Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda w Kijowie powitany owacjami na stojąco. Chwilę potem zawył alarm rakietowy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 22.05.2022 13:00

Andrzej Duda w Kijowie powitany owacjami na stojąco. Chwilę potem zawył alarm rakietowy

Andrzej Duda w Kijowie powitany owacjami na stojąco
Jakub Szymczuk/KPRP

- Wolny świat ma dziś oblicze Ukrainy - powiedział w ukraińskim parlamencie Andrzej Duda. Wcześniej prezydent Polski został przywitany przez parlamentarzystów owacjami na stojąco. W czasie przemówienia Rosjanie wystrzelili w stronę Kijowa pociski.

W niedzielę Andrzej Duda udał się do Ukrainy, by wygłosić przed parlamentem przemówienie. Prezydent RP po raz kolejny pokazał nie tylko solidarność z zaatakowanym przez Rosję krajem.

Andrzej Duda podkreślił wagę walki prowadzonej przez polskich sąsiadów. Wskazał, że wolna Europa to wolna Ukraina i w tej kwestii nikt nie powinien mieć innego zdania. - Polska zrobi wszystko co może, by pomóc Ukrainie stać się członkiem Unii Europejskiej - zapewnił.

Rosyjskie pociski poleciały w stronę Kijowa

Ukraiński deputowany poinformował, że trybie pilnym wszyscy politycy zostali przekierowani do schronów. W Kijowie natomiast ogłoszono alarm powietrzny.

- Podczas przemówień Zełenskiego i Dudy w Radzie Najwyższej rosyjskie rakiety zostały wystrzelone na Kijów - poinformował deputowany Roman Hryshchuk. Alarm powietrzny potwierdził korespondent TVP Info w Kijowie Tomasz Jędruchów.

Owacje na stojąco dla Andrzeja Dudy

Jeszcze zanim Andrzej Duda zabrał głos z mównicy w Radzie Najwyższej w Kijowie został entuzjastycznie powitany przez parlamentarzystów. Ukraińscy politycy zdecydowali się na symboliczny gest.

W czasie, gdy Andrzej Duda wchodził do sali plenarnej wszyscy zgromadzeni na sali powstali. Prezydent RP został przywitany gromkimi oklaskami.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu na podobne zachowanie zdecydowali się polscy politycy. W czasie Zgromadzenia Narodowego z wielkim uznaniem przyjęta została obecność ambasadora Ukrainy w Warszawie.

Prezydent nie zapomniał o Ukraińcach na uchodźstwie

Roman Hryshchuk, deputowany w Radzie Najwyższej Ukrainy, w mediach społecznościowych relacjonuje słowa Andrzeja Dudy. Prezydent w czasie swojej wizyty nie zapomniał, że wielu Ukraińców było zmuszonych uciec ze swojego kraju. Wielu z nich znalazło schronienie w Polsce.

- Drodzy obywatele Ukrainy! Wasi bliscy - żony, rodzice, dzieci - którzy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju i wyjechania do Polski nie są w naszym kraju uchodźcami, lecz naszymi gośćmi - oświadczył Andrzej Duda.

Żadna inna głowa państwa od początku wojny nie dostąpiła zaszczytu i możliwości wystąpienia w ukraińskim parlamencie. Andrzej Duda wykorzystał tę szansę by jeszcze raz głośno podkreślić, że Ukraina może liczyć na Polskę.

- Nikt nie może złamać naszej jedności - powiedział w parlamencie Ukrainy prezydent Andrzej Duda. - Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Nic o Tobie, bez Ciebie - dodał.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl