Goniec.pl > Wojna Na Ukrainie

Wojna Na Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Ukrainy apeluje do NATO
04.03.2022 16:14 Wojna w Ukrainie. Minister spraw zagranicznych Ukrainy apeluje „Nie pozwólcie Putinowi zamienić Ukrainy w Syrię”

W piątek, 4 marca, odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych, w którego trakcie głos zabrał Dmytro Kuleba - MSZ Ukrainy. Zareagował on na decyzję NATO o nieinterweniowaniu w strefie powietrznej ogarniętego wojną kraju.Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przekazał, że sojusz nie nałoży na Ukrainę strefy zakazu lotów pomimo próśb Ukrainy. Polityk uargumentował decyzję następująco:- Jedynym sposobem na wprowadzenie strefy zakazu lotów jest wysłanie myśliwców NATO w przestrzeń powietrzną Ukrainy, a następnie narzucenie tej strefy przez zestrzelenie rosyjskich samolotów. Gdybyśmy to zrobili, mogłoby się to skończyć pełnoprawną wojną w Europie, obejmującą o wiele więcej krajów i powodującą znacznie więcej ludzkiego cierpienia.Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zwrócił się do sojuszu:- Działajcie teraz, zanim będzie za późno. Nie pozwólcie Putinowi zamienić Ukrainy w kolejną Syrię. Jesteśmy gotowi do walki. Będziemy kontynuować walkę. Ale teraz potrzebujemy partnerów, którzy pomogą nam w konkretnych, zdecydowanych i szybkich działaniach.Took part in the extraordinary meeting of NATO Foreign Ministers. My message: act now before it’s too late. Don’t let Putin turn Ukraine into Syria. We are ready to fight. We will continue fighting. But we need partners to help us with concrete, resolute and swift actions, now. pic.twitter.com/s4FCaAOjNy— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 4, 2022 Członkowie NATO wysłali tysiące żołnierzy do Europy Wschodniej, aby wzmocnić flankę sojuszu najbliżej Rosji i wysyłają broń, aby pomóc Ukrainie w obronie. Wciąż jednak wzbraniają się do aktywnego udziału w zmaganiach.- Nie jesteśmy częścią tego konfliktu i mamy obowiązek zadbać o to, aby nie eskalował i nie rozprzestrzeniał się poza Ukrainę - powiedział Stoltenberg.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Wojna w Ukrainie. Putin wygłosił przemówienie. "Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród"Wojna w Ukrainie. Boris Johnson zwoła Radę Bezpieczeństwa ONZ ws. ataku na elektrownię atomowąWojna w Ukrainie. Nocne rozmowy na linii Waszyngton - Kijów. Padły istotne deklaracjeŹródło: alarabiya.net, goniec.pl

Wołodymyr Zełemski poinformował o wznowieniu ataku Rosjan
04.03.2022 14:44 Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski przekazał właśnie pozytywne informacje. Rosja odpowie za zbrodnie?

Prezydent Ukrainy za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał pokrzepiające wiadomości. Zełenski poinformował, że Rada Praw Człowieka ONZ powołała komisję, która zbada rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. To krok zbliżający nas do osądzenia zbrodniarzy wojennych.Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych, które mogły być popełnione na Ukrainie - poinformował w środę wieczorem Karim Khan, naczelny prokurator. O podjęcie postępowania w tej sprawie wnioskowało aż 39 państw.

Putin
03.03.2022 15:33 Wojna w Ukrainie. Kreml skomentował pogłoski o wprowadzeniu stanu wojennego w Rosji

Wojna w Ukrainie. Kreml zdementował medialne doniesienia jakoby planował wprowadzić na terenie Rosji stan wojenny i powszechną mobilizację. Faktem jest jednak, że na dziś Władimir Putin zwołał spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która obraduje w sytuacjach zagrożenia dla kraju.Mija ósmy dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wojska Władimira Putina kontynuują swoją ofensywę, ale nadal nie opanowały wszystkich największych miast w kraju i ponoszą przy tym duże straty.Choć oficjalnie propaganda kremlowska nie przyznaje się do klęsk i niepowodzeń, niektórzy Rosjanie znajdują sposób by dotrzeć do rzetelnych informacji, co tylko wzbudza w nich sprzeciw wobec wojny, nazywanej przez władze w Moskwie "operacją specjalną".W wielu miastach dochodzi do więc protestów, które próbuje pacyfikować rosyjski OMON, a rosyjskie i ukraińskie media zaczynają spekulować, że Władimir Putin szuka skutecznego sposobu, by zdławić demonstracje.

Kaczyński pierwszy raz zabrał głos od ataku Rosji na Ukrainę
03.03.2022 14:06 Wojna w Ukrainie. Kaczyński po raz pierwszy od ataku Rosji zabrał głos

W czwartek, 3 marca, Jarosław Kaczyński w Sejmie pierwszy raz zabrał głos w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Choć od wkroczenia wojsk na terytorium naszego sąsiada minął tydzień, dopiero teraz prezes PiS postanowił się wypowiedzieć.- Armia ma mieć funkcję odstraszającą. Chcemy pokoju, nie chcemy wojny. Żeby ten pokój był faktem to przeciwnicy, których znamy, muszą być przeświadczeni, że atak na Polskę się nie opłaca. Musimy mieć bardzo silną armię - powiedział wicepremier w myśl zasady „Si vis pacem, para bellum” (z łac. Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny).

Ukraina
03.03.2022 13:37 Wojna w Ukrainie. Rosjanie ogłosili zdobycie miasta Chersoń

Ukraińskie władze podały w czwartek, 3 marca, nad ranem, że po ciężkich walkach Rosjanie przejęli kontrolę nad Chersoniem. Mer miasta Ihor Kołychajew ogłosił, że odbył z przedstawicielami rosyjskich sił rozmowę i poprosił, aby „nie strzelano do ludzi".Szef władz obwodu chersońskiego Hennadij Łahuta zaapelował do mieszkańców miasta za pośrednictwem aplikacji Telegram. Poprosił ich, aby pozostali w domach, gdyż „okupanci są we wszystkich dzielnicach miasta i są bardzo niebezpieczni".„Mamy ogromne trudności ze zbieraniem i chowaniem ciał ofiar, dostawami żywności i leków [...], udzielaniem pomocy w wypadkach” - poinformował Kołychajew.W związku z przejęciem kontroli nad miastem wprowadzono godzinę policyjną. Obwód chersoński stał się obiektem rosyjskiej inwazji już pierwszego dnia ataku. Niedługo później Rosjanie zdobyli ważną przeprawę na Dnieprze prowadzącą do samego miasta i rozpoczęły się zintensyfikowane walki, aby 1 marca rozpocząć szturm na miejscowość.

Paczka dla uchodźcy
03.03.2022 12:07 Wojna w Ukrainie. Anonimowi darczyńcy pomagają uchodźcom

Od tygodnia trwa nowa odsłona zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. W związku z ogromnym zagrożeniem część ludności kraju postanowiła wyemigrować w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Niemal cały świat zaangażował się w pomoc uchodźcom. Polacy organizują Ukraińcom transport oraz oferują schronienie.W mediach społecznościowych jeden ze znajdujących się we Lwowie dziennikarzy RMF opublikował wzruszający post. Zaprezentował na nim niepozorny pakunek, który zaadresowany był do uchodźców nocujących w jednym z hoteli.

Zełenski
03.03.2022 11:41 Wojna w Ukrainie. Zełenski wygłosił nową odezwę do narodu, zwrócił się też do Rosjan

W czwartek, 3 marca, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński po raz kolejny przemówił do świata i swoich rodaków. Przypomniał, że mija tydzień, odkąd o czwartej rano Rosja uderzyła Ukrainę. Zaatakowany kraj nadal walczy i nie zamierza się poddać.- Zachowaliśmy jedność, siłę, wytrwaliśmy i tak dalej będzie. Okupanci byli zmuszeni do zmiany taktyki. [...] Uderzenia rakietowe Rosji na miasta Ukrainy są dowodem, że nie są w stanie zrobić niczego na naszej ziemi. Umocnienie naszej obrony jest widoczne. Na szeregu kierunków strategicznych wróg nie robi żadnych postępów. Nasza obrona przeciwlotnicza działa - powiedział Zełenski w przemówieniu.

Operator telewizyjny zginął w ataku Rosjan na wieżę transmisyjną
03.03.2022 10:34 Wojna w Ukrainie. Operator telewizyjny zginął podczas ataku Rosjan

Tragiczne informacje z Kijowa. W rosyjskim ataku na wieżę telewizyjną zginęło pięć osób, wśród nich operator kamery Yevhenii Sakun. Mężczyzna został zidentyfikowany w środę. Wiadomość o jego śmierci podała na Twitterze niezależna dziennikarka Olga Tokariuk.Kobieta udostępniła w mediach społecznościowych legitymację prasową Sakuna, pisząc, że to pierwsza znana jej osobiście osoba, która zginęła w obecnej wojnie. Jest to też najprawdopodobniej pierwsza osoba związana bezpośrednio z mediami, która zginęła w Ukrainie.

Charków. Urodziły się bliźnięta. Dzień później ich rodzice zginęli w ostrzale rakietowym
03.03.2022 08:42 Wojna w Ukrainie. Na świat przyszły bliźnięta. Dzień później ich rodzice zginęli

Tragiczne wieści płyną do nas z Ukrainy. Bliźnięta, które urodziły się 1 marca w strefie wojny, dzień później zostały sierotami. Chłopiec i dziewczynka stracili bliskich w wyniku ostrzału Charkowa przez rosyjskie wojsko. O tragicznym zdarzeniu poinformował w mediach społecznościowych ukraiński poseł Ołeksij Honczarenko.„Dziś te dzieci zostały osierocone, ich rodzice zginęli pod ostrzałem. To dzieje się na oczach świata” - napisał poseł Ołeksij Honczarenko w mediach społecznościowych.Szczęśliwie, o ile można mówić o jakimkolwiek szczęściu w tej sytuacji, dzieci szybko znalazły rodziców zastępczych dzięki nagłośnieniu sprawy. Rodzice bliźniąt znaleźli się wśród 21 śmiertelnych ofiar ostrzału Charkowa. Jak podał Oleg Synegubow, przewodniczący obwodu charkowskiego, w wyniku ostatnich rosyjskich działań w mieście zginęło 21 osób, a 112 zostało rannych.

Charków. Pracownica OBWE zginęła podczas niesienia pomocy
03.03.2022 08:18 Wojna w Ukrainie. Pracowniczka OBWE zginęła, gdy dostarczała zapasy rodzinie

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) przekazała tragiczne wieści. Maryna Fenina, która dostarczała zapasy dla swej rodziny w mieście, zginęła. Kobieta została zabita podczas ostrzału Charkowa.Maryna Fenina, która pracowała dla misji OBWE monitorującej sytuację na Ukrainie, zginęła, „gdy dostarczała zapasy dla swej rodziny w mieście, które stało się strefą wojny” - podaje komunikat Organizacji.

EN 01513518 1322 (1)
02.03.2022 22:05 Wojna w Ukrainie. Polacy chcą dołączyć do "legionu cudzoziemskiego" i bronić Kijowa

Polacy odpowiedzieli na wezwanie prezydenta Zełenskiego i zebrali grupę ochotników, którzy chcą dołączyć do "legionu cudzoziemskiego" i walczyć z Rosjanami na terenie atakowanej Ukrainy. Już niedługo mają dołączyć do ukraińskich żołnierzy broniących Kijowa.Pierwszych chętnych zebrał za pośrednictwem Facebooka Jan Plewka z Opola, instruktor strzelectwa i właściciel firmy ochroniarskiej, który udzielił wywiadu w tej sprawie redakcji serwisu wp.pl. Na jego ogłoszenie o poszukiwaniu "osób z doświadczeniem wojskowym do pracy w Ukrainie" odpowiedziało 32 ochotników.- Nie mam wątpliwości, że w tej wojnie zagrożona jest także Polska i cała Unia Europejska. Chcemy szkolić ich wojsko, pomagać w ewakuacji cywilów lub po prostu walczyć, przyłączając się do obrony Kijowa - tłumaczył w rozmowie z "Wirtualną Polską" Jan Plewka z Opola.

EN 01515127 3289
02.03.2022 21:12 Wojna w Ukrainie. Potężny wybuch w rejonie dworca kolejowego w Kijowie. W mieście zawyły syreny

Agencja Interfax-Ukraina poinformowała o potężnym wybuchu w okolicy kijowskiego dworca kolejowego. Doniesienia potwierdził przedstawiciel ukraińskiego MSW, Anton Heraszczenko. W mieście ogłoszono alarm przeciwlotniczy.- Rosjanie ostrzelali okolice dworca kolejowego w Kijowie, rakieta zniszczyła duży ciepłociąg - poinformował doradca w MSW Ukrainy, Anton Heraszczenko.

nie żyje świeczka Iberion 4
02.03.2022 19:15 Wojna w Ukrainie. Bliźniaki straciły rodziców dzień po narodzinach. Tragiczne doniesienia z Charkowa

Ukraińskie rodzeństwo zostało osierocone zaledwie jeden dzień po swoich narodzinach. Rodzice bliźniaków z Charkowa zginęli w wyniku ostrzału miasta przez rosyjskie wojska. O tragedii poinformował za pomocą mediów społecznościowych ukraiński poseł Ołeksij Honczarenko.– Wczoraj w Charkowie urodziły się bliźniaki – chłopiec i dziewczynka. Dziś te dzieci zostały osierocone, ich rodzice zginęli pod ostrzałem. To dzieje się na oczach świata – napisał w mediach społecznościowych przedstawiciel ukraińskiej Rady Najwyższej.

EN 01514839 0255
02.03.2022 18:42 Wojna w Ukrainie. Jarosław Kaczyński miał być przerażony doniesieniami o inwazji na Ukrainę

W czwartek 24 lutego 2022 roku rosyjska armia wkroczyła na Ukrainę. Redakcja serwisu wprost.pl dotarła do informacji o tym, w jaki sposób na informację o wojnie w Ukrainie zareagowali przedstawiciele polskiego rządu.- Strach nam wszystkim zajrzał w oczy, bo zaczęły płynąć do nas sygnały o najczarniejszym scenariuszu, czyli wojnie na Ukrainie. Od początku tygodnia rozpisywaliśmy zadania dla prezydenta i premiera. Wszystko jest objęte klauzulą bezpieczeństwa - miało przekazać cytowane przez redakcję wprotst.pl źródło.

EN 01514839 0237
02.03.2022 17:28 Wojna w Ukrainie. Andrzej Duda zabrał głos na otwarciu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Andrzej Duda wygłosił przemówienie na otwarciu posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Polski poruszył temat trwającej wojny w Ukrainie i podziękował za pomoc, którą Polacy kierują do uciekających przed rosyjską agresją Ukraińców.– Jesteśmy sąsiadem Ukrainy. Pomagamy w taki sposób, w jaki tylko możemy pomagać. Bardzo jestem wdzięczny za wszystkie działania, które są podejmowane zwłaszcza w kierunku pomocy ludziom, którzy z Ukrainy uciekają, uchodźcom – podkreślił Andrzej Duda.

putin mowa ciala
02.03.2022 16:01 Wojna w Ukrainie. Ekspert analizuje nagranie z Władimirem Putinem, zaskakujące wnioski

Władimir Putin spotkał się z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu oraz szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Walerijem Gierasimowem i wydał rozkaz postawienia sił odstraszania nuklearnego. Michał Wiśniewski z serwisu humint.pl przeanalizował nagranie ze spotkania przedstawicieli rosyjskich władz pod kątem ich mowy ciała i podzielił się ciekawymi wnioskami.Jak zauważył Michał Wiśniewski, w czasie spotkania Władimir Putin bardzo uważał na wypowiadane przez siebie słowa. Ekspert wskazywał także, że choć prezydent Rosji zwraca się do swoich generałów "drodzy koledzy", to jego postawa ciała świadczy o dystansowaniu się od tych słów i negatywnym nastawieniu.

zelenski zona
02.03.2022 15:02 Wojna w Ukrainie. Olena Zełenska dziękuje Ukrainkom walczącym na froncie

Żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zwróciła się do swoich rodaków i podkreśliła rolę, jaką w obronie kraju odgrywają Ukrainki. Olena Zełenska podziękowała obywatelkom Ukrainy za ich bohaterską walkę z rosyjskim agresorem.- Nasza obecna opozycja ma wyjątkowo kobiecą twarz [...]. Podziwiam i kłaniam się wam, niesamowite rodaczki - napisała Olena Zełenska.

Rosyjski żołnierz Telegram
02.03.2022 14:42 Wojna w Ukrainie. Rosyjski żołnierz schwytany przez Ukraińców opowiedział żonie o okrucieństwach armii Putina

Wojna w Ukrainie. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy schwytała rannego rosyjskiego żołnierza. Jeńca potraktowano humanitarnie, poddano operacji i pozwolono zadzwonić do żony. Rosjanin poprosił ją o to, by opowiedziała w kraju o okrucieństwach zadawanych Ukraińcom. Wzruszona kobieta obiecała modlić się za ukraińską armię.Nagranie dokumentujące rozmowę pojmanego rosyjskiego żołnierza z małżonką Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała w serwisie Telegram.

Janukowycz
02.03.2022 13:33 Wojna w Ukrainie. Ukraińska Prawda: Kreml szykuje "operację specjalną"

Wojna w Ukrainie. Portal Ukraińska Prawda poinformował, że były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przebywa w Mińsku na Białorusi. Kreml już szykować ma "operację specjalną" z jego udziałem, by obalić rząd w Kijowie.Sensacyjne doniesienia Ukraińska Prawda miała otrzymać od osoby z otoczenia ukraińskiego wywiadu. Według jednego z planów Janukowycz miałby ponownie zostać obwołany prezydentem Ukrainy.

Ławrow
02.03.2022 13:01 Wojna w Ukrainie. Rosyjski polityk zaczął mówić, jak będzie wyglądać ogólnoświatowy konflikt

Wojna w Ukrainie. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zagroził potencjalnym wybuchem III wojny światowej, ostrzegając, że jeśli tak się stanie, będzie ona "nuklearna i destrukcyjna". Wcześniej polityk snuł przypuszczenia, że Kijów stara się o broń jądrową.- Trzecia wojna światowa będzie niszczycielską wojną nuklearną - powiedział Ławrow w wywiadzie dla Al Jazeera. We wtorek zaś szef rosyjskiej dyplomacji przemawiał na konferencji rozbrojeniowej w Genewie.

