Goniec.pl > Polityka > Sondaż: Polacy ocenili prezydenturę Andrzeja Dudy. Widać wyraźny rozdźwięk
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 02.06.2022 10:14

Sondaż: Polacy ocenili prezydenturę Andrzeja Dudy. Widać wyraźny rozdźwięk

prezydent
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polacy ocenili prezydenturę Andrzeja Dudy. Z najnowszego sondażu dla "Super Expressu" wynika, że zdania co do rządów głowy naszego państwa są podzielone. 38 proc. ankietowanych wypowiada się o nich negatywnie, podczas gdy 34 proc. wyraża zadowolenie. Spora jest także grupa niezdecydowanych.

Andrzej Duda jeszcze w 2015 roku był anonimowym politykiem Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko zmieniło się, gdy Jarosław Kaczyński namaścił go na kandydata w wyborach prezydenckich, w których zmierzył się z Bronisławem Komorowskim.

Triumf Dudy był sporym zaskoczeniem, ale polityk szybko zaskarbił sobie sympatię wyborców. Wielu widziało w nim powiew świeżości i żywiło nadzieję na dobre zmiany na scementowanej scenie politycznej.

Dzięki wsparciu rządu Zjednoczonej Prawicy i niektórym swoim decyzjom Duda w 2020 roku wywalczył sobie drugą kadencję w Pałacu Prezydenckim. Tak długi staż pozwolił Polakom na wyrobienie sobie zdania na temat rządów prezydenta.

Polacy ocenili prezydenturę Andrzeja Dudy

Osoba prezydenta RP budzi, co zrozumiałe, niemałe emocje. Z jednej strony Andrzej Duda od lat prowadzi w rankingach zaufania do polskich polityków, z drugiej ma także rzeszę zagorzałych przeciwników, którzy jawnie krytykują jego poczynania.

Można więc śmiało powiedzieć, że obecna prezydentura to istna sinusoida. Wielkie sukcesy, takie jak wzmocnienie roli Polski na arenie międzynarodowej poprzez wsparcie dla Ukrainy, przeplatane są licznymi wpadkami, które bulwersują rodaków.

Wszystko to przekłada się na obraz prezydenta, o który postanowił zapytać na zlecenie "SE" Instytut Badań Pollster. Próbie 1062 dorosłych Polaków zadano więc pytanie "Jak oceniasz prezydenturę Andrzeja Dudy?".

Głosy okazały się być podzielone niemal po równo. 38 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "źle", a 34 proc. "dobrze". Sporo, bo aż 25 proc. badanych, stwierdziło, że ma neutralny stosunek do działań głowy państwa.

Kto następcą prezydenta?

Obecna kadencja Andrzeja Dudy jako prezydenta Polski kończy się w 2025 roku i jest ostatnią, na jaką pozwala Konstytucja RP. Prawo i Sprawiedliwość musi więc poważnie zastanowić się nad tym, kogo wystawić w kolejnych wyborach.

"SE" opublikował ostatnio badania, z których jasno wynika, że Polacy najchętniej widzieliby w Pałacu Prezydenckim premiera Mateusza Morawieckiego. Daleko w tyle pozostawił on Beatę Szydło, Elżbietę Witek i Jarosława Kaczyńskiego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: SE, RMF FM