Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kto kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydentem? Zaskakujące wyniki sondażu
Maria Glinka
Maria Glinka 22.05.2022 16:59

Kto kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydentem? Zaskakujące wyniki sondażu

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Sondażownia SW Research postanowiła zapytać Polaków, kto powinien być kandydatem Prawa i Sprawiedliwości (Zjednoczonej Prawicy) na prezydenta. Ankietowani mieli ogromny problem, aby wskazać konkretnego polityka. Prawie połowa uczestników badania nie ma na ten temat zdania.

Najbliższe wybory prezydenckie odbędą się w 2025 roku. O najwyższy państwowy urząd nie będzie mógł ubiegać się Andrzej Duda, ponieważ obecnie trwa jego druga i ostatnia kadencja.

Polacy nie potrafią wskazać kandydata PiS na prezydenta

Przed uczestnikami badania postawiono pytanie: "Który polityk powinien być kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta w kolejnych wyborach?". Ankietowani mieli do wyboru sześciu potencjalnych kandydatów tzw. "czołowych polityków PiS". Mogli także zaznaczyć opcję "inny kandydat" lub "nie mam zdania".

Wyniki badania wskazują, że Polacy mają ogromny problem, aby wybrać kandydata na prezydenta wśród polityków partii rządzącej. Najwięcej osób - aż 49,7 proc., przyznało, że nie ma zdania na ten temat.

Z grona ankietowanych, którzy wskazali potencjalnego kandydata najwięcej wybrało opcję "inny polityk". Ten wariant zaznaczyło 18,8 proc. uczestników badania.

Spośród wskazanych polityków PiS najwięcej głosów otrzymał premier Mateusz Morawiecki (12,8 proc.). Na drugim miejscu uplasował się prezes PiS Jarosław Kaczyński (5,1 proc.). Podium zamyka Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (4,4 proc.).

Z kolei 3,6 proc. ankietowanych uważa, że kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta powinien być minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro wskazało 3,5 proc. respondentów.

Na końcu uplasowała się Beata Szydło. Byłą premier, a obecnie europosłankę, w fotelu prezydenta widzi zaledwie 2,1 proc. uczestników badania.

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie portalu rp.pl na panelu internetowym SW Panel w dniach 17 i 18 maja. Wzięła w nim udział grupa 800 dorosłych Polaków.

Kto będzie kandydatem PiS na prezydenta? Nowe doniesienia

Badanie zostało wykonane w czasie, gdy rozgorzała debata nad następcą Andrzeja Dudy. Jeszcze w listopadzie "Super Express" informował, że do wyścigu o fotel prezydenta mogą stanąć Elżbieta Witek i Beata Szydło.

Jednak z najnowszych ustaleń gazety wynika, że na Nowogrodzkiej coraz częściej wymienia się nazwisko Waldemara Budy. To poseł z Łodzi, który niedawno dołączył do rządu. W kwietniu został ministrem rozwoju i technologii.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: rp.pl, se.pl