Zełenski
02.03.2022 12:23 Wojna w Ukrainie. Zełenski powiedział, kiedy ostatni raz widział rodzinę. Ledwo powstrzymał łzy

Wojna w Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu telewizji SkyNews. Polityk musiał zmierzyć się z trudnym emocjonalnie pytaniem o to, kiedy ostatni raz widział się ze swoją rodziną. To sprawiło, że ukraiński przywódca ledwo powstrzymał łzy.Wołodymyr Zełenski stał się w ostatnich dniach bohaterem Ukrainy, okazując niezwykłą odwagę i niezłomność. Polityk dzielnie broni swojego kraju i wciąż wspiera na duchu walczących Ukraińców, za co przychodzi mu płacić wysoką cenę, jaką jest rozłąka z rodziną.

papież Franciszek
02.03.2022 11:40 Wojna w Ukrainie. Papież Franciszek podziękował Polakom za pomoc Ukraińcom

Wojna w Ukrainie. Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej podziękował Polakom za ich wsparcie dla Ukrainy i przyjęcie uchodźców. W wydarzeniu uczestniczył franciszkanin pochodzący z Ukrainy, który odczytał po polsku streszczenie katechezy.Papież Franciszek po raz kolejny zareagował na tragiczne doniesienia z Ukrainy. Wcześniej głowa Kościoła odwiedziła rosyjską ambasadę przy Stolicy Apostolskiej, aby wyrazić swoje zaniepokojenie wybuchem konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą.

Wikimedia/The Presidential Press and Information Office
02.03.2022 11:03 Wojna w Ukrainie. Media: Pogarsza się stan psychiczny Putina

Wojna w Ukrainie. Amerykańskie media po raz kolejny przekazują niepokojące informacje na temat stanu psychicznego Władimira Putina. Prezydent Rosji jest wściekły, bo inwazja na Ukrainę nie idzie po jego myśli. Na to wszystko nakładają się izolacja wywołana COVID-19 oraz kłamstwa jego doradców, które tylko pogłębiają zapaść mentalną dyktatora."Washington Post" opublikował doniesienia mające pochodzić z analiz amerykańskich i europejskich agencji wywiadowczych. Te na bieżąco śledzą każdy ruch Władimira Putina, próbując przewidzieć jego kolejne kroki i martwiąc się, do czego może być jeszcze zdolny.

Zełenski
02.03.2022 09:58 Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski zwrócił się m.in. do Żydów

Wojna w Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski w najnowszym wystąpieniu oświadczył, że jest dumny z Ukraińców, którzy stali się symbolem niezłomności. Mówił także o europejskich aspiracjach swojego kraju i ogromnych stratach, jakie w walce mieli ponieść Rosjanie.Kolejna płomienna przemowa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ukazała się w mediach społecznościowych w środę rano. Przywódca Ukraińców zwrócił się w niej do swoich rodaków i zaapelował do Rosjan o zaprzestanie walk w Ukrainie.

Putin
02.03.2022 09:17 Wojna w Ukrainie. Rosyjskie MON: Siły zbrojne przejęły kontrolę nad Chersoniem

Wojna w Ukrainie. Ministerstwo obrony narodowej Rosji podało, że rosyjskie wojska przejęły pełną kontrolę nad Chersoniem. Siły zbrojne miały też opanować Tokmak i Wasyliwkę. Ukraińskie władze nie potwierdziły na razie tych informacji.Zaciekłe walki o Chersoń toczyły się od kilku dni. Miasto dzielnie broniło się przed ostrzałem, odpierając atak wroga i płacąc za to najwyższą cenę. Dziś nad ranem do mediów dotarły, niestety, niepokojące wieści.

w Moskwie zatrzymano dzieci
02.03.2022 08:37 Wojna w Ukrainie. Rosyjskie dzieci zostały zatrzymane za protest przeciwko wojnie

Wojna w Ukrainie. Mieszkańcy rosyjskich miast coraz częściej wychodzą na ulice, aby zaprotestować przeciwko wojnie rozpętanej przez ich prezydenta. Władze starają się zablokować pikiety i grożą masowymi aresztowaniami. Wśród zatrzymanych są nawet dzieci.Choć maszyna propagandowa Moskwy cały czas działa, próbując wmówić Rosjanom, że brutalna inwazja Putina na Ukrainę to jedynie "operacja wojskowa", mająca uchronić uciskaną rosyjską ludność, obywatele coraz częściej sprzeciwiają się tej decyzji.Na ulicach miast takich jak Moskwa, Petersburg czy Archangielsk protestują tłumy, a sytuacja wymyka się spod kontroli służbom porządkowym. To zaś popycha władze do skandalicznych kroków.

Z ostatniej chwili czerwone
01.03.2022 15:42 [NA ŻYWO] Rosjanie wysadzili wieżę telewizyjną, nie żyją cywile. Wróg szykuje prowokacje

Trwa szósty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Rosyjskie wojska planują atak "bronią o wysokiej precyzji" w celu "stłumienia ataków informacyjnych". W Kijowie doszło do eksplozji. Cywile blokują przejazd rosyjskiej kolumny w okolicach Melitopola w południowo-wschodniej części Ukrainy.22:11 Relacja będzie kontynuowana w kolejnym artykule. Link do dalszej części relacji: LINK22:02 Ambasadorka Ukrainy w Estonii pokazała zdjęcia zniszczeń Charkowa i porównała je do stanu sprzed wojny. Beautiful Kharkiv before and during Russian invasion #StopRussianAggression #StandWithUkraine pic.twitter.com/oAfj2oUVnI— Mariana Betsa (@Mariana_Betsa) March 1, 2022 21:58 Cztery potężne wybuchy w ciągu 30 sekund słyszymy w Kijowie - przekazał korespondent Onetu w Kijowie, Marcin Wyrwał. Cztery potężne wybuchy w ciągu 30 sekund słyszymy w Kijowie.— Marcin Wyrwał (@Wyrwal) March 1, 2022 21:45 Policja zaprzecza doniesieniom, jakoby w okolicach Przemyśla doszło do poważnych przestępstw z udziałem uchodźców.W mediach społ. pojawiają się fałszywe informacje, że w Przemyślu i powiatach przygranicznych doszło do poważnych przestępstw krymin.: włamań, napaści i zgwałceń. To nieprawda. Policja nie odnotowała zwiększonej ilości przestępstw w związku z sytuacją na granicy. #StopFakeNews— Podkarpacka Policja (@Rz_Policja) March 1, 2022 21:43 Trwają manewry rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Barentsa. Dowództwo potwierdza, że jest to związane z decyzją Władimira Putina o postawienie w stan gotowości sił nuklearnych Rosji. 21:42 Reuters: Państwa UE rozważają zakaz zawijania rosyjskich statków do europejskich portów.21:40 Okupant nadal ściąga ogromne ilości wojsk i sprzętu wojskowego. Prawie w całym obwodzie kijowskim trwają nieustanne alarmy przeciwlotnicze. We wszystkich powiatach obwodu trwa walka z grupami dywersyjnymi - przekazał szef administracji państwowej obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. Sytuacja w Kijowie jest napięta, niebezpieczne są trasy wylotowe do innych miast. 21:33 Poinformowano o alarmach lotniczych w miejscowościach: Charków, Winnica, Kirowohrad, Lubny, Żytomierz i Biały Kościół.21:29 Turcja nie zamierza uczestniczyć w sankcjach wobec Rosji - poinformował minister spraw zagranicznych Turcji, Mevlüt Çavuşoğlu. Stwierdził, że ta droga może pomóc do szybszego i pokojowego zakończenia konfliktu. 21:26 Google potwierdził usunięcie rosyjskich mediów państwowych z agregatu Google News.21:24 Aktor, satyryk i reżyser Sasha Baron-Cohen zamieścił na Twitterze znaczący wpis w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę i sączonej w rosyjskich mediach propagandy."Żydowski prezydent (Zełenski urodził się w żydowskiej rodzinie - przyp. red.) jest oskarżany o bycie nazistą i skazany na śmierć przez dyktatora, który właśnie zbombardował pomnik Holokaustu. Kto powiedział, że czasy ironii już się skończyły?"https://t.co/TiAELttya7A Jewish President is accused of being a Nazi and targeted for death by a dictator who just bombed a Holocaust memorial. Who said irony was dead?— Sacha Baron Cohen (@SachaBaronCohen) March 1, 2022 21:16 Andrzej Duda był dziś z wizytą w bazie lotniczej w Łasku. Prezydent @AndrzejDuda i naczelny dowódca sił #NATO w Europie gen. Tod Wolters, odpowiedzialny za realizację uruchomionych obecnie sojuszniczych planów obronnych. pic.twitter.com/b9Yfm6b0oB— BBN (@BBN_PL) March 1, 2022 21:11 Hakerzy włamali się i wykradli dane z państwowego rosyjskiego banku Sberbanku. W sieci udostępnili m.in. loginy i hasła użytkowników.#BREAKING Sberbank, a Russian state-owned bank has been breached. Data will be uploaded soon. Data included is DNS infrastructure, private keys for SSL, sberbank API, CLI and SDKs.#AgainstTheWes #Ukraine pic.twitter.com/PJU5ClsGfr— ATW 🇺🇦 🇪🇺 (@AgainstTheWest_) March 1, 2022 21:09 Niepokojące doniesienia z Przemyśla. Dziennikarze OKO.Press nagrali ataki kilkudziesięciu agresywnych mężczyzn na uchodźców i wolontariuszy. Przed dworcem w Przemyślu grupa kilkudziesięciu agresywnych mężczyzn atakuje uchodźców i działaczy organizacji pomocowych. Na miejscu jest nasza dziennikarka Anna Mikulska pic.twitter.com/Aas8OH1ydm— OKO.press (@oko_press) March 1, 2022 21:06 Kancelaria Prezydenta zamieściła wideo ze spotkań z ostatnich dni ws. wojny w Ukrainie. #SolidarnizUkrainą pic.twitter.com/NgxNToKglk— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 1, 2022 20:59 Państwowa Służba Graniczna Ukrainy: 80 tys. osób wróciło do Ukrainy z zagranicy. Większość przekraczających granicę w kierunku Ukrainy stanowią mężczyźni. ‼️В Україну з-за кордону повернулися 80 тисяч людейЗа даними Державна прикордонна служба України, переважна більшість громадян, які повернулися до України після 24 лютого, — чоловіки.Українські громадяни, які працюють або тимчасово мешкають за кордоном. pic.twitter.com/sEAt5bkZXR— Держприкордонслужба (@DPSU_ua) March 1, 2022 20:55 Marka Nike wycofuje się z rosyjskiego rynku. Możliwość zamówienia przez aplikację i stronę internetową już nie działa. ❗️Nike is also leaving the #Russian marketOrders on the Nike website and mobile app are no longer available. pic.twitter.com/z2hev296cP— NEXTA (@nexta_tv) March 1, 2022 20:43 Od 2 marca zakazany będzie eksport z Rosji waluty w kwocie przekraczającej 10 tys. dolarów. 20:40 Dobre wiadomości dla Kijowa? Jak poinformował wysoki rangą urzędnik związany z resortem obrony Stanów Zjednoczonych, ofensywa rosyjska utknęła w miejscu. Jednym z powodów są problemy z zaopatrzeniem. 20:38 Premiera Szwecji wystąpiła z orędziem, w którym podkreśliłam wagę modernizacji sił zbrojnych kraju. Zapowiedziała również zwiększenie budżetu obronnego. Nie pojawiło się jednak żadne wspomnienie o ewentualnym dołączeniu do NATO. Szefowa szwedzkiego rządu wystąpiła z orędziem.Andersson zapowiedziała modernizację sił zbrojnych i zwiększenie budżetu obronnego. Dziennikarze spodziewali się nawiązania do NATO, ale takowe się nie pojawiłoSąsiadująca 🇫🇮 rozpoczęła zaś debatę dot. przystąpienia do sojuszu pic.twitter.com/Pk15oGQd79— Cezary Paprzycki (@czarkye) March 1, 2022 20:33 Właśnie rozmawiałem z prezydentem Zełenskim, aby omówić nasze dalsze wsparcie dla Ukrainy – w tym pomoc w zakresie bezpieczeństwa i pomoc humanitarną – gdy broni się przed rosyjską agresją. Pociągniemy Rosję do odpowiedzialności, a nasze sankcje już mają druzgocący wpływ - przekazał na Twitterze prezydent USA, Joe Biden. I just spoke with President Zelenskyy to discuss our continued support for Ukraine — including security assistance and humanitarian aid — as it defends itself against Russian aggression. We will hold Russia accountable, and our sanctions are already having a devastating impact. pic.twitter.com/9X9x07QbD0— President Biden (@POTUS) March 1, 2022 20:32 Szefowa administracji obwodu kirowogradzkiego, Maria Chiorna: "Siły zbrojne Ukrainy zniszczyły konwój rosyjskich pojazdów wojskowych, który dziś wczesnym rankiem wyruszył z Mykołajiwa w kierunku Basztanki. Atak został