Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Żaryn: Rosyjska propaganda oczernia Dudę. Uderza też w jego rodzinę

23 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Andrzej Duda znalazł się na celowniku rosyjskiej propagandy - informuje rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Z jego ustaleń wynika, że w mediach mają być promowane także fałszywe informacje na temat rodziny prezydenta RP.

Od początku wojny w Ukrainie Rosjanie grożą Polsce i Zachodowi. Kilka godzin temu informowaliśmy o absurdalnych stwierdzeniach w trakcie rozmowy Aleksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem, jakoby Polska dążyła do "rozczłonkowania Ukrainy". Teraz wyszło na jaw, że rosyjskie media państwowe uderzają także Andrzeja Dudę.

East News - zdj. ilustracyjne, Screen Twitter/Daria Klimza

Śląsk: śmigłowiec gasił pożar, wpadł do zbiornika wodnego. Maszyna jest prawie całkowicie zatopiona

CZYTAJ DALEJ

Żaryn: Rosyjska propaganda szkaluje polskiego prezydenta

O kolejnej akcji dezinformacyjnej, tym razem w rosyjskich mediach, Stanisław Żaryn informuje w poście na Twitterze. "W mediach rosyjskich i kanałach informacyjnych pracujących na rzecz Kremla wciąż identyfikowane są elementy kampanii oczerniania Prezydenta RP", czytamy.

Jednak Rosjanie nie ograniczają się wyłącznie do szkalowania Andrzeja Dudy. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych informuje, że na celowniku rosyjskiej propagandy miała znaleźć się także rodzina prezydenta.

Z jego ustaleń wynika, że w prokremlowskich mediach "pojawiają się nowe wątki insynuujące związki Prezydenta RP z ukraińskim nacjonalistą Mikhailem Ivanovichem Dudą zaangażowanym w zbrodnię wołyńską".

Stanisław Żaryn wskazał, że zbieżność nazwisk jest wykorzystywana do "oczerniania polskiego prezydenta poprzez sugerowanie niezgodnych z prawdą koligacji z działaczem UPA biorącym udział w walkach z Polakami w czasie drugiej wojny światowej".

KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Kraje bałtyckie zrezygnowały z rosyjskiej energii elektrycznej. Nie chcą "finansować agresora"

CZYTAJ DALEJ

To nie pierwszy taki przypadek. "Szeroka kampania"

W opinii rzecznika przodkowie kilku europejskich przywódców są przez rosyjską propagandę łączeni z ideologią nazistowską od początku wybuchu wojny w Ukrainie. Nie ma on wątpliwości, że działania wymierzone w Andrzeja Dudę "są elementem szerszej kampanii przeciwko Zachodowi".

Stanisław Żaryn zwrócił uwagę, że tego typu działania ze strony Rosji to żadna nowość. "Rosyjska propaganda od wielu lat używa kłamstw dotyczących historii do oczerniania Zachodu lub też uzasadniania swoich imperialnych działań przeciwko innym państwom i narodom", czytamy pod koniec wpisu.

RCB ostrzega przed kampanią dezinformacyjną

Wpis rzecznika zbiegł się w czasie z ostrzeżeniem, które wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Na Twitterze instytucji pojawił się wpis informujący o fałszywych informacjach na temat rzekomego przystąpienia polskiego wojska do wojny w Ukrainie.

Tego typu kłamliwe treści pojawiają się głównie w mediach społecznościowych. Aby przestrzec obywateli, RCB opublikowało cztery nieprawdziwe komunikaty, o czym pisaliśmy w tym artykule.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik, jak przygotować się na wojnę

"Bądź gotowy". RCB wydał pilną instrukcję dla Polaków. Chodzi o wojnę, trzeba wiedzieć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik dla wszystkich zaniepokojonych wizją wojny w Ukrainie. Część osób obawia się bowiem, że wojna rozszerzy swój zasięg. RCB wydało "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny". Oto, co powinien wiedzieć każdy. Rex Features/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Świętokrzyskie: pożar w domu, strażacy znaleźli zwęglone ciało 42-latka

Wiadomości

Świętokrzyskie: Nie żyje 48-letni mężczyzna. Zginął na własnym podwórku, popełnił tragiczny błąd

Czytaj więcej >
ZUS podał informację o najwyższej wypłacanej emeryturze. Kwota jest zawrotna (Pixabay/sabinevanerp/Iberion).

Wiadomości

Wiemy, jaką najwyższą emeryturę wypłaca ZUS. Wielu chciałoby tyle zarabiać

Czytaj więcej >
Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Wiadomości

Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Czytaj więcej >
Dolnośląskie: Marznąca mżawki sparaliżowała ruch. Na drogach powalone drzewa i szklanka

Wiadomości

Dolnośląskie: Marznąca mżawka sparaliżowała ruch. Na drogach i torach powalone drzewa oraz szklanka

Czytaj więcej >
Dziennikarze "Super Experssu" przypomnieli post, który Jerzy Owsiak wrzucił w mediach społecznościowych w 2019 r. dotyczący jego zarobków (Michal Zebrowski/East News).

Wiadomości

Zarobki Jerzego Owsiaka. Oto pensja szefa WOŚP

Czytaj więcej >
WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Wiadomości

WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Czytaj więcej >