat mieszka wraz z mężem w Pałacu Prezydenckim. Wnętrza rezydencji, której budowa rozpoczęła się w XVII wieku, robią niesamowite wrażenie. Para prezydencka ma do dyspozycji około 200 metrów kwadratowych. Złote krzesła to tylko początek luksusów, z jakich pierwsza dama korzysta każdego dnia. / fot. Piotr Molecki/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Obrabował mieszkanie, zostawił zdjęcie. Ukraińcy ujawnili tożsamość zbrodniarza z Irpienia

  • Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego. Znaczący spadek oszczędności

  • Premier Włoch rozmawiał z Putinem. Ujawniono, co powiedział prezydent Rosji

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Policja szuka mężczyzn ze zdjęć. Mogą mieć związek z oburzającym występkiem

Wiadomości

Policja szuka mężczyzn ze zdjęcia. Mogą mieć związek z oburzającym występkiem

Czytaj więcej >
świeczka

Wiadomości

Wlk. Brytania: 40-latka myślała, że ma zatrucie pokarmowe. Godzinę później już nie żyła

Czytaj więcej >
Podszedł do obcego samochodu i dopuścił się haniebnej rzeczy. Nie wiedział, że nagrywa go kamera

Wiadomości

Podszedł do obcego samochodu i dopuścił się haniebnej rzeczy. Nie wiedział, że nagrywa go kamera

Czytaj więcej >
Opozycja Tusk wybory
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Czy opozycja stworzy wspólną listę wyborczą i utworzy rząd? Polacy zabrali głos

Czytaj więcej >
Jurek Owsiak oszukany na miliony. O tej historii mówili wszyscy

Wiadomości

Jurek Owsiak oszukany na miliony przez 17-latka. O tej historii mówili wszyscy

Czytaj więcej >
500 plus

Wiadomości

Nie przypilnujesz terminu, stracisz 500 plus. Rusza nabór wniosków o wypłaty na nowy okres rozliczeniowy

Czytaj więcej >