Goniec.pl > Wiadomości > Polska ogłasza sankcje na Rosję. Na liście znane firmy i nazwiska
Irmina Jach
Irmina Jach 26.04.2022 13:15

Polska ogłasza sankcje na Rosję. Na liście znane firmy i nazwiska

Kamiński
Piotr Molecki/East News

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało listę pięćdziesięciu firm oraz nazwisk, które zostaną objęte sankcjami w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Konsekwencje spotkają między innymi Gazprom i sieć sklepów GoSport.

Mariusz Kamiński poinformował, że celem sankcji jest "uderzenie w rosyjską gospodarkę tak, żeby Rosja nie mogła prowadzić wojny na Ukrainie". Polska lista ma być uzupełnieniem unijnej. Odnosi się do podmiotów i oligarchów prowadzących interesy na terenie Polski.

MSWiA opublikowało polską listę sankcji. Wśród podmiotów Gazprom

- Na tej liście znajdują się potężne rosyjskie podmioty takie jak Gazprom, który będzie objęty sankcjami w zakresie swojej działalności w ramach Europolgzu, takie podmioty jak Acron i oligarcha rosyjski Wieczesław Kantor - wyliczał minister.

Przypomnijmy, że wspomniany biznesmen jest właścicielem dwudziestu procent udziałów w państwowej spółce Skarbu Państwa Azoty. Na liście znajdą się również wszystkie podmioty, które sprowadzały do Polski rosyjski węgiel i węgiel z Donbasu, a także ich właściciele.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji objęło sankcjami między innymi firmy: BELOIL Polska, EUROCHEM Polska, FABERLIC BALTIJA SIA, FABERLIC Europe, GoSport Polska, KASPERSKY, PAO Gazprom oraz SUEK Polska.

- Mamy informacje od podmiotów uprawnionych do zgłaszania wniosków do ministra spraw wewnętrznych i administracji o umieszczanie podmiotu, czy osoby na liście sankcyjnej, że pracują dalej. Mamy informację, że badają właścicieli niektórych firm, gdzie istnieje przypuszczenie, że tak naprawdę są to właściciele rosyjscy - mówił Kamiński.

Polityk twierdzi, że już wkrótce do ministerstwa mogą spłynąć kolejne wnioski. Sankcje będą polegać na zamrożeniu aktywów finansowych i zasobów majątkowych firm. Dodatkowo zostaną one wykluczone z udziału w przetargach publicznych.

Polskie sankcje obejmą rosyjskich oligarchów. Kilkadziesiąt nazwisk z zakazem wstępu do kraju

Na ministerialnej liście znaleźli się również rosyjscy oligarchowie. Sankcje obejmą między innymi Tatianę Bakalczuk (właścicielkę sieci OOO Wildberries), Olega Deripaska (właściciela korporacji, w skład której wchodzi Przedsiębiorstwo Przemysłowego Wojskowego i Arzamska Fabryka Maszyn), Michaiła Fridmana (założyciela ALFA Banku), Jewgienija Kaspierskiego (właściciel Kaspersky Lab), Igora Sieczina (dyrektora generalnego Rosnieftu) oraz małżeństwo Aleksandrę i Andrieja Mielniczenków.

- Na liście sankcyjnej opublikowanej dzisiaj jest pięćdziesiąt decyzji, zostały one wydane wczoraj. Wczoraj zostały opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA. A to oznacza, że od dzisiaj te sankcje obowiązują - mówił szef MSWiA.

Kolejne decyzje mają być publikowane i dopisywane do listy sankcyjnej. Kary za łamanie zakazów ma nakładać Krajowa Administracja Skarbowa. Przewidziano konsekwencje finansowe i kary więzienia. Najdalej idącą sankcją jest pełne zamrożenie środków finansowych. Oligarchowie nie mogą wjeżdżać do Polski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl