Goniec.pl
Andrzej Duda w Kijowie powitany owacjami na stojąco

Jakub Szymczuk/KPRP

Andrzej Duda w Kijowie powitany owacjami na stojąco. Chwilę potem zawył alarm rakietowy

22 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

- Wolny świat ma dziś oblicze Ukrainy - powiedział w ukraińskim parlamencie Andrzej Duda. Wcześniej prezydent Polski został przywitany przez parlamentarzystów owacjami na stojąco. W czasie przemówienia Rosjanie wystrzelili w stronę Kijowa pociski.

W niedzielę Andrzej Duda udał się do Ukrainy, by wygłosić przed parlamentem przemówienie. Prezydent RP po raz kolejny pokazał nie tylko solidarność z zaatakowanym przez Rosję krajem.

EN 01173232 0017

Magdalena Ogórek żyje w strachu. Dziennikarka otrzymuje pogróżki, doszło nawet do ataku

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda podkreślił wagę walki prowadzonej przez polskich sąsiadów. Wskazał, że wolna Europa to wolna Ukraina i w tej kwestii nikt nie powinien mieć innego zdania. - Polska zrobi wszystko co może, by pomóc Ukrainie stać się członkiem Unii Europejskiej - zapewnił.

Rosyjskie pociski poleciały w stronę Kijowa

Ukraiński deputowany poinformował, że trybie pilnym wszyscy politycy zostali przekierowani do schronów. W Kijowie natomiast ogłoszono alarm powietrzny.

- Podczas przemówień Zełenskiego i Dudy w Radzie Najwyższej rosyjskie rakiety zostały wystrzelone na Kijów - poinformował deputowany Roman Hryshchuk. Alarm powietrzny potwierdził korespondent TVP Info w Kijowie Tomasz Jędruchów.

Owacje na stojąco dla Andrzeja Dudy

Jeszcze zanim Andrzej Duda zabrał głos z mównicy w Radzie Najwyższej w Kijowie został entuzjastycznie powitany przez parlamentarzystów. Ukraińscy politycy zdecydowali się na symboliczny gest.

W czasie, gdy Andrzej Duda wchodził do sali plenarnej wszyscy zgromadzeni na sali powstali. Prezydent RP został przywitany gromkimi oklaskami.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu na podobne zachowanie zdecydowali się polscy politycy. W czasie Zgromadzenia Narodowego z wielkim uznaniem przyjęta została obecność ambasadora Ukrainy w Warszawie.

Prezydent nie zapomniał o Ukraińcach na uchodźstwie

Roman Hryshchuk, deputowany w Radzie Najwyższej Ukrainy, w mediach społecznościowych relacjonuje słowa Andrzeja Dudy. Prezydent w czasie swojej wizyty nie zapomniał, że wielu Ukraińców było zmuszonych uciec ze swojego kraju. Wielu z nich znalazło schronienie w Polsce.

Przyjaciel Putina zdradził, że prezydent Rosji już dawno wygrał z rakiem

Kolejne informacje o stanie zdrowia Putina. Przyjaciel zdradził, że walczył on z rakiem

CZYTAJ DALEJ

- Drodzy obywatele Ukrainy! Wasi bliscy - żony, rodzice, dzieci - którzy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju i wyjechania do Polski nie są w naszym kraju uchodźcami, lecz naszymi gośćmi - oświadczył Andrzej Duda.

Żadna inna głowa państwa od początku wojny nie dostąpiła zaszczytu i możliwości wystąpienia w ukraińskim parlamencie. Andrzej Duda wykorzystał tę szansę by jeszcze raz głośno podkreślić, że Ukraina może liczyć na Polskę.

- Nikt nie może złamać naszej jedności - powiedział w parlamencie Ukrainy prezydent Andrzej Duda. - Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Nic o Tobie, bez Ciebie - dodał.

Tak wyglądało ukraińskie "studio" skąd Timur Mirosznyczenko relacjonował Eurowizję 2022

Niewiarygodne, gdzie Ukraińcy urządzili studio Eurowizji. Lokalizacja musiała zostać w pełni tajna

Niewiarygodne, jak wyglądało "studio" ukraińskiego dziennikarza Timura Mirosznyczenki, który relacjonował konkurs Eurowizji 2022. Komentator nadawał wprost ze schronu, a informacje o jego lokalizacji były pilnie strzeżone. Zdjęcia mówią same za siebie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Wiadomości

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

W 2023 roku emerytury i renty pójdą znacząco w górę. Sprawdź, ile zyskasz na waloryzacji

Czytaj więcej >
Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Wiadomości

Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Czytaj więcej >
Wielkopolska: Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Wiadomości

Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Czytaj więcej >
Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Wiadomości

Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja apeluje do Polaków o bezpieczny wypoczynek nad wodą. Nie żyją już 2 osoby, ofiar będzie znacznie więcej

Czytaj więcej >