Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o pomocy Ukraińcom. Ułatwi kontakty z pracodawcami
Piotr Dutka
Piotr Dutka 21.05.2022 08:01

Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o pomocy Ukraińcom. Ułatwi kontakty z pracodawcami

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, który ma miejsce na terytorium tego państwa. Zmiany odnoszą się również ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących działania publiczne.

W piątek, 20 maja prezydent RP Andrzej Duda złożył swój podpis pod nowelą ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Ustawa przewiduje utworzenie specjalnego systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Odnosi się ona do obywateli tego państwa, którzy przybyli na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w związku z bestialskim konfliktem zbrojnym, który ma miejsce tuż za wschodnią granicą, jak również pozostałymi obywatelami Ukrainy legalnie przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Głównym zadaniem systemu będzie utworzenie specjalnej bazy profili kandydatów, którzy są gotowi do podjęcia pracy na terytorium Polski. Za pomocą specjalnego algorytmu, utworzony system połączy kandydatów z satysfakcjonującymi ofertami pracy, które będą odpowiadały ich kwalifikacjom.

Nowy system będzie oparty o rejestr numerów PESEL

Jak przekazano w oficjalnym komunikacie, podmiotem odpowiedzianym za utworzenie i zapewnienie funkcjonowania ww. systemu teleinformatycznego będzie minister właściwy do spraw informatyzacji. Będzie on administratorem danych, jak również będzie odpowiadać za zapewnienie zasad bezpieczeństwa i ochrony danych.

Korzystanie z funkcjonalności systemu teleinformatycznego będzie zapewnione przy użyciu usług online dostępnych przez stronę internetową bądź też w ramach aplikacji mObywatel. By móc skorzystać z systemu, obywatele Ukrainy będą musieli utworzyć profil pracownika. Dane, które będą potrzebne do jego utworzenia, będą przetwarzane przez okres około 12 miesięcy od ostatniej aktywności danej osoby w systemie teleinformatycznym.

Co niezwykle ważne, utworzenie przez obywatela Ukrainy profilu pracownika w systemie teleinformatycznym oraz korzystanie z tego systemu będzie całkowicie dobrowolne. Obywatel Ukrainy w dowolnym momencie będzie mógł zaktualizować swoje dane albo usunąć z systemu teleinformatycznego swój profil pracownika.

Wiadomo, że przetwarzane będą następujące dane: imię (imiona) i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, wiek, płeć, obywatelstwo, adres poczty elektronicznej, numer telefonu, wykształcenie, kwalifikacje zawodowe i przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Szczegółowe terminy uruchomienia systemu i funkcjonalności określone zostaną w drodze komunikatu ministra właściwego do spraw informatyzacji ogłaszanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl