Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Polityka > Polacy ocenili prezydentów. Nawrocki musi gonić lidera
Krzysztof Idziak
Krzysztof Idziak 09.02.2026 09:05

Polacy ocenili prezydentów. Nawrocki musi gonić lidera

Polacy ocenili prezydentów. Nawrocki musi gonić lidera
Fot. Gints Ivuskans/AFP/East News

Najnowszy sondaż przeprowadzony dla portalu Onet rzuca nowe światło na ocenę głów państwa przez obywateli. Choć na szczycie rankingu wciąż utrzymuje się polityczny weteran, to urzędujący prezydent depcze mu po piętach. Wyniki badania UCE Research pokazują wyraźną zmianę nastrojów społecznych i rosnącą polaryzację wokół Pałacu Prezydenckiego.

  • Kwaśniewski liderem, Nawrocki tuż za nim
  • Pozostałe miejsca w rankingu popularności
  • Bilans półrocza prezydenta Karola Nawrockiego
  • Konflikt z rządem i miano „wetomatu”

Kwaśniewski liderem, Nawrocki tuż za nim

Według badania zrealizowanego przez UCE Research, Aleksander Kwaśniewski pozostaje niekwestionowanym liderem w oczach Polaków, zdobywając 29,6 % wskazań. Jednak to wynik Karola Nawrockiego budzi największe emocje, ponieważ urzędujący prezydent po zaledwie pół roku sprawowania funkcji uzyskał aż 25,1 % głosów. 

Różnica między dawnym liderem a nową głową państwa wynosi zaledwie 4,5 punktu procentowego, co świadczy o niezwykle silnym mandacie społecznym obecnego prezydenta. Trzecie miejsce zajął Andrzej Duda z wynikiem 12,4 %, co pokazuje, że pamięć o poprzednich kadencjach powoli ustępuje miejsca ocenie bieżących wydarzeń politycznych.

Pozostałe miejsca w rankingu popularności

Dalsze miejsca w sondażu zajmują politycy, którzy kształtowali polską rzeczywistość w minionych dekadach. Lech Kaczyński cieszy się uznaniem 8,9 % respondentów, wyprzedzając legendarnego przywódcę „Solidarności” Lecha Wałęsę, który uzyskał 5,4 % głosów. 

Zestawienie zamyka Bronisław Komorowski z poparciem na poziomie 4 % Interesujący jest fakt, że blisko 8 % badanych nie wskazało żadnego z wymienionych polityków, a niemal 7 % wciąż nie ma wyrobionego zdania. Takie rozłożenie akcentów sugeruje, że współczesna debata publiczna koncentruje się głównie wokół dwóch dominujących wizji prezydentury: historycznej stabilizacji oraz obecnej, dynamicznej i kontestującej zmiany.

Bilans półrocza prezydenta Karola Nawrockiego

Wysoka pozycja Karola Nawrockiego zbiega się z podsumowaniem pierwszych sześciu miesięcy jego urzędowania, które przypadło na 6 lutego. Oficjalne statystyki Kancelarii Prezydenta wskazują na ogromną aktywność głowy państwa w obszarze legislacyjnym. W tym czasie Nawrocki złożył 15 własnych inicjatyw ustawodawczych oraz podpisał 147 ustaw, jednak to liczba 23 wet stała się głównym tematem dyskusji. 

Oprócz działań krajowych prezydent przeprowadził 18 wizyt zagranicznych i mianował 22 oficerów na stopnie generalskie. Intensywny początek kadencji wyraźnie przełożył się na jego rozpoznawalność i umocnienie pozycji w sondażach, budując wizerunek polityka niezwykle aktywnego, choć budzącego spore kontrowersje.

Konflikt z rządem i miano „wetomatu”

Relacje z rządem Donalda Tuska pozostają skrajnie napięte, co potwierdza najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu. Wynika z niego, że aż 71,5 % Polaków nie wierzy w porozumienie między Pałacem a rządem, a jedynie 1 % ankietowanych uważa je za zdecydowanie możliwe. Konflikt zaostrza się wokół nominacji ambasadorskich oraz wzajemnych oskarżeń o powiązania z półświatkiem przestępczym. 

Rządzący określają prezydenta mianem „wetomatu”, zwłaszcza po zawetowaniu ustawy o ochronie zwierząt. Ta eskalacja napięcia, widoczna przy okazji zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego, sugeruje, że polska polityka wkracza w fazę permanentnego paraliżu, w którym merytoryczna współpraca staje się niemal niemożliwa.

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Wybór Redakcji