zatrzymany"20:28 Spectator Index: rosyjski rząd wyda do 1 biliona rubli na zakup akcji spółek, które zostały objęte sankcjami.BREAKING: Russia's government will spend up to 1 trillion rubles to buy shares of companies that have been sanctioned— The Spectator Index (@spectatorindex) March 1, 2022 20:25 Netflix udostępnił listę filmów z ukraińskim dubbingiem dostępnych na polskiej platformie streamingowej dla rodzin, które przyjęły pod swój dach ukraińskie rodziny. Poniżej lista tytułów z ukraińskim dubbingiem. Jeśli Wy i Wasi goście korzystacie z przeglądarki, znajdziecie listę pod tym linkiem https://t.co/EmePasPBuX https://t.co/le0BZ1oMaY pic.twitter.com/3VuCuOXGD6— Netflix Polska (@NetflixPL) March 1, 2022 20:22 Wojna w Ukrainie. Prezydent Litwy ostrzega przed atakami Putina na kolejne państwa.20:21 Wiceprezydentka USA, Kamala Harris, rozmawiała z Mateuszem Morawieckim o sytuacji w Ukrainie i odpowiedzi na rosyjską inwazję. Rozmowy przeprowadziła również z władzami Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii.Wiceprezydent Kamala Harris rozmawiała z premierem @MorawieckiM o odpowiedzi na rosyjską agresję wobec Ukrainy. Podobne rozmowy @VP przeprowadziła z szefami rządów Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii. Komunikat Białego Domu: pic.twitter.com/VsBs1hV0GP— Marek Wałkuski (@Marekwalkuski) March 1, 2022 20:19 Interfax: Jedna osoba zginęła, a trzy został ranne we wtorek w skutek ataku sił rosyjskich w centrum Mariupola.20:16 Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski: "Na wschodzie Ukrainy może pozostawiać ok. 40 tys. osób bez dostępu do światła i jedzenie". Najgorsza sytuacja panuje w Wołnowasze, Sartanie i Tałakiwce.20:14 ONZ wystąpiła o pomoc humanitarną w wysokości 1,7 miliarda dolarów dla ofiar inwazji Rosji na Ukrainę.20:08 AFP: Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przekazał, że 7 i 8 marca odbędą przesłuchania w sprawie wojny na Ukrainie. 20:06 Sberbank blokuje karty płatnicze Rosjan, którzy przekazali pieniądze na zbiórki pomocowe dla Ukrainy.20:01 Rosyjskie niezależne radio, Echo Moskwy, nie jest już słyszane w eterze po tym, jak rosyjska prokuratura generalna zażądała ograniczenia jego działalności.19:56 Rzecznik Pentagonu John Kirby przekazał nowe informacje dotyczące rosyjskich żołnierzy. "Nie wszyscy rosyjscy żołnierze są w pełni przeszkoleni i przygotowani. Często nie byli nawet świadomi, że zostaną wysłani na operację bojową". Dodał, że ich morale są bardzo niskie. 19:54 Roskomnadzor, rosyjski urząd ds. regulowania mediów i działalności internetowej, zagroził zablokowaniem Wikipedii za artykuł "Inwazja Rosji na Ukrainę 2022".19:49 Pierwsze uderzenie sankcjami w Białoruś. Wielka Brytania zamroziła aktywa szefa sztabu generalnego Białorusi, trzem wiceministrom obrony oraz dwóm białoruskim przedsiębiorstwom wojskowym.19:48 Wojna w Ukrainie. Ukraiński rząd donosi o nadchodzącej akcji dezinformacyjnej ze strony Rosji19:45 Strona ukraińskiego parlamentu pokazała skutki dzisiejszego ataku Rosjan na wieżę telewizyjną w Kijowie. To the whole world: Watch and be terrified.These are the consequences of the attack on #Kyiv TV Tower. At least five people have been reported dead and five more injured. Those are someone's mothers, fathers, and children. They were alive an hour ago.#StopRussia #StopPutin pic.twitter.com/u4GrGNY09T— Verkhovna Rada of Ukraine (@ua_parliament) March 1, 2022 19:44 Kancelaria Prezydenta poinformowała o rozmowie Andrzeja Dudy z Ursulą von der Leyen w sprawie potwierdzenia poparcia dla Ukrainy i jej akcesu do Unii Europejskiej. Prezydent @AndrzejDuda rozmawiał z Przewodniczącą KE @vonderleyen, aby potwierdzić poparcie 🇵🇱🇸🇰🇨🇿🇭🇺🇭🇷🇸🇮🇱🇹🇱🇻🇪🇪🇧🇬 dla kandydatury Ukrainy do członkostwa w UE. pic.twitter.com/EgXde7nmdc— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 1, 2022 19:39 Korespondentka RMF FM w Brukseli, Katarzyna Szymańska-Borginon przekazała, że Polska może spodziewać się dużej pomocy finansowej z Unii Europejskiej w kontekście przyjęcia do siebie uchodźców z Ukrainy. PL może liczyć na duże wsparcie finansowe z Brukseli w związku z uchodźcami. Żródła w KE: "KE przeznaczy pół miliarda euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy i krajów przyjmujących uchodźców". Ponieważ do PL napływa najwięcej uchodzów wsparcie będzie prawdopod największe. @RMF24pl— Szymańska-Borginon (@Sz_Borginon) March 1, 2022 19:32 Światowa Lekkoatletyka (federacja) wykluczyła białoruskich i rosyjskich lekkoatletów.19:28 Według szwajcarskich urzędników Kanton Zug, Nord Stream 2 ogłosił upadłość. Silvia Thalmann-Gut, dyrektor ekonomiczna kantonu, powiedziała szwajcarskiemu państwowemu nadawcy SRF, że władze były na miejscu w biurach NS2 i są w pełni poinformowane o sytuacji. Firma jest likwidowana, wszystkich 106 pracowników zostało już zwolnionych.19:26 Ukrinform: Według szefa administracji obwodowej Ołeha Syniehubowa, bilans wtorkowego ostrzału Charkowa, w tym siedziby władz obwodu charkowskiego, to 7 zmarłych i 24 ranne osoby. Wśród rannych jest dziecko.19:02 Ukraiński resort spraw wewnętrznych: "Okupanci uderzyli w centrum Mariupola. Policja udokumentowała rosyjską zbrodnię wojenną. Według wstępnych danych jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne".#Донеччина: Окупанти вдарили по центру Маріуполя - поліція задокументувала військовий злочин рф‼️За попередніми даними, загинула одна людина, троє поранені. На місці працювали поліцейські⤵️https://t.co/NfniUuxEMt pic.twitter.com/UtRJH9bLwV— МВС України (@MVS_UA) March 1, 2022 18:51 Elitarna grupa Kadyrowa miała na celu zabicie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jak informuje Aleksiej Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, członkowie grupy zostali wyeliminowani.18:36 - Polska nie planuje wysłania samolotów bojowych na Ukrainę. Wysyłamy pomoc i sprzęt, ale nie samoloty bojowe - przekazał premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Brukseli, dementując tym samym pojawiające się w mediach informacje.„Polska nie planuje wysłania samolotów bojowych na Ukrainę. Wysyłamy pomoc i sprzęt, ale nie samoloty bojowe” - ważne dementi premiera @MorawieckiM pic.twitter.com/kupQawv0dG— Dominika Cosic (@dominikacosic) March 1, 2022 18:27 - Zaapelowałem, żeby UE nałożyła embargo na rosyjski węgiel - mówił Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Brukseli. Zdaniem premiera Europa w perspektywie kilku miesięcy powinna także przestać kupować ropę i gaz od Rosji, gdyż z tych środków państwo to finansuje prowadzoną na Ukrainie wojnę.18:20 NEXTA donosi o ponownym ostrzale Charkowa.❗️#Kharkov is under fire again pic.twitter.com/52ahtQ87JK— NEXTA (@nexta_tv) March 1, 2022 18:19 Wołodymyr Zełenski: "Właśnie rozmawiałem z prezydentem USA Joe Bidenem. Omówiliśmy kwestię amerykańskiego przywództwo w sprawie sankcji antyrosyjskich i pomocy obronnej dla Ukrainy. Musimy jak najszybciej powstrzymać agresora. Dziękuję za Wasze wsparcie".Just had a conversation with @POTUS. The American leadership on anti-Russian sanctions and defense assistance to Ukraine was discussed. We must stop the aggressor as soon as possible. Thank you for your support!— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 1, 2022 18:10 Wołodymyr Zełenski przekazał w rozmowie z agencją Reutera, że Rosja musi zaprzestać bombardowania ukraińskich miast, zanim rozpoczną się znaczące rozmowy w sprawie zawieszenia broni. Poinformował jednocześnie, że poniedziałkowe rozmowy w Mińsku nie wniosły wiele do sprawy18:09 Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z szefową KE Ursulą von der Leyen. - Ukraina musi obronić swoją suwerenność, bo Ukraina niepodległa staje w obronie wartości europejskich - przekazał premier.17:55 - Pięć osób zginęło, a pięć odniosło rany we wtorkowym ostrzale wieży telewizyjnej w stolicy Ukrainy Kijowie przez siły rosyjskie - przekazała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy. Ucierpieli cywile znajdujący się w pobliżu wieży.17:27 Straż graniczna poinformowała, że od ubiegłego czwartku do Polski wjechało 410 tysięcy osób.#Pomagamy🇺🇦Od 24.02 tj. od wybuchu wojny na Ukrainie do Polski wjechało już 410 tys.osób (do godz.15.00 dn.01.03).Dzisiaj do godz. 15.00 #funkcjonariuszeSG odprawili 56,5 tys. osób.Pomagamy osobom uciekającym przed wojną.#NadbużańskiOSG #BieszczadzkiOSG #SGPomaga pic.twitter.com/polQbORQss— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) March 1, 2022 17:15 Minister Ołeksandr Tkachenko: "W wyniku ostrzału wieży telewizyjnej w Kijowie żaden z pracowników nie został ranny".❗️Унаслідок обстрілу телевежі у Києві ніхто зі співробітників не постраждав, -Міністр Олександр ТкаченкоНаразі дивитися українське телебачення можна на регіональних Мультиплекс МХ-5. Скористайтесь пошуком каналів на своєму телевізорі, щоб отримати доступ до регіональних каналів— Верховна Рада України (@verkhovna_rada) March 1, 2022 17:00 - Rosja szykuje prowokację, która ma uzasadnić wprowadzenie wojsk białoruskich. Według dostępnych danych wywiadowczych w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej znajduje się obecnie około 300 białoruskich czołgów - poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.#ГУРінформує ‼Росія готує свідому провокацію для виправдання введення Білоруських військЗа наявними розвідувальними даними зараз поблизу білорусько-українського кордону знаходяться білоруські танки у кількості близько 300 шт.❗️МАКСИМАЛЬНЕ ПОШИРЕННЯ❗️ pic.twitter.com/022IsnJvXz— Defence intelligence of Ukraine (@DI_Ukraine) March 1, 2022 16:46 Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało decyzję o zaprzestaniu współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki. Jest to jednoznaczne ze wstrzymaniem kontaktów z rosyjskimi naukowcami, uczelniami i ośrodkami badawczymi.16:36 Dmytro Kułeba: "Po barbarzyńskich atakach na nasze miasta i zamordowaniu 16 ukraińskich dzieci wzywam wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe do przyłączenia się do Ukrainy w deputinizacji świata: położenia kresu wpływom Putina w polityce, dyplomacji, biznesie, sporcie, kulturze, badaniach i innych sferach" . Following barbaric attacks on our cities and the murder of 16 Ukrainian children, I call on all states and international organizations to join Ukraine in deputinizing the world: ending Putin’s influence in politics, diplomacy, business, sports, culture, research & other spheres.— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 1, 2022 16:31 Rada Najwyższa Ukrainy: "Są informacje, że wojska rosyjskie przygotowują nalot na najważniejsze sanktuarium narodu ukraińskiego od czasów Rusi Kijowskiej - Sobór Mądrości Bożej w Kijowie"УГКЦ: є інформація, що російські війська готують авіаудар по найголовнішій святині українського народу з часів Київської Русі – соборі Святої Софії в Києві. pic.twitter.com/PrTKjLAX9l— Верховна Рада України (@verkhovna_rada) March 1, 2022 16:19 NEXTA donosi, że rosyjskie wojska atakują kijowską wieżę telewizyjną. Jest to odpowiedź Moskwy na rzekome "ataki informacyjne". Informację potwierdził Anton Gerashchenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.❗️The invaders attacked the #Kyiv TV tower. pic.twitter.com/DGGgSXhf5a— NEXTA (@nexta_tv) March 1, 2022 ‼️У Києві прогримів вибух біля столичної телевежі в районі Дорогожичів. pic.twitter.com/OEZWtMI58E— Ukrinform (@UKRINFORM) March 1, 2022 16:17 - W tym momencie największe walki odbywają się na terenie Chersonia na południu Ukrainy oraz na północno-zachodnich obrzeżach Kijowa. Niebezpiecznie jest również w Charkowie - poinformował doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ołeksij Arestowycz w rozmowie z Rada TV.‼️Найгарячіші точки в Україні: Херсон та північний захід від Києва. Також гаряче у Харкові.Про це повідомив радник голови Офісу президента Олексій Арестович в ефірі телеканалу "Рада".— Верховна Рада України (@verkhovna_rada) March 1, 2022 16:12 Szef ukraińskiego MON Ołeksij Reznikow ostrzega o pojawiających się wpisach dezinformacyjnych. "Jesteśmy w Kijowie! Nie ma kapitulacji! Tylko zwycięstwo!" - zapewnił.🇷🇺is preparing to launch an info&psycho operation.Its goal is to break the resistance of🇺🇦ppl&army. At 1st,they can arrange a breakdown of connection.After-the spread of massive FAKE messages that 🇺🇦country leadership has agreed to give up.We’re in Kyiv!No surrender!Only victory! pic.twitter.com/oUTqUxStde— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) March 1, 2022 16:04 Ursula von der Leyen: "Dziś UE i Ukraina są już bliższe niż kiedykolwiek. Przed nami jeszcze długa droga. Musimy zakończyć tę wojnę. Powinniśmy porozmawiać o kolejnych krokach. Ale nikt nie może wątpić, że naród, który tak odważnie opowiada się za naszymi europejskimi wartościami, należy do naszej europejskiej rodziny".Today the EU and Ukraine are already closer than ever.There is still a long path ahead. We have to end this war. And we should talk about the next steps.But nobody can doubt that a people that stands up so bravely for our European values belongs in our European family. pic.twitter.com/AeZBy0gvw5— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 1, 2022 15:40 "The Kyiv Independent" donosi, że w Kijowie doszło do eksplozji. - Minutę później zawyły syreny przeciwlotnicze, przypominając mieszkańcom o udaniu się do najbliższego schronu - czytamy.⚡️Explosion heard in Kyiv.Air raid sirens went off a minute later, reminding residents to head to the nearest shelter.— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 1, 2022 15:30 Kolejna runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich odbędzie się w środę 2 marca - przekazał we wtorek ukraiński portal ZN.UA. Do pierwszego spotkania doszło w poniedziałek.15:20 Cywile blokują przejazd rosyjskiej kolumny w okolicach Melitopola w południowo-wschodniej części Ukrainy.📽️Civilians blocking the passage of another Russian column in #Melitopol #Ukraine #UkraineRussiaWar pic.twitter.com/eGRPdq8PNU— MilitaryLand.net (@Militarylandnet) March 1, 2022

Zełenski
01.03.2022 13:24 Wojna w Ukrainie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił w Parlamencie Europejskim

Przywódca Ukrainy zwrócił się do Unii Europejskiej z prośbą o niezwłoczne przyjęcie jego kraju do Wspólnoty w ramach nowej, specjalnej procedury akcesyjnej. Następnie podpisał wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii. Został on już zarejestrowany w Brukseli i rozpoczęła się procedura jego rozpatrzenia.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Pojawienie się na ekranie prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego spotkało się z gromkim aplauzem.W Europarlamencie odbyła się nadzwyczajna sesja plenarna na temat wojny w Ukrainie. Ambasador kraju, Wsewołod Czencow, został powitany gromkimi oklaskami na stojąco, trwającymi ponad minutę. W trakcie sesji prezydent Ukrainy za pośrednictwem połączenia wideo wygłosił przemówienie.Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] zebrał się dziś na specjalnym posiedzeniu na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sesję parlamentu otworzyła prezydent PE, Roberta Metsola. - Panie prezydencie, jesteśmy z Panem w tej walce o przetrwanie, w tym ciemnym momencie historii - zapewniała Zełenskiego. - W Parlamencie Europejskim zawsze znajdzie Pan sojusznika – przekonywała. Strona ukraińska oczekuje, że we wtorek Parlament Europejski przyjmie rezolucję wzywającą do przyznania Ukrainie statusu kandydata. Źródło: businessinsider.pl, goniec.pl- Wierzę w to, że dzisiaj poświęcamy życie za wartości, za wolność, za pragnienie bycia równym. Tracimy najlepszych ludzi, najsilniejszych, najbardziej wartościowych, ale zwyciężymy każdego, wygramy z każdym. [...] Chcemy, by nasze dzieci żyły, to przecież nie są wielkie wymagania. Wczoraj szesnaścioro dzieci zostało zabitych, a prezydent Putin twierdzi, że to operacja wojskowa i że uderza w infrastrukturę wojskową. [...] Udowodnijcie, że jesteście z nami. Udowodnijcie, że nie pozwolicie nam stać samotnie, że w istocie jesteście Europejczykami, a wtedy życie zwycięży śmierć, światło zwycięży mrok. Chwała Ukrainie - słowa prezydenta Ukrainy wywarły na wszystkich ogromne wrażenie.Wojna w Ukrainie. NBC News: Władimir Putin jest sfrustrowany. Polityk traci nad sobą kontrolęWojna w Ukrainie. Tuż przed ucieczką Putin odwiedził plac budowyWojna w Ukrainie. Rosyjskie firmy tracą na giełdzie