Goniec.pl > Polityka > Żaryn: Rosyjska propaganda oczernia Dudę. Uderza też w jego rodzinę
Maria Glinka
Maria Glinka 23.05.2022 22:01

Żaryn: Rosyjska propaganda oczernia Dudę. Uderza też w jego rodzinę

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Andrzej Duda znalazł się na celowniku rosyjskiej propagandy - informuje rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Z jego ustaleń wynika, że w mediach mają być promowane także fałszywe informacje na temat rodziny prezydenta RP.

Od początku wojny w Ukrainie Rosjanie grożą Polsce i Zachodowi. Kilka godzin temu informowaliśmy o absurdalnych stwierdzeniach w trakcie rozmowy Aleksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem, jakoby Polska dążyła do "rozczłonkowania Ukrainy". Teraz wyszło na jaw, że rosyjskie media państwowe uderzają także Andrzeja Dudę.

Żaryn: Rosyjska propaganda szkaluje polskiego prezydenta

O kolejnej akcji dezinformacyjnej, tym razem w rosyjskich mediach, Stanisław Żaryn informuje w poście na Twitterze. "W mediach rosyjskich i kanałach informacyjnych pracujących na rzecz Kremla wciąż identyfikowane są elementy kampanii oczerniania Prezydenta RP", czytamy.

Jednak Rosjanie nie ograniczają się wyłącznie do szkalowania Andrzeja Dudy. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych informuje, że na celowniku rosyjskiej propagandy miała znaleźć się także rodzina prezydenta.

Z jego ustaleń wynika, że w prokremlowskich mediach "pojawiają się nowe wątki insynuujące związki Prezydenta RP z ukraińskim nacjonalistą Mikhailem Ivanovichem Dudą zaangażowanym w zbrodnię wołyńską".

Stanisław Żaryn wskazał, że zbieżność nazwisk jest wykorzystywana do "oczerniania polskiego prezydenta poprzez sugerowanie niezgodnych z prawdą koligacji z działaczem UPA biorącym udział w walkach z Polakami w czasie drugiej wojny światowej".

To nie pierwszy taki przypadek. "Szeroka kampania"

W opinii rzecznika przodkowie kilku europejskich przywódców są przez rosyjską propagandę łączeni z ideologią nazistowską od początku wybuchu wojny w Ukrainie. Nie ma on wątpliwości, że działania wymierzone w Andrzeja Dudę "są elementem szerszej kampanii przeciwko Zachodowi".

Stanisław Żaryn zwrócił uwagę, że tego typu działania ze strony Rosji to żadna nowość. "Rosyjska propaganda od wielu lat używa kłamstw dotyczących historii do oczerniania Zachodu lub też uzasadniania swoich imperialnych działań przeciwko innym państwom i narodom", czytamy pod koniec wpisu.

RCB ostrzega przed kampanią dezinformacyjną

Wpis rzecznika zbiegł się w czasie z ostrzeżeniem, które wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Na Twitterze instytucji pojawił się wpis informujący o fałszywych informacjach na temat rzekomego przystąpienia polskiego wojska do wojny w Ukrainie.

Tego typu kłamliwe treści pojawiają się głównie w mediach społecznościowych. Aby przestrzec obywateli, RCB opublikowało cztery nieprawdziwe komunikaty, o czym pisaliśmy w tym artykule.